Ankara: TBMM'de 5. Yasama Yılı Resepsiyonu...(5)

Ankara: TBMM'de 5. Yasama Yılı Resepsiyonu...(5)

Anayasa Mahkemesi Başkan Vekili Haşim Kılıç, Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer'in Meclis'in Yeni Yasama Yılı Açılışında Yaptığı Konuşmayı, "Anayasa Mahkemesi Başkanı Gibi Konuştu. Kendimi Anayasa Mahkemesi'nin Kuruluş Yıldönümünde Gibi Hissettim. Her Zaman Olduğu Gibi Söylenmesi Gerekenleri Söyledi" Sözleriyle Değerlendirdi.

Ankara: TBMM'de 5. Yasama Yılı Resepsiyonu...(5)

Anayasa Mahkemesi Başkan Vekili Haşim Kılıç, Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer'in Meclis'in yeni yasama yılı açılışında yaptığı konuşmayı, "Anayasa Mahkemesi Başkanı gibi konuştu. Kendimi Anayasa Mahkemesi'nin kuruluş yıldönümünde gibi hissettim. Her zaman olduğu gibi söylenmesi gerekenleri söyledi" sözleriyle değerlendirdi.

TBMM Başkanı Bülent Arınç'ın TBMM'nin yeni yasama yılı açılışı dolayısıyla verdiği resepsiyona katılan Anayasa Mahkemesi Başkan Vekili Haşim Kılıç, burada gazetecilerin sorularını cevaplandırdı. Kılıç, Anayasa Mahkemesi'nin Ahlatlıbel'de yaptırdığı yeni hizmet binasına ilişkin sorular üzerine, binanın henüz tamamlanmadığını söyledi. "Kendi binamıza geçecek olmanın sevinci içindeyiz" diyen Kılıç, binanın Yüksek Mahkeme'nin ihtiyaçlarına göre dizayn edildiğini kaydetti. Anayasa Mahkemesi'nin çalışma düzenine göre bir proje çizildiğini hatırlatan Kılıç, "Proje bittiği zaman taşınacağız. Burası Anayasa Mahkemesi olarak yapılmadığı için adeta bizim ihtiyaçlarımıza uygun hale getirildi. Bu binayı kullanmada bayağı büyük sıkıntılarımız vardı. Bu bina bittikten sonra önümüzdeki yüzyılda kısmet olursa Türkiye Cumhuriyeti'nin böyle bir binaya ihtiyacı olmayacak. İhtiyaçlar düşünüldü, tespit edildi. Çok güzel bir şekilde dizayn edildi, projelendirildi" diye konuştu. Kılıç, bir gazetecinin 'Projede hakim ve savcıların oturma düzeni aynı seviyede mi olacak? Nasıl bir yer düzenlemesi planlandı?' sorusu üzerine de, "O konuyu proje sahipleriyle tartıştık uzun uzun. Şu an kesin bir şey yok. Nasıl olması gerektiği konusunda henüz bir karar vermiş değiliz. Hareketli bir alan olduğu için değiştirmek mümkün. Kararımız şu anda yok" dedi.

Gazetecilerin Cumhurbaşkanı Sezer'in yeni yasama yılı açılışında yaptığı konuşmayı nasıl bulduğunun sorulması üzerine de Kılıç, "Anayasa Mahkemesi Başkanı gibi konuştu. Kendimi Anayasa Mahkemesi'nin kuruluş yıldönümünde gibi hissettim. Her zaman olduğu gibi söylenmesi gerekenleri söyledi" değerlendirmesini yaptı.

Kaynak: İHA