Ankara: Şirket Haberleri

Garanti Bankası Genel Müdür Yardımcısı Turgay Gönensin, Garanti Bankası'nın 60. yılında geçmişe olduğu kadar geleceğe de ışık tutmayı hedefleyen bir dizi projeyi hayata geçireceklerini söyledi.

Ankara: Şirket Haberleri

Garanti Bankası Genel Müdür Yardımcısı Turgay Gönensin, Garanti Bankası'nın 60. yılında geçmişe olduğu kadar geleceğe de ışık tutmayı hedefleyen bir dizi projeyi hayata geçireceklerini söyledi.

Garanti Bankası'nın kuruluşunun 60. kuruluş yıldönümü; Mersin, Samsun, Eskişehir, İzmir, İstanbul ve Ankara'da düzenlenen etkinliklerle kutlandı. Garanti Bankası'nın kurulduğu yer olan Ulus Şubesi'nde gerçekleşen törene, Genel Müdür Yardımcısı Turgay Gönensin, Şube Müdürü Bora Gencer, müşteriler, çalışanlar ve çok sayıda davetli katıldı. Kokteyl ile başlayan program, Gönensin'in konuşması ile devam etti. Konuşmasında Garanti Bankası'nın 1946 yılında Ankara'da kurulduğunu anımsatan Gönensin, bankanın bugün 12 bini aşkın çalışanı ile yaklaşık 6 milyon müşterisine hizmet verdiğini belirtti. Bankanın çalışmaları hakkında da bilgi veren Gönensin, "60. yılımız vesilesiyle, geçmişe olduğu kadar geleceğe de ışık tutmayı hedefleyen bir dizi projeyi hayata geçiriyoruz" diye konuştu. Genel Müdür Yardımcısı Gönensin, konuşmasının ardından davetlilerle birlikte bina dışına çıkarak binayı ışıklandıran düzeneği devreye soktu. Böylece, havanın kararmasıyla birlikte Garanti Bankası'nın 'yeşil' rengi; barış, azim, öncülük, mutluluk, eşitlik gibi kavramları yansıtan mavinin değişik tonlarıyla buluştu. Garanti Bankası Ulus Şube Müdürü Bora Gencer de, müşterilerine nice 10 yıllar daha kaliteli hizmet vermeyi arzu ettiklerini söyledi. Geceye katılan Garanti Bankası müşterileri de memnuniyetlerini dile getirdi.

1946 yılında Ankara'da 103 ortakla kurulan bankanın kuruluş sermayesi, her biri 100'er liralık 25 bin hisseye ayrılmış 2.5 milyon liraydı. Garanti ilk şubesini, 21 Haziran 1946 Cuma günü Ankara'da Anafartalar Caddesi'nde, ikinci şubesini ise İstanbul'da Bankalar Caddesi'nde açtı. Zaman içinde arka arkaya yapılan sermaye artırımlarının sonucunda, kurucularına ek olarak yeni ortaklar kazandı. Holding bankacılığının hız kazandığı 1970'li yılların sonunda, Garanti'nin pay senetlerinin önemli bir bölümü, Koç ve Sabancı gruplarında toplandı. 1983'te Doğuş Grubu'na katılan Garanti, 90'lı yıllardan itibaren önemli bir büyümeye imza attı ve 29.2 milyar dolar tutarındaki aktif büyüklüğüyle (31 Mart 2006 itibarıyla) Türkiye'nin en büyük 3. özel bankası konumuna ulaştı. Doğuş Grubu ile dünya devi General Electric, 23 Aralık 2005 tarihinde stratejik ortaklık anlaşması imzalayarak, Garanti'de eşit ortaklık haklarına sahip oldu. Halen Garanti, 10 bini aşkın çalışanıyla, yurtiçindeki 450 ve yurtdışındaki Lüksemburg, Malta, Kıbrıs şubeleriyle kurumsal, ticari, KOBİ ve bireysel müşterilerine çok yönlü finansal hizmetler sunuyor.

Hollanda'da Garanti Bank International ve Rusya'da Garanti Bank Moscow isimli bankaları aracılığıyla faaliyet gösteren Garanti, Çin'de temsilcilik açan ilk Türk bankası.

Kaynak: İHA