Ankara: Tdk'dan Kenan Doğulu'ya Sert Tepki

Ankara: Tdk'dan Kenan Doğulu'ya Sert Tepki

Ankara: Tdk'dan Kenan Doğulu'ya Sert Tepki
İhlas Haber Ajansı - Haberler | Güncel

Türk Dil Kurumu Bu Yılki Eurovision Şarkı Yarışması'nda Türkiye'yi Temsil Etmesi Kararlaştırılan Kenan Doğulu'nun "Türkçe Olması Eski Kafaların Düşüncesi. İngilizce Daha Çok İnsana Hitap Etmesi Açısından Önemli" Sözlerine Tepki Gösterdi.

Türk Dil Kurumu bu yılki Eurovision Şarkı Yarışması'nda Türkiye'yi temsil etmesi kararlaştırılan Kenan Doğulu'nun "Türkçe olması eski kafaların düşüncesi. İngilizce daha çok insana hitap etmesi açısından önemli" sözlerine tepki gösterdi.

Türk Dil Kurumu Başkanlığı'ndan yapılan açıklamada, "Ününü, söylediği Türkçe şarkılara borçlu olan birinin, Türkçe söylemenin eski kafalılık anlamına geldiği biçimde açıklama yapması Türkçe'mize saygısızlıktır. Kenan Doğulu, önce bu dili öğrendiği annesinden, sonra popüler müzikte Türkçe'nin en güzel örneklerini veren sanatçılarımızdan, daha sonra da bütün milletimizden özür dilemelidir" denildi.

Eurovision'un bir beste yarışması olduğu belirtilerek, değerlendirmenin beste açısından yapıldığı ve Doğulu'nun en çok insana hitap etmesi için Türkçe dışında bir şarkı söylemek istiyorsa Çince söylemesi gerektiği ifade edildi. İngilizce'den medet ummasının sanatçının kendisine olan güvensizliğini gösterdiği kaydedilen açıklamada, önemli olanın Türkçe sözle bir parçayla ve bu sözlere uygun güzel bir besteyle yarışmaya katılmak olduğu belirtildi. Açıklamada şu ifadelere yer verildi:

"Keramet İngilizce'de olsaydı, Sertab Erener'den İngilizce şarkıyla birinci olduğu yıl İngiltere İngilizce şarkıyla katıldığı yarışmada sonuncu olmazdı. Yapılması gereken, Türkiye'nin Eurovsion'a Türkçe sözle şarkıyla katılmasıdır. TRT de bu konuda kararlı bir duruş sergilemeli, Türkçe dışındaki dillerle yarışmaya katılmayı engellemelidir. Böylece, her yıl Eurovision'a katılacak şarkının dili konusundaki tartışma da ortadan kalkmalıdır."

Kaynak: İhlas Haber Ajansı

Haber Yorumları
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

Manşet Haberler

title