Ankara, Sarkozy'nin Akdeniz Birliği Önerisine Karşı

Ankara, Sarkozy'nin Akdeniz Birliği Önerisine Karşı

Ankara, Sarkozy'nin Akdeniz Birliği Önerisine Karşı
Anadolu Ajansı - Haberler | Güncel

Ankara, Halk Hareketi Birliği (Ump) Lideri Nicolas Sarkozy'nin Fransa'nın Yeni Cumhurbaşkanı Seçilmesiyle İlgili Süreci Yakından Takip Ediyor.

Ankara, Halk Hareketi Birliği (UMP) lideri Nicolas Sarkozy'nin Fransa'nın yeni cumhurbaşkanı seçilmesiyle ilgili süreci yakından takip ediyor.

Edinilen bilgiye göre, Sarkozy'nin ekonomik açıdan liberal, ancak sosyal açıdan tutucu kimliğini gelecek dönemde nasıl dengeleyeceği, Avrupa'da olduğu gibi Türkiye'de de merak ediliyor.

Seçim kampanyası sırasında Türkiye'ye yönelik yaptığı olumsuz açıklamaların cumhurbaşkanı olmasıyla geride bırakılacağı ümidini taşıyan Ankara, Sarkozy'nin de Almanya Başbakanı Angela Merkel gibi zaman içinde söylemlerini yumuşatabileceği görüşünde.

UMP'den yapılan son açıklamalara işaret eden kaynaklar, bu açıklamalardan Türkiye'nin AB yolundaki teknik süreçte bir engel çıkarılmayacağı izlenimini edindiklerini belirtti.

Ancak kaynaklar, Fransa'nın müzakere sürecini kesintiye uğratmasa da, her aşamasında zorluk çıkarabileceğine dikkati çekti. Kaynaklar, yeni fasılların açılması beklenen Almanya'nın dönem başkanlığında ise Fransa'nın sorun çıkaramayacağını düşünüyor.

Kaynaklar, uzun vadede Sarkozy'nin üzerinde çalıştığı Akdeniz birliği projesinin ağırlık kazanacağını ve bunu Türkiye'nin önüne sürebileceğini kaydetti.

AB sürecinde Türkiye'ye tam üyelik yerine "imtiyazlık ortaklık" verilmesinden yana olan ve AB'nin bir sınırı olması, Türkiye'nin de bu sınırın dışında kalması gerektiğini ileri süren Sarkozy, Türkiye'ye AB yerine Akdeniz birliğini öneriyor.

Sarkozy, AB ve güney Akdeniz ülkeleri arasında stratejik işbirliğini öngören birlik çerçevesinde, Türkiye'nin Akdeniz tarafında önderlik yapabileceğini belirtiyor.

Sarkozy'nin bu yaklaşımına kesinlikle karşı çıkan ve bunu kabul etmeyeceğini belirten Ankara, AB'den başka seçenek olmadığının altını çiziyor.

Fransa meclisinde kabul edilen, ancak Senatodan da geçmesi gereken sözde Ermeni soykırımının inkarının suç sayılmasını öngören yasa teklifine karşı olmadığını belirten Sarkozy'nin, konuya ilişkin atacağı adımlar, gelecek günlerde Türkiye-Fransa ilişkilerinde de etkisini gösterecek.

Sarkozy'nin, söylemleri doğrultusunda hareket etmesi durumunda Türkiye ile zıtlaşma havası içine girmiş olacağını ifade eden kaynaklar, akıllı bir devlet adamının böyle bir adım atmayacağı görüşünde.

UMP milletvekili, Ermeni kökenli Patrick Deveciyan'ın Sarkozy'e olan yakınlığına işaret eden kaynaklar, sürecin nasıl devam edeceğini bilmediklerini, ancak Sarkozy'nin bu konuyu ön plana almasının, cumhurbaşkanı olur olmaz kendisine bir Türkiye sorunu çıkarmak anlamına geleceğini vurguladı.

Kaynak: Anadolu Ajansı

Haber Yorumları
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

Çok Okunan Haberler

title