Ankara: Kara Kuvvetleri Komutanlığı'nda Devir Teslim Töreni...(1)

Ankara: Kara Kuvvetleri Komutanlığı'nda Devir Teslim Töreni...(1)

Yüksek Askeri Şura (YAŞ) kararları çerçevesinde, 30 Ağustos tarihi itibariyle Genelkurmay Başkanlığı'na atanan Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt, görevini Orgeneral İlker Başbuğ'a devretti.

Ankara: Kara Kuvvetleri Komutanlığı'nda Devir Teslim Töreni...(1)

Yüksek Askeri Şura (YAŞ) kararları çerçevesinde, 30 Ağustos tarihi itibariyle Genelkurmay Başkanlığı'na atanan Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt, görevini Orgeneral İlker Başbuğ'a devretti.

Kara Kuvvetleri Komutanlığı Karargahı'nda düzenlenen törene, Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer ve eşi Semra Sezer, TBMM Başkanı Bülent Arınç, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hilmi Özkök, Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül, kuvvet komutanları, diğer askeri yetkililer ve çok sayıda davetli katıldı.

Orgeneral Büyükanıt, Cumhurbaşkanı Sezer'i tören alanına gelişinde askeri törenle karşıladı. İstiklal Marşı'nın okunmasıyla başlayan tören, Orgeneral Büyükanıt ve Orgeneral Başbuğ'un özgeçmişleri ve atama kararnamelerinin okunmasıyla devam etti.

Törende bir konuşma yapan Orgeneral Büyükanıt, görev süresi içinde Kara Kuvvetleri Komutanlığı olarak kendilerine verilen sorumluluğun gereği olarak terörle mücadeleyi, sarsılmaz bir kararlılıkla yürüttüklerini ifade etti. Askerlerin, Türkiye Cumhuriyeti'nin bekası bakımından dört temel sorumluluğu bulunduğunu vurgulayan Orgeneral Büyükanıt, bunlardan birincisinin Türk milletinin kendilerine teslim ettiği birliklerin eğitilerek harbe hazır hale getirilmesi, ikincisinin ülkenin dış düşmanlara ve saldırılara karşı korunması ve ulusal güvenlik çıkarlarının savunulması, üçüncüsünün Türkiye Cumhuriyeti'nin üniter yapısını bozmaya çalışan terör ve terör dışı mihraklarla mücadele, dördüncüsünün ise Türkiye Cumhuriyeti'nin Anayasa ile belirlenmiş temel niteliklerine yönelik saldırı ve girişimlerin önlenmesi olduğunu ifade etti. Bu hususların, kendilerine yasalarla verilen görevler olduğunu ve askerlerin, asli görevleri olan bu konularda yorum yapma hakları bulunmadığını kaydeden Orgeneral Büyükanıt, bu temel anlayışla görev yaptıklarını söyledi.

Son yıllarda 'Türkiye'de askerin rolü' genel ifadesinden hareketle Türk Silahlı Kuvvetleri'nin (TSK), özellikle Anayasa'nın 3 ve 4. maddelerinde belirtilen sorumluluklarında etkisiz hale getirilme çabalarının önplana çıktığına işaret eden Orgeneral Büyükanıt, "Açıkça ifade etmem gerekir ki bu çevreler ya Türkiye Cumhuriyeti'nin üniter yapısından rahatsızdır ya da Türkiye Cumhuriyeti'ni başka bir tür Cumhuriyete dönüştürma hayalini düşlemektedirler veya her iki düşünceyi de hayata geçirmeye çalışmaktadırlar. Türkiye Cumhuriyeti Devleti, devletin kurumları ve bu kurumlardan biri olan Türk Silahlı Kuvvetleri var olduğu sürece, gördükleri bu rüya gerçek olmayacaktır. Terörle mücadelemiz artan bir kararlılıkla ve taviz vermeksizin devam edecektir. Bazı çevreleri rahatsız eden de bu kararlılığımızı anlamış bulunmalarıdır" diye konuştu.

Terörle mücadelenin evrensel bir mücadele olduğuna dikkat çeken Orgeneral Büyükanıt, bu mücadeleyi sürdürenlerin yasaların kendilerine verdiği yetkiler çerçevesinde görevlerini yerine getirmeye çalıştıklarını ve gerektiğinde bu uğurda canlarını verdiklerini belirtti. Orgeneral Büyükanıt, durum böyleyken her fırsatta terörle mücadele eden insanlara yapılan saldırıların tarihe birer kötü örnek olarak geçeceğini ve nefretle anılacağını ifade etti.

Bir diğer hususun ise Türkiye Cumhuriyeti'nin üniter yapısının terörle ortadan kaldırılamayacağını anlayan bazı mihrakların, terörü demokrasi ve insan hakları, özgürlük gibi medeni dünyanın ortak değer yargıları ile kamufle etmek dahil diğer yollarla üniter yapıyı bozma girişimleri olduğuna işaret eden Orgeneral Büyükanıt, silahlı veya silahsız bu mihrakların hedeflerine ulaşmalarının asla mümkün olmayacağını vurguladı. Orgeneral Büyükanıt, Türkiye Cumhuriyeti Devleti, devletin kurumları ve onun ayrılmaz parçası olarak Silahlı Kuvvetler'in bu şer odaklarını etkisiz hale getirmeye muktedir olduğunu dile getirdi.

Türk Kara Kuvvetleri'nin, gelecekte sayıdan çok nitelikleri ve etkinliği artmış bir kuvvet yapısına sahip olmayı hedeflediğini ifade eden Orgeneral Büyükanıt, bu hedefin çekirdeğinde modernizasyon ihtiyaçlarının yattığını kaydetti. Amaçlarının caydırıcı bir kuvvet yapısına ulaşmak olduğunu bildiren Orgeneral Büyükanıt, caydırıcı bir güce sahip olmanın, başarının da teminatı olduğunu söyledi. Geçtiğimiz günlerde basın ve yayın organlarında aylar önce bir savunma dergisine verdiği beyanata atfen Kara Kuvvetleri Komutanlığı'nın yüzde 30 oranında küçüleceğine yönelik haberlerin yer aldığını hatırlatan Orgeneral Büyükanıt, bu hususun yanlış anlamalara sebep olabileceğini kaydetti. Verdiği beyanatta ifade ettiği rakamın yüzde 30 değil yüzde 20 ile yüzde 30 arası olduğunu bildiren Orgeneral Büyükanıt, dergide yayımlanan beyanat tam olarak okunduğunda bunun modernizasyon ile etkinliği daha da artırarak küçülme olduğunun görüleceğini söyledi. Orgeneral Büyükanıt, "Yoksa asla Kara Kuvvetleri'nin modaya uyarak cılızlaşması sözkonusu değildir. Bu hususu önemle vurgulamak isterim. Amacımız Türk Kara Kuvvetleri'nin zayıflaması değil çok daha fazla güçlenmesidir" şeklinde konuştu.

Orgeneral Büyükanıt, dün bazı televizyon kanallarında, bugün da bazı gazetelerde Ege Ordu Komutanlığı ve 3. Ordu Komutanlığı'nın lağvedileceğine ilişkin yayınlar yapıldığını hatırlatarak, "Bu haberler tamamen hayal ürünüdür. Ne böyle bir düşünce ne de böyle bir plan vardır" dedi.

Kara Kuvvetleri Komutanlığı'nın yeniden yapılandırılmasına ilişkin projenin askerlik süresinin kısaltılması ile ilgisinin de kesinlikle bulunmadığını vurgulayan Orgeneral Büyükanıt, bu hususu askerlik süresinin kısaltılması ile ilişkilendirmenin yanlış olduğunu dile getirdi. Mecburi askerlik hizmetinin 2003 yılında 3 ay kısaltıldığını ve asker mevcudunun yüzde 20 oranında azaltıldığını hatırlatan Orgeneral Büyükanıt, "Askerlik süresinin bir kez daha kısaltılması kesinlikle sözkonusu değildir. Kimse böyle bir beklenti içinde olmasın" diye konuştu. Orgeneral Büyükanıt, geleceğin Kara Kuvvetleri'nin çok daha güçlü bir yapıya kavuşacağını ve ülkesinin hizmetinde olacağını belirtti.

Son günlerde canlarını bu güzel vatan için feda etmeye yemin etmiş askerler ve onların komutanlarına karşı inanılmaz iğrençlikte saldırılar yapıldığını vurgulayan Orgeneral Büyükanıt bunları yanlız kendilerinin değil tüm Türk ulusunun büyük bir üzüntü ve nefretle izlediğini söyledi. Orgeneral Büyükanıt şöyle konuştu:

"Bu yasa dışı, ahlak dışı, akıl dışı saldırıları yapanlar inanıyorum ki yarattıkları iğrenç bataklıkta boğulacaklardır. Bir söz vardır. Rüzgar küçük ateşleri söndürür, büyük ateşleri daha da büyütür. Benim ve değerli silah arkadaşlarımın kalplerinde ulus ve vatana hizmet yolunda çok büyük bir ateş yanmaktadır. O rüzgarlar bu ateşi söndüremez. Bu itibarla bu tür saldırıların yüce devletimize ve asil milletimize kayıtsız ve şartsız hizmet etme ateşimizi körüklemekten ve mücadele azmimizi kuvvetlendirmekten başka bir işe yaramadığını burada ve huzurunuzda bir kere daha ifade etmek istiyorum. Bu tür gayretler ne yüce önder Atatürk'ün kurduğu Cumhuriyet'i değiştirebilir ne de ülkeyi bölebilir. Zamanı geldiğinde yasalar çerçevesinde bu kişiler ve gruplar gereken hesabı verirler ve vereceklerinden de eminim. Hiçkimse, hiçbir grup insan hakları, özgürlük, demokrasi gibi insanlığın yüksek değerlerini teşkil eden kavramların arkasına saklanarak bu ülkeye ve insanlarına zarar veremez. Bu yüksek değerleri, sahip oldukları bölücü ve irticai düşüncelere alet ederek ülkenin rejimi aleyhine kullanamazlar ve kullanamayacaklardır".

Konuşmasının ardından Orgeneral Büyükanıt, Kara Kuvvetleri Komutanlığı amblemini Orgeneral İlker Başbuğ'a taktı. Orgeneral Başbuğ ise Kara Kuvvetleri Komutanlığı forsunu Orgeneral Büyükanıt'a takdim etti.