Ankara İl Koordinasyon Kurulu Toplantısı

Ankara İl Koordinasyon Kurulu Toplantısı

Ankara Valisi Alaaddin Yüksel, Hizmetlerde Kalite Anlayışıyla Hareket Edileceğini ve Kalitenin Tüm Kamu Kurum ve Kuruluşların Rehberi Olması Gerektiğini Belirterek, 'Kamu Düzeni ve Güvenliği Sağlanmış Huzurlu Bir Ankara Hedefimiz Olacaktır' Dedi

Ankara İl Koordinasyon Kurulu Toplantısı
16.06.2010 18:07 | Son Güncelleme: 16.06.2010 18:07

Ankara Valisi Alaaddin Yüksel, hizmetlerde kalite anlayışıyla hareket edileceğini ve kalitenin tüm kamu kurum ve kuruluşların rehberi olması gerektiğini belirterek, 'Kamu düzeni ve güvenliği sağlanmış huzurlu bir Ankara hedefimiz olacaktır' dedi. Ankara İl Koordinasyon Kurulu 2010 yılı haziran ayı toplantısı Ankara Valisi Alaaddin Yüksel başkanlığında İl Genel Meclisi toplantı salonunda başladı.

Toplantının açışında konuşan Vali Yüksel, 2009 yılındaki yatırımların değerlendirmesinin ve kurumlar arası uygulamalardaki sorunların görüşüleceğini belirterek, hedeflenen yatırımların masaya yatırılacağını bildirdi.

1 Ocak - 31 Mart dönemi itibariyle tertip edilen proje sayısının 1462, projelerin toplam bedelinin 10 milyar lira gerçekleştiğini, önceki yıllarda yapılan harcamaların ise 3 milyar lira olduğunu ifade eden Vali Yüksel, 2.7 milyar lira olan 2010 yılı ödeneğinden şu ana kadar harcanan paranın 600 milyon lirayı bulduğunu, bu dönem içindeki parasal gerçekleşme oranının ise yüzde 31.2 olduğunu açıkladı.

Gerçekleşen proje sayısının 129, devam eden 392, ihale aşamasında bulunan 117, başlanmayan proje sayısının ise 824 olduğunu kaydeden Yüksel, şöyle konuştu:

'Bunun sektörden dağılımına baktığımızda bütün sektörlerin başında lokomotif bir sektör oturacak. Bu sektörün ulaştırma sektörü olduğunu sizinle paylaşmak istiyorum. Ankara'da yatırımların sektörel dağılımında son derece akılcı bir tespit yapmış ve şu anda sektörün dağılımda proje sayısı ve ödenek itibariyle birinci sırayı 455 projeyle ulaştırma sektörü alıyor. Bugün ulaştırma meselelerini çözememiş, ulaştırma modları arasında dengeyi sağlayamamış bir şehrin ben, 'dünya şehri olma konusunda yarışa başlıyorum, benim iddiam şu' deme şansı yoktur. Dünyadaki iddialı bütün şehirler ulaştırma meselelerini çözmüştür ve çözmek üzeredir. Hepimiz görüyoruz. İkinci sırada 40 projeyle sağlık hizmetleri var. Bunu da son derece önemsiyorum. Üçüncü sırada 177 projesiyle eğitim sektörü var. Önümüzdeki yıllarda toplumların ölçüsü, toplumların aynası olacak bir başka sektör enerjidir. İlin tamamında büyük ödenekleri kapsayan 37 büyük projeyi şu ana kadar geliştirmiş. Tarım sektörünü asla unutmayacağız. Ankara'da 223 projesi olan tarım sektörüne önem vereceğiz. Yatırımlarda da tarım sektörü son derece önemli bir noktadadır.'

- 'HEDEFİMİZ HUZURLU BİR ANKARA'-

Ankara'nın vizyonunun kentte var olan çağdaş yönetim anlayışının ortaya konması ve faaliyetlerde bu anlayışla bütünleşilmesi olduğunu ifade eden Vali Yüksel, hizmetlerde toplam kalite anlayışıyla hareket edileceğini ve kalitenin tüm kamu kurum ve kuruluşların rehberi olması gerektiğini kaydetti. Alaaddin Yüksel, 'Kamu düzeni ve güvenliği sağlanmış huzurlu bir Ankara hedefimiz olacaktır' dedi. 2010 yılı yatırımları ve ilkeleriyle ilgili bilgi veren Yüksel, 'Ankara'da programlarda olmayan, ödeneği bulunmayan hiçbir işe girişilmeyecektir. Programsız, hesapsız, kitapsız hiçbir işe asla bu vilayetin hudutlarında izin vermeyeceğiz. Yatırım ve hizmetler program ve ödenekler içerisinde yürütülecek. Hiç kimse kendi kafasına o programın genişletilmesi, daraltılması ve yeni ilaveler yapılması gibi gerekçesi ne olursa olsun ödenek üstü bir harcamaya neden olacak hiçbir davranışa tenezzül etmeyecektir' diye konuştu. Yüksel, halka saygılı davranılacağını ve güvenilir olunulacağını kaydederek, devlet ile vatandaş arasındaki güven duygusunun en üst noktaya çıkarılacağını, vatandaşların dilek ve şikayetlerinde açıklık ve çabukluk esasının hizmetlerin konseptini oluşturacağını söyledi.

- 'HERKES DEVLETİN KOYDUĞU KURALLARA UYACAK'-

Kamu hizmetlerinin sunulmasında eşitlik ilkesinin uygulanmasını isteyen Vali Yüksel, '10 gündür bu şehirde göreve başladım. Bana gelen şikayet dilekçelerinin büyük bölümü gittikleri kamu kurum ve kuruluşlarında uzun süre bekletildikleriyle alakalıdır. Buradaki tüm çalışma arkadaşlarıma rica ediyorum, herkes mesai saatlerinin tatbikatını yakından takip edecektir. Her sabah gün ağarırken disiplinli devlet anlayışını koyacağız, Ankaralı yatana kadar biz ayakta görevlerimize devam edeceğiz. Devlet idaresi ne benim ne de başkasının asla babasının çiftliği olamaz. Dolayısıyla herkesin devletin koyduğu kurallara uyacak' dedi.

- 'SPOR TABANLI OLİMPİYATLARA TALİP OLACAĞIZ'-

Turizm sektörünü yeni bir anlayışla ele alacaklarını, termal kaynakların kullanılacağını ifade eden Yüksel, EXPO'ların şehre getirilmesini istedi.

Dünya Turizm Örgütü'nün yayınladığı rakamlara göre dünyada seyahat eden insan sayısının 850 milyon, bunların bıraktığı paranın da 731 milyar dolar olduğunu anlatan Yüksel, 'Dünya Turizm Örgütü şimdi projeksiyonları koydu. Diyor ki önümüzdeki 5 yıl içinde seyahat edecek insan sayısı 1,5 milyar olacak. Bu insanların bırakacağı para 1.2 trilyon dolar. Şimdi hesaplayın, biz bunun neresindeyiz? Bu şehri yönetenler Türkiye'nin en yetkin, en etkili, en ehliyetli yöneticileri. Biz bu kadar kaynaklarımızla neredeyiz? Nerede Kızılcahamam, Ayaş, Haymana kaplıcaları. Fuar alanları yapacağız, EXPO'lara ve spor tabanlı olimpiyatlara talip olacağız' diye konuştu.

Ankara'da uluslararası fuar alanı kurulması çalışmalarının başladığını anlatan Yüksel, EXPO uygulamalarıyla ilgili iş birliği yapılacağını ve 20 bin civarında kalkınma ajansı kurulacağını söyledi. Yüksel, kent güvenliğinin sağlanması için 800 MOBESE kamerasının takılacağını bildirdi.

Ankara Valiliği bünyesinde ilin yöneticileriyle haftanın belirli günlerinde 'Halk Günü' yapılacağını açıklayan Yüksel, Ankara'nın çocuk dostu şehir olmasını arzu ettiğini kaydetti.

Vali Yüksel'in açılış konuşmasının ardından toplantıda, birinci dönemin değerlendirilmesine geçildi.

(ARF-ZBD) - ANKARA

Kaynak: AA

Haber Yorumları
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title