Ankara: Milletvekili Seçilme Yaşının 30'dan 25'e Düşürülmesi

Ankara: Milletvekili Seçilme Yaşının 30'dan 25'e Düşürülmesi

Anayasada Yapılan Değişiklik Çerçevesinde Milletvekili Seçimi Kanunu'nda da Değişiklik Yaparak Seçilme Yaşını 25'e İndiren Kanun Teklifi, TBMM Genel Kurulu'nda Görüşüldü. Ancak Çalışma Süresinin Saat 23.00'te Dolması Üzerine Çalışmalar Sona Erdi. Milletvekili Seçilme Yaşının 25'e Düşürülmesiyle İlgili Teklif, Yarın Ele Alınıp Yasalaştırılacak.

Ankara: Milletvekili Seçilme Yaşının 30'dan 25'e Düşürülmesi

Anayasada yapılan değişiklik çerçevesinde Milletvekili Seçimi Kanunu'nda da değişiklik yaparak seçilme yaşını 25'e indiren kanun teklifi, TBMM Genel Kurulu'nda görüşüldü. Ancak çalışma süresinin saat 23.00'te dolması üzerine çalışmalar sona erdi. Milletvekili seçilme yaşının 25'e düşürülmesiyle ilgili teklif, yarın ele alınıp yasalaştırılacak.

AK Parti Grup Başkanvekili Sadullah Ergin'in, anayasaya uyum için hazırladığı ve Milletvekili Seçimi Kanunu'ndaki seçilme yaşını (10. madde) 25'e indiren tek maddelik kanun teklifi, akşam saatlerinde ele alındı. Kanun teklifi, anayasa değişikliğinde olduğu gibi milletvekilleri tarafından mutabakatla benimseniyor.

Bilindiği gibi Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, milletvekili seçilme yaşının 25'e düşürülmesiyle ilgili anayasa değişikliğini kısa bir süre önce onaylamıştı. Dolayısıyla bu teklif, milletvekili seçilmeye ilişkin yasayı anayasaya uyduruyor. Böylece hem anayasa hem de yasa değiştirilmiş ve miletvekili seçilme yaşı 25'e düşürülmüş olacak.

Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Mehmet Ali Şahin, teklifle ilgili milletvekillerinin soru ve eleştirilerini cevaplarken, askere gitmeden milletvekili olacak gençlerle ilgili bir soruya, "Askerliğini yapacak tabii. Yani illa 25 yaşında milletvekili adayı olunacak diye bir şey yok. 26 yaşında olur, 27 yaşında olur, 28 yaşında olur. Gençlerimizi daha çok siyasete çekmek, onları siyasetle baş başa bırakmanın adımını atmak amacımız" karşılığını verdi.

Kaynak: İHA