Ankara: TBMM'de Seçilme Yaşının Düşürülmesi Görüşmeleri

Ankara: TBMM'de Seçilme Yaşının Düşürülmesi Görüşmeleri

AK Parti Grubu Tarafından Verilen ve Muhalefet Partileri Tarafından da Benimsenen Seçilme Yaşının Düşürülmesi Teklifinin Geneli Üzerindeki Görüşmeler Sona Erdi. Miletvekili Seçilme Yaşını 30'dan 25'e Düşüren Teklifin Maddelerine Geçilmesi Oylaması Gizli Olarak Yapıldı. Oylama Sonucuna Göre Teklifin Maddelerine Geçildi.

Ankara: TBMM'de Seçilme Yaşının Düşürülmesi Görüşmeleri

AK Parti grubu tarafından verilen ve muhalefet partileri tarafından da benimsenen seçilme yaşının düşürülmesi teklifinin geneli üzerindeki görüşmeler sona erdi. Miletvekili seçilme yaşını 30'dan 25'e düşüren teklifin maddelerine geçilmesi oylaması gizli olarak yapıldı. Oylama sonucuna göre teklifin maddelerine geçildi.

Oylamaya 466 milletvekil katılırken 415 milletvekili 'Kabul', 37 milletvekili 'Red', 10 milletvekili 'Çekimser', 2 milletvekili de boş oy kullandı. 2 milletvekilinin oyu ise geçersiz sayıldı. Ardından teklifin 1. maddesi ele alındı. Kısa süren görüşmelerin ardından oylama yapıldı. Milletvekili seçilme yaşının 30'dan 25'e düşürülmesini öngören 1. maddenin oylamasına 458 milletvekili katılırken 423 milletvekili 'Kabul', 22 milletvekili 'Red', 3 milletvekili 'Çekimser', 4 milletvekili de boş oy kullandı. 6 milletvekilinin oyu ise geçersiz sayıldı. Oylamalara TBMM'de bulunan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan da katılıyor.

Şu sıralar teklifin 2. maddesinin oylamasına geçildi.

Kaynak: İHA