Ankara: İranlı Bakanları Taşıyan Uçağın Havaalanında Zorla Alıkonulduğu İddiası

Ankara: İranlı Bakanları Taşıyan Uçağın Havaalanında Zorla Alıkonulduğu İddiası

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Namık Tan, İranlı Bakanları Taşıyan Uçağın Atatürk Hava Limanı'nda Zorla Alıkonulduğuna İlişkin İddiaları Yalanlayarak, "Havaalanında Hizmet Sağlanmasında Sıkıntılar Ortaya Çıkmış Olabilir, Ancak İran Basınında İddia Edildiği Gibi Uçağın Tarafımızdan Zorla İndirilmesi ya da Havaalanında Zorla Alıkonulması Gibi Bir Durum Söz Konusu Değildir" Dedi.

Ankara: İranlı Bakanları Taşıyan Uçağın Havaalanında Zorla Alıkonulduğu İddiası

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Namık Tan, İranlı bakanları taşıyan uçağın Atatürk Hava Limanı'nda zorla alıkonulduğuna ilişkin iddiaları yalanlayarak, "Havaalanında hizmet sağlanmasında sıkıntılar ortaya çıkmış olabilir, ancak İran basınında iddia edildiği gibi uçağın tarafımızdan zorla indirilmesi ya da havaalanında zorla alıkonulması gibi bir durum söz konusu değildir" dedi.

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Tan, VIP yolcuları taşıyan bir İran uçağının Türkiye'ye zorla indirildiği ve İstanbul Atatürk Hava Limanı'nda uzun süre alıkonulduğuna dair iddialarla ilgili bir soru üzerine, "Bizim için İran'la ilişkilerimiz önemlidir" dedi. Tan, iki ülke arasıda yapılan temaslarda her iki tarafın da ilişkilere verdiği değeri teyit ettiğini, ziyaretlerin de geleneksel misafirperverlik anlayışına uygun şekilde davranıldığının belirterek şöyle konuştu:

"Bu sabah çok erken saatlerde meydana gelen olayın, İranlı dostlarımız tarafından boyutlarının dışına çıkartılma girişimlerini biz de İran basınından üzüntüyle izliyoruz. Daha önceki bir soruya cevaben belirtmiş olduğum gibi, bizim bakımımızdan olay üst uçuş izni almamış bir askeri uçağın hava sahamıza girme girişiminden kaynaklanmıştır. İranlı pilotun yakıt almak üzere teknik iniş izni istemesi üzerine gereken izin tarafımızdan süratle verilmiştir. Olayın çok erken saatlerde meydana gelmiş olması nedeniyle, askeri uçaktaki yolculara havaalanında hizmet sağlanamamış olmasından dolayı bazı sıkıntılar ortaya çıkmış olabileceğini anlıyoruz. Ancak, İran basınında iddia edildiği gibi uçağın tarafımızdan zorla indirilmesi ya da havaalanında zorla alıkonulması gibi bir durum söz konusu değildir."

Kaynak: İHA