Ankara Kalkınma Ajansı Polatlı?haymana Çalıştayı Gerçekleştirildi

Ankara Kalkınma Ajansı Polatlı?haymana Çalıştayı Gerçekleştirildi

23.02.2011 18:34 | Son Güncelleme: 23.02.2011 18:34
Ankara Kalkınma Ajansı Polatlı?haymana Çalıştayı Gerçekleştirildi

Haymana Çalıştayı Gerçekleştirildi.

Haymana Çalıştayı gerçekleştirildi.

Polatlı Konak Güldeste Salonunda gerçekleştirilen Çalıştaya, Polatlı Kaymakamı Gürsoy Osman Bilgin, Haymana Kaymakamı Hüseyin Karameşe, Polatlı Belediye Başkanı Yakup Çelik, Ankara Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Asım Balcı, Gazi Üniversitesi Polatlı Yerleşkesi Sorumlusu Rektör Danışmanı Prof. Dr. Baki Erdoğan, Hacettepe Üniversitesi Polalı Meslek Yüksek Okulu Müdürü Prof. Dr. Ahmet Kart, Polatlı ve Haymana'da bulunan kamu kurum ve kuruluşlarının müdür ve daire amirleri, Ankara İl Genel Meclisi üyeleri, sivil toplum kuruluş temsilcileri ile basın kuruluşlarının temsilcileri katıldı.

Polatlı Kaymakamı Gürsoy Osman Bilgin, çalıştayın açılışında yaptığı konuşmada, kalkınma ajanslarının, gelişmiş ülkelerde bulundukları yerin potansiyelini ortaya çakartıp kalkınmasını sağlamak gayesiyle faaliyetler yürüttüğünü söyledi.

Bilgin, bu çalıştay sonrasında gerçekleştirilecek çalışmalarla ilçelerde yapılacak yatırımlarla ilgili verilere sahip olacaklarını, yatırım için avantajları ve eksikleriyle ilgili verileri elde edeceklerini bildirdi.

Bilgin, "Polatlı olarak biz birçok sektörde ön plana çıkmayı hedefleyen ilçelerden biriyiz. YHT garının da açılmasıyla birlikte ulaştırma sektörü bakımından en avantajlı yerlerden biri Polatlı oldu. Üniversite eğitim konusunda da şanslıyız. Sağlık, tarım bakımından da Türkiye'de en önemli konumda bulunan ilçelerden biriyiz. İki tane organize sanayimiz var teknokentimiz var. Yatırımcılar için önem taşıyan veriler. Bölgeler arası kalkınmanın sağlanmasında kalkınma ajansının önemi büyük. İnşallah buradan elde edilecek verilerle Ankara merkezden gelecek yatırımcılarla ilçelerimiz gelişme sağlayacaktır" dedi.

Haymana Kaymakamı Hüseyin Karameşe ise çalıştıkları her yerde en büyük sorunun proje kültürünün olmaması olduğunu, bu nedenle sürekli beraber çalışarak kendilerine yardımcı olunmasını istediklerini söyledi.

Karameşe, "Bütün ilçe sakinleri, (şöyle imkanlarımız olsa şunları yapardık) der. Kalkınma ajansı bu imkanları veriyor. Düşünceleri fiiliyata dökmenin yolu buradadır" dedi.

Polatlı Belediye Başkanı Yakup Çelik de kalkınmak için Polatlı olarak bir dizi çalışmayı ortaya koyduklarını, şehrin fırsatlarını ve zayıf yönlerinin analiz edilmesi gerektiğini söyledi.

Çelik, şöyle konuştu:

"Daha önce de Kalkınma Ajansımızın desteğiyle Polatlı Ekonomik Kent Envanterinin hazırlanması için bir çalışma başlattık. Kendimizi tanıyacak yeni bir vizyonun var olduğunu Polatlı olarak biliyoruz. YHT Garının açılması, tarımdaki gelişmişliğimiz kıymetli var. Topraklarımız bizim için bir kenarda duruyor. Polatlı OSB'den sonra Ticaret Odası OSB'nin kurulması, teknokent, tarihi kültürel mirasın ekonomiye kazandırılması için Gordion'daki çalışmalarımız var. İmar planını kültür tabiat varlıkları koruma kuruluna gönderdik. Sakarya zaferi panoramik müze çalışması devam ediyor.

Yeni bir bilgi olarak jeotermal kaynaklara sahip olmak hususunda da Haymana ile yarışabileceğimizi düşünüyorum. Çağlayıktaki jeortermal kuyuyu MTA ihaleye çıkartmıştı. İhale bizde kaldı, aldık o kuyuyu. Orada 10 kilometrelik bir alanla yeni kuyular açma işletme tesis hakkı Polatlı'nın olacak. Frig kültürü ile turizmle sağlık turizmini birleştirerek sunma imkanına da böylece sahip olmuş olacağız. Bunları geliştirmek hususunda ortak aklımızı kullanıp ahenkle birlikte hareket ederek bu işleri yürüteceğiz. Kalkınma ajansının bize o can suyunu vermek için elinden geleni yapacağına inanıyoruz. Şehrimizde önce Hacettepe Üniversitesi Meslek Yükseokulu şimdi de Gazi Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Bölümleri açıldı. Onların da bize desteği kalkınma anlamında her zaman olacaktır."

AKA Genel Sekreteri Asım Balcı ise AKA'nın 2009 yılında kurulduğunu, 2010 yılının Temmuz ayında filen göreve başlamasından itibaren Ankara Bölge Planı hazırlıklarını yürüttüklerini söyledi.

Balcı, bu süreç içinde kalkınma ajanslarının kuruluş felsefesine uygun olarak yerelden planlama anlayışını geçireceklerini ifade ederek, "Beypazarı ve Şereflikoçhisar'da da bu çalıştayları yaptık. Türkiye'de 26 tane kalkınma ajansı bulunmakta. Bunların başarısı Türkiye'nin de başarısı olacak. Dünyadaki rekabette artık ülkeler değil firmalar birbirleriyle rekabet ediyor. ve bölgeler de birbirleriyle yarış halinde. Ankara'yı dünyada önde gelen bir bölge haline getirme hedefindeyiz" dedi.

- ANKARA

Kaynak: Anadolu Ajansı

Manşet Haberler

title