Ankara: TBMM'de Seçilme Yaşının Düşürülmesi Görüşmeleri

Ankara: TBMM'de Seçilme Yaşının Düşürülmesi Görüşmeleri

Milletvekili Seçilme Yaşını 30'dan 25'e Düşüren Anayasa Değişiklik Teklifinin 1. Tur Görüşme ve Oylamaları Tamamlandı.

Ankara: TBMM'de Seçilme Yaşının Düşürülmesi Görüşmeleri

Milletvekili seçilme yaşını 30'dan 25'e düşüren anayasa değişiklik teklifinin 1. tur görüşme ve oylamaları tamamlandı.

Miletvekili seçilme yaşını 30'dan 25'e düşüren teklifin maddelerine geçilmesi oylaması gizli olarak yapıldı. Oylamaya 466 milletvekili katılırken 415 milletvekili 'Kabul', 37 milletvekili 'Red', 10 milletvekili 'Çekimser', 2 milletvekili de boş oy kullandı. 2 milletvekilinin oyu ise geçersiz sayıldı. Ardından teklifin 1. maddesi ele alındı. Kısa süren görüşmelerin ardından oylama yapıldı. Milletvekili seçilme yaşının 30'dan 25'e düşürülmesini öngören 1. maddenin oylamasına 458 milletvekili katılırken 423 milletvekili 'Kabul', 22 milletvekili 'Red', 3 milletvekili 'Çekimser', 4 milletvekili de boş oy kullandı. 6 milletvekilinin oyu ise geçersiz sayıldı. 2. madde (yürütme maddesi) üzerinde görüşme yapılmadı ve oylamaya geçildi. Oylamaya 456 milletvekili katılırken 431 milletvekili 'Kabul', 17 milletvekili 'Red', 3 milletvekili 'Çekimser' 2 milletvekili 'Boş' ve 3 milletvekili de 'Geçersiz' oy kullandı.

Oylamalara TBMM'de bulunan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve CHP Genel Başkanı Deniz Baykal da katıldı. Anayasa değişiklik teklifinin 1. tur görüşmeleri, yaklaşık 3 saat gibi kısa bir süre içinde tamamlandı.

Anayasa değişiklik teklifinin 2. tur oylamaları, 1. tur oylama üzerinden 48 saat geçtikten sonra, yani Perşembe günü yapılacak. Perşembe günü Genel Kurul'daki 2. tur görüşmeleri, saat 23.00 sıralarında başlayacak.

Genel Kurul'un yarınki çalışmaları ise saat 13.00'te başlayacak.

Kaynak: İHA