Ankara: TBMM'de Ramazan Mesaisi

Ankara: TBMM'de Ramazan Mesaisi

TBMM Genel Kurulu'nda Ramazan Mesaisi Uygulaması Yapılacak. Genel Kurul, Ramazan Ayı Boyunca Gece Geç Saatlere Kadar Mesai Yapacak. Öncelikli Gündem Maddeleri İse, AB 9. Uyum Paketi İçinde Yer Alan Tartışmalı Kanun Tasarıları. Genel Kurul'da Şu Anda Özel Öğretim Kurumları Kanun Tasarısı Görüşülüyor.

Ankara: TBMM'de Ramazan Mesaisi

TBMM Genel Kurulu'nda Ramazan mesaisi uygulaması yapılacak. Genel Kurul, Ramazan ayı boyunca gece geç saatlere kadar mesai yapacak. Öncelikli gündem maddeleri ise, AB 9. Uyum Paketi içinde yer alan tartışmalı kanun tasarıları. Genel Kurul'da şu anda Özel Öğretim Kurumları Kanun Tasarısı görüşülüyor.

Genel Kurul'da bugün yapılan görüşmelerde çalışma saatleri uzatıldı. Genel Kurul, bugün saat 24.00'e kadar, yarın ve 28 Eylül Perşembe günleri ise 14.00 ila 24.00 saatleri arasında çalışacak. Fazla mesai önergesi AK Parti tarafından verildi ve kabul edildi. Bugün Özel Öğretim Kurumları Kanun Tasarısı ile Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer'in bir kez daha görüşülmek üzere iade ettiği Kamu Denetçiliği Kurumu Kanunu, temel yasa olarak ele alınacak. Genel Kurul'da şu anda Özel Öğretim Kurumları Kanun Tasarısı görüşülüyor. Tasarıda tekrir-i müzakere yapılması bekleniyor.

Daha önceki görüşmelerde, iktidar partisi milletvekillerinin değişiklik önergesiyle özel okullara verilmesi belirlenen 1 milyarlık teşvik kaldırıldı. Dolayısıyla özel okullarda öğrenim gören öğrencilere bin YTL devlet yardımı yapılması ile velilerin bankadan alacağı kredi faizinin yüzde 50'sinin ödenmesi ile ilgili düzenlemeden vazgeçildi.

Öte yandan, Özel Öğretim Kurumları Yasa Tasarısı'nın geçen haftaki görüşmeleri sırasında Sanayi ve Ticaret Bakanı Ali Coşkun'un verdiği ve kabul edilen bir önerge, 'azınlık okullarının' tanımının değiştirildiği yorumlarına neden olurken, Türk vatandaşı olmasa da Rum, Ermeni ve Museviler'in de bu okullara gidebilmesinin önünün açıldığı belirtildi. Hükümetin önergesinde bu değişiklik, "Lozan Antlaşması'nda buna engel bir hüküm bulunmadığı değerlendirilmektedir" gerekçesiyle açıklandı. Genel Kurul'da bugün tekrir-i müzakere yapılarak bu hükmün değiştirilebileceği belirtiliyor.