Ankara: KKTC'nin Kuruluş Yıldönümü Resepsiyonu

Ankara: KKTC'nin Kuruluş Yıldönümü Resepsiyonu

Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral İlker Başbuğ, Fransa'nın Ermeni Soykırımının İnkarını Suç Sayan Yasayı Parlamentosunda Görüşmesinin Ardından Fransa ile Askeri Üst Düzey İlişkilerin Askıya Alındığını Söyledi.

Ankara: KKTC'nin Kuruluş Yıldönümü Resepsiyonu

Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral İlker Başbuğ, Fransa'nın Ermeni soykırımının inkarını suç sayan yasayı parlamentosunda görüşmesinin ardından Fransa ile askeri üst düzey ilişkilerin askıya alındığını söyledi.

KKTC'nin kuruluşunun 23. yıldönümü nedeniyle KKTC'nin Ankara Büyükelçisi Tamer Gazioğlu bir resepsiyon verdi. Sheraton Otel'de verilen resepsiyona Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül, Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül, Adalet Bakanı Cemil Çiçek, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler, Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral İlker Başbuğ, Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Faruk Cömert, Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Işık Koşaner, Anavatan Partisi Genel Başkanı Erkan Mumcu, TOBB Başkanı Rıfat Hisarcıklıoğlu, Danıştay Başkanı Sumru Çörtoğlu ve çok sayıda davetli katıldı. Resepsiyonda bir konuşma yapan KKTC'nin Ankara Büyükelçisi Gazioğlu, Türkiye ile KKTC'nin et ile tırnak gibi olduğunu belirterek, Türk halkı ile Kıbrıs halkının birbirinden kopamayacağını söyledi.

Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Gül ise, KKTC'nin son 4 yıl içinde demokrasisinin sağlamlaştığını, ekonomisinin güçlendiğini, Gayri Safi Milli Hasıla'sının (GSMH) yüzde 150 oranında arttığını, turizmine heyecan geldiğini belirterek, "KKTC, hem moral olarak hem siyasi olarak eskisinden çok daha güçlü. Sayın Mehmet Ali Talat ile herkes görüşme ihtiyacı duyuyor ve görüşüyor. Bunlar ümit vaad ediyor. Bundan sonraki dönemde adanın gerçeklerini dikkate alarak yeni bir çözüm önerisi getirilirse kabul ederiz. Ancak önümüze asla kabul etmeyeceğimiz öneriler çıkarsa onlara karşı tavrımız açık" diye konuştu.

Bakan Gül, konuşmasının ardından KKTC'nin Ankara Büyükelçisi Gazioğlu ile birlikte kuruluş yıldönümü pastasını keserek resepsiyondan ayrıldı.

Resepsiyona katılan Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral İlker Başbuğ, gazetecilerin sorularını cevapladı. Bir gazetecinin önümüzdeki dönemde Fransa'ya bir ziyaret olup olmayacağını sorması üzerine Başbuğ, "Biz ilişkilerimizi askıya aldık" dedi. Gazetecilerin, "İlişkiler askıya mı alındı yoksa donduruldu mu?" sorusu üzerine ise Başbuğ, "Fransa ile üst düzey ilişkiler yapılmıyor. 'Donduruldu ya da askıya alındı', siz nasıl ifade ederseniz" diye konuştu. Gazetecilerin, savunma alanındaki ilişkilerin de bu kapsama girip girmediği sorularına Orgeneral Başbuğ, "Daha neyin nasıl olacağı belli değil" şeklinde cevap verdi.

Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Faruk Cömert ise, 'Yunanistan'a bir ziyaret düşünüyor musunuz?' sorusu üzerine, "Geçen yıl Yunanistan Hava Kuvvetleri Komutanı'nı Türkiye'ye davet ettik. Gerginlik olmasını istemem ama davetimize geri dönmedi. O yüzden şuanda bir ziyaret söz konusu değil" dedi.

Gazetecilerin, merhum eski Başbakan Bülent Ecevit'in Devlet Mezarlığı'ndan anıtmezara taşınması ile ilgili soruları üzerine Adalet Bakanı Cemil Çiçek, bu konuda Bakanlar Kurulu olarak üzerlerine düşeni yaptıklarını ancak kendilerine mezarın taşınması ile ilgili bir talep gelmediğini belirterek şunları kaydetti:

"Sayın Ecevit rahmetli olduğunda geceli gündüzlü çalışarak Bakanlar Kurulu'ndan yasayı çıkardık. Sayın Ecevit'in acısı henüz taze. Saygıyla anıyorum. Anıtmezar konusu, Bakanlar Kurulu'nun vereceği karara bağlı. Çünkü mezarlık dışındaki alanlardan Bakanlar Kurulu sorumludur. Sayın Menderes, Sayın Özal için de Bakanlar kurulu karar vermiştir. Bizim önümüzde sayın Ecevit ile ilgili birşey yok ki söyleyelim. Talep gelir, ona bakarız. Ona göre de bir karar veririz."