Ankara, Sunduğu İmkanlarla Sinemada İstanbul'a Rakip Olmak İstiyor

Ankara, Sunduğu İmkanlarla Sinemada İstanbul'a Rakip Olmak İstiyor

Ankara, Sunduğu İmkanlarla Sinemada İstanbul'a Rakip Olmak İstiyor

Boğazı, yalıları, silueti, sanat camiası ve sektörel gelişimi ile sinemanın liderliğini yürüten İstanbul'a, Ankara rakip olmak istiyor.

Boğazı, yalıları, silueti, sanat camiası ve sektörel gelişimi ile sinemanın liderliğini yürüten İstanbul'a, Ankara rakip olmak istiyor. Büyükşehir Belediyesi'nin verdiği desteklerle Ankara, yapımcılar açısından daha cazip hale gelmeye başladı. Film ekibinin isteklerini yerine getiren belediye, çekim alanında asfaltı yenileyip, binayı boyuyor; nostaljik filmler için Arnavut kaldırım döşüyor.

Büyükşehir Belediyesi, uluslararası pek çok organizasyona ev sahipliği yaparak, Ankara'da turizmin gelişmesine büyük katkı sunarken, başkentte çekilen veya çekilmesi planlanan sinema, dizi film ve belgesel yapımcılarına, talepleri doğrultusunda destek sağlıyor.

Yönetmenliğini Ömer Faruk Sorak'ın yaptığı, başrollerini Mehmet Günsür, Belçim Erdoğan ve Altan Erkekli'nin paylaştığı "Aşk Tesadüfleri Sever" filmi ile kameraların çevrildiği Ankara, bu destek sonrasında pek çok yapımcı tarafından tercih edilen kent oldu.

Filmi de çekilen iddialı yapımlardan "Behzat Ç. Bir Ankara Polisiyesi" ve Fox TV'de yayınlanan "Deniz Yıldızı", "Unutma Beni" ile TRT'nin bir sezonluk dizisi "Hayata Beş Kala"nın yanı sıra, "Alın Yazısı", "Yeniden Başla" isimli diziler, "Unutmadık" ve "Ankara Sanatçıları" adlı kısa metrajlı filmler, "Bana Herşey Yakışır" adlı TV programı, "Ünlülerimiz", "Kasabadan Başkente", "Sıradışı Hayatlar" gibi belgeseller için de çekim izni almış bulunuyor.

Büyükşehir Belediyesi'nin verdiği desteklerle Ankara da yapımcılar açısından daha cazip hale gelmeye başladı. Ankara'nın bu yönde de yıldızı, Başkan Gökçek'in açıkladığı film platosu projesiyle iyiden iyiye parladı.

Ankara'YI TANITACAK HER TÜRLÜ PROJEYE DESTEK

Başkent Ankara'ya sinema ve dizi film sektörünün ilgisinin sürekli arttığını dile getiren Büyükşehir Belediyesi Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Dairesi Başkanı Ahmet Recep Tekcan, Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek'in, "Ankara'nın tanıtımına katkısı olacak her türlü projeye destek verin" talimatı ile yapımcılarla bire bir iletişime geçtiklerini ve "kolaylaştırıcı rolü" üstlendiklerini söyledi. Tek amaçlarının, "Ankara'nın tanıtımına katkı sunmak" olduğunu kaydeden Tekcan, şunları söyledi:

"Bütün park, bahçe ve rekreasyon alanlarımızı, hatta belediye binamızı bile çekimlere açıyoruz. Bu işler, İstanbul'da daha farklı yürüyor. Film şirketi, saat üzerinden belediyeye 1-2 bin lira gibi bir işgaliye parası ödüyor. Bu durumu, Sayın Melih Gökçek'e söylediğimizde, bize, 'Hayır, biz para almayalım. Aksine yardımcı olalım' dedi. Başkan'ın, 'Ankara'yı tanıtan her türlü filme, reklama destek verin' şeklinde bir talimatı var.

Biz, film ekibinin isteğine bağlı olarak gerektiğinde çekim alanında asfaltı yenileyip, binayı boyuyoruz. Çekimler için tarihi bir atmosfer gerekiyorsa, yolları filmin senaryosuna uygun hale getiriyoruz. Vinç, kepçe, ambulans, operatör desteği veriyoruz. Örneğin nostaljik bir film çekilecek ve başrol oyuncuları kaldırımda el ele yürüyecekse, belediye işçisini gönderip, Arnavut kaldırımı döşüyoruz."

Tekcan, Ankara'da film çekimlerinin çoğunlukla mekansal olarak rekreasyon alanları, parklar ve kafelerde, bölge olarak da Kızılay, Gazi Mahallesi, Çankaya, Keçiören ve Altındağ'da gerçekleştirildiğini belirterek, "Filmleri seyreden insanlar 'Ankara ne kadar da güzelmiş' diyorlar. Ekranda Ankara'yı görmek, Ankaralıları mutlu ediyor." diye konuştu.

Ankara, Sunduğu İmkanlarla Sinemada İstanbul'a Rakip Olmak İstiyor

Kaynak: CHA

Manşet Haberler

title