Ankara: Karayalçın, Baykal'ı Papandreou'ya Şikayet Etti

Ankara: Karayalçın, Baykal'ı Papandreou'ya Şikayet Etti

Sosyaldemokrat Halk Partisi (SHP) Genel Başkanı Murat Karayalçın, Kendileriyle İttifaka Yanaşmayan CHP Genel Başkanı Deniz Baykal'ı, Avrupa Sosyalist Partisi (Pes) Eşbaşkanları George Papandreou ile Paavo Lipponen'e Şikayet Etti. Karayalçın, Halkın 3 Sosyal Demokrat Partinin İttifak Yapmasını İstediğini Ama CHP ve DSP'nin Buna Yanaşmadığını Söyledi.

Ankara: Karayalçın, Baykal'ı Papandreou'ya Şikayet Etti

Sosyaldemokrat Halk Partisi (SHP) Genel Başkanı Murat Karayalçın, kendileriyle ittifaka yanaşmayan CHP Genel Başkanı Deniz Baykal'ı, Avrupa Sosyalist Partisi (PES) Eşbaşkanları George Papandreou ile Paavo Lipponen'e şikayet etti. Karayalçın, halkın 3 sosyal demokrat partinin ittifak yapmasını istediğini ama CHP ve DSP'nin buna yanaşmadığını söyledi.

Türkiye'de temaslarda bulunan PES Eşbaşkanları Papandreou ve Lipponen, SHP Genel Başkanı Karayalçın'ı ziyaret etti. Basına kapalı olarak yapılan görüşme sonrasında gazetecilere dağıtılan Karayalçın'ın konuşma metninde, başta Türkiye solu olmak üzere ulusal ve uluslararası birçok konuda partisinin görüşleri dile getirildi. Metne göre Karayalçın, Türkiye solunun, çok sayıda partiye bölünmüş durumunu sürdürdüğünü belirterek, "Bu arada yeni sol partiler kurma girişimleri de söz konusu olmaktadır. Ancak son sıralarda, bu aşamada bu yola gidilmeyeceği anlaşılmaktadır. Halk, sosyal demokrat partilerin ittifak yapmasını istemektedir. Geçen hafta yayınlanan bir anket, üç sosyal demokrat partinin ittifak yapması durumunda iktidar olunacağını göstermiştir. Bununla birlikte CHP ve DSP'nin, 3 partili ittifaktan yana olmadıkları görülmektedir. SHP ise bu ittifakın yapılmasının doğru ve olanaklı olduğu inancındadır" ifadelerini kullandı.

SHP'nin, TCK'nın 301. maddesinin değiştirilmesini istediğini belirten Karayalçın, Türkiye'nin Müslüman olmayan yurttaşlarının kurmuş oldukları vakıfların önceden alınan gayri menkullerinin iadesinden ve onların yeni gayri menkuller almalarının önündeki engellerin kaldırılmasından yana olduğunu ifade etti.

Sözde Ermeni soykırımı iddialarına da değinen Karayalçın, "Fransa Meclisi'nin 12 Ekim'de görüşeceği kanun tasarısının içeriğini demokrasiye, sosyal demokrasiye ve insan haklarına aykırı buluyoruz. Bu tasarı yasalaşırsa yalnızca Türkiye-Fransa ilişkileri değil, Türkiye-AB ilişkileri de olumsuz etkilenecektir. Sosyalist Enternasyonali ve PES'i bu tasarının yasalaşmasının önlenmesine katkıda bulunmaya çağırıyoruz. SHP, aynı şekilde Hollanda İşçi Partisi'nin Türk kökenli bir adayı Ermeni soykırımı iddiasını kabul etmediği için listeden çıkarmasını da kınamaktadır. Hollanda İşçi Partisi'nin bu uygulaması Sosyalist Enternasyonal ilkelerine de aykırıdır" diye konuştu.