Ankara: TBMM'de 5. Yasama Yılı Resepsiyonu...(6)

Ankara: TBMM'de 5. Yasama Yılı Resepsiyonu...(6)

Kültür ve Turizm Bakanı Atilla Koç, Kendisine 'Şakşuka Efesi' Dediği İçin CHP İzmir Milletvekili Ahmet Ersin ve Penguen Dergisi'nden Kazandığı Tazminatları 'Şakır Şıkır Yiyeceğini' Belirterek, "Herkes Benim Uykuma, Kiloma Birşey Diyebilir Ama Kimse Millet ve Memleket Sevgime Birşey Diyemez" Dedi.

Ankara: TBMM'de 5. Yasama Yılı Resepsiyonu...(6)

Kültür ve Turizm Bakanı Atilla Koç, kendisine 'şakşuka efesi' dediği için CHP İzmir Milletvekili Ahmet Ersin ve Penguen Dergisi'nden kazandığı tazminatları 'şakır şıkır yiyeceğini' belirterek, "Herkes benim uykuma, kiloma birşey diyebilir ama kimse millet ve memleket sevgime birşey diyemez" dedi.

TBMM Başkanı Bülent Arınç'ın yeni yasama yılı açılışı nedeniyle verdiği resepsiyona katılan Kültür ve Turizm Bakanı Atilla Koç, burada gazetecilerle bir süre sohbet etti. TBMM Genel Kurulu'nda yaptığı konuşmada kendisine 'şakşuka efesi' dediği için CHP İzmir Milletvekili Ahmet Ersin'den 7.5 milyar lira, Penguen Dergisi'nden de 5 milyar lira kazandığının hatırlatılması üzerine Bakan Koç, "Fiziki görüntüm ile ilgili olan şeylere dava açmıyorum. Uykumla, kilomla ilgili birşey diyebilirler ancak kimse benim memleket ve millet sevgimle ilgili birşey diyemez" diye konuştu. Bir gazetecinin 'Tazminatları bir yere bağışlamayı düşünüyor musunuz?' sorusu üzerine Koç, "Hayır hakkımdır, şakır şakır yiyeceğim. Bir yere bağışlamayacağım" dedi. Tatile gidip gitmeyeceği yönündeki bir soruya ise Koç, "Ben hayatımda hiç tatil yapmadım. Onun için Kültür ve Turizm Bakanı oldum. Ama yaparsam Aydınlı olduğum için Didim, Kuşadası olabilir" şeklinde karşılık verdi. Koç, açtığı tazminat davalarından bir kısmının devam ettiğini dile getirerek, "Ben espri yapanları, eksikliklerimi gösterenleri mahkemeye vermiyorum. Çünkü ben de onlara cevabını veriyorum. Altta kalmıyorum" ifadelerini kullandı.

Bakan Koç, gazeticilerle sohbetinde ilginç bir özelliğinden de söz etti. Girdiği odadaki pencereleri, çıktığı ve indiği merdivenlerdeki basamakları sayma alışkanlığı olduğunu anlatan Koç, "Sayılar konusunda başarılıyımdır. Ama bir tek göbeğimi indirme sayısında başarısızım. Göbeğim de ayrı bir karizmadır" şeklinde konuştu. Koç, siyasete atılmasıyla ilgili de ilginç bir değerlendirme yaparak, şunları söyledi:

"Bürokratik şans 20 yılda bir güler. Ben 80'li yıllarda bunu kaçırdım. Arkadaşlarımın hepsi 1983'te siyasete girdi. Ben siyasete atılmak için 20 yıl bekledim."

AK Parti'nin şu anki oy oranına ilişkin bir soruyu da cevaplandıran Bakan Koç, kararsızlar dağıtıldığında AK Parti'nin oy oranının yüzde 38'ler seviyesinde olduğunu söyledi. Bir sene sonra seçim olacağını ifade eden Koç, parlamentoya yine iki partinin gireceğini iddia etti.