Ankara: Lübnan Ulusal Günü Resepsiyonu

Ankara: Lübnan Ulusal Günü Resepsiyonu

ABD'nin Ankara Büyükelçisi Ross Wilson, ABD'nin Terör Örgütü PKK'yı Muhatap Almayacağını Söyledi.

Ankara: Lübnan Ulusal Günü Resepsiyonu

ABD'nin Ankara Büyükelçisi Ross Wilson, ABD'nin terör örgütü PKK'yı muhatap almayacağını söyledi.

Ankara Swiss Otel'de düzenlenen Lübnan Ulusal Günü resepsiyonuna katılan ABD'nin Ankara Büyükelçisi Wilson, gazetecilerin sorularını yanıtladı. Wilson bir soru üzerine, ABD'nin İran'da terör örgütü PKK'nın bir kolu olan PEJAK ile işbirliği yaptığı iddialarını yalanladı. ABD'nin İran'da terör örgütü PKK'nın bir kolu olan PEJAK ile işbirliği haberlerinin doğru olmadığını belirten Wilson, "ABD; PKK ile çalışmaz, işbirliği yapmaz, onları muhatap almaz" dedi. Amerika'daki kongre seçimlerinde demokratların iş başına gelmesinin Türkiye politikasını etkileyeceği yolundaki iddiaları da değerlendiren Wilson, ABD'nin Türkiye politikasında bir değişiklik beklemediğini söyledi.

Genelkurmay 2. Başkanı Orgeneral Ergin Saygun'un ABD ziyareti sırasında yaşanan güvenlik krizine de açıklık getiren Wilson, yaşanan bu krizi doğrularken, olaydan dolayı üzgün olduğunu dile getirdi. Wilson, bu soruna rağmen Orgeneral Saygun'un ABD ziyaretinin çok iyi geçtiğini kaydetti.

Resepsiyona hükümeti temsilen katılan olmazken, Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) de tuğgeneral seviyesinde temsil edildi. Resepsiyona Wilson'un yanısıra Saadet Partisi Genel Başkanı Recai Kutan, ABD'nin Ankara Büyükelçiliği Maslahatgüzarı Nancy McEldowney, milletvekilleri, büyükelçiler, bürokratlar ve çok sayıda davetli katıldı.

Kaynak: İHA