Ankara: Hollanda Heyeti Tobb'da - Haberler Ekonomi
Haberi Paylaş

Ankara: Hollanda Heyeti Tobb'da

İhlas Haber Ajansı - Ekonomi
Ankara: Hollanda Heyeti Tobb'da

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkan Yardımcısı Faik Yavuz, Türkiye ile Hollanda arasında işbirliği yapabilecek önemli sektörlerin bulunduğunu belirterek, Hollandalı yatırımcıları Türkiye'de devam etmekte olan özelleştirme ihalelerine katılmaya davet etti.

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkan Yardımcısı Faik Yavuz, Türkiye ile Hollanda arasında işbirliği yapabilecek önemli sektörlerin bulunduğunu belirterek, Hollandalı yatırımcıları Türkiye'de devam etmekte olan özelleştirme ihalelerine katılmaya davet etti.

Bir dizi temasta bulunmak üzere Türkiye'ye gelen Hollanda Ekonomi Bakanlığı temsilcileri ve işadamları Hollanda'nın Ankara Büyükelçisi Marcel Kurpershoek ile birlikte TOBB'u ziyaret etti. Hollanda heyetini TOBB Başkan Yardımcısı Yavuz ağırladı. TOBB Genel Merkezi'nde gerçekleşen ziyaretin basına açık bölümünde konuşan Yavuz, Türk özel sektörü için Avrupa Birliği'nin (AB) lokomotif ülkelerinden Hollanda ile ticari ve ekonomik ilişkilerin geliştirilmesinin büyük önem arz ettiğini belirtti. Türkiye ile Hollanda arasındaki ticaretin son yıllarda önemli bir artış eğilimi içerisine girdiğini anlatan Yavuz, "2004 yılında yüzde 27 artış gösteren ticaret hacmimiz, 2005 yılında yüzde 13.5 artarak 4.5 milyar dolara ulaşmıştır. Bu yıllarda ihracatımızın da yüzde 40'ın üzerinde bir gelişme göstermiş olmasına rağmen, ülkemizin Hollanda'nın ihracatındaki ve ithalatındaki payı binde altı civarında kalmaktadır" dedi. Yavuz, yatırımlar açısından Hollanda'nın Türkiye'deki en büyük yabancı yatırımcı ülke konumunda, turizm sektöründe de Türkiye için en önemli pazarlardan biri durumunda olduğunu kaydetti.

Konuşmasında, Türkiye'nin son yıllarda etkileyici bir gelişim ve değişim sürecinden geçtiğini de vurgulayan Yavuz, şöyle devam etti:

"Ülkemizde son birkaç yıldaki reform sürecinde, parasal ve mali disiplin sağlanmış, kamu yönetiminde reforma gidilmiş ve bankacılık sektörü yeniden yapılandırılmıştır. Buna bağlı olarak, enflasyon makul düzeylere çekilmiş, etkileyici oranda bir büyüme sağlanmıştır. Gayri safi milli hasılamız son dört yılda 2 katına çıkmıştır. Enflasyon, yıllar sonra tek haneli rakamlara düşmüştür. 2002-2005 yılları arasında ticaret hacmimiz yüzde 29 artmıştır. Dış ticaretimiz önemli bir artış trendi içine girmiştir. 2003 ve 2004 yıllarında yüzde 30'un üstünde değişim göstermiş olan ithalatımız ve ihracatımız, 2005 yılında sırasıyla yüzde 19.5 ve yüzde 16.3 artmıştır. Tüm bunlar gelecek için umut verici gelişmelerdir. Türk ekonomisi bundan böyle global piyasalarda daha rekabetçi olabilmek için işgücünde kalite odaklı, araştırma ve geliştirme çalışmalarına önem veren, fiyattan ziyade kaliteyi dikkate alan bir yaklaşım geliştirme yolunda adımlar atacaktır. İşte tam da böyle bir gelişme döneminde Hollanda hükümetinin ve özel sektör kuruluşlarının Türkiye'yi, Rusya ve Hindistan ile birlikte, 'öncelikli ülke' olarak belirlemiş olması çok isabetlidir, aynı zamanda Türk özel sektörü için heyecan vericidir. Esasen iyi bir düzeyde bulunan ticari ve ekonomik ilişkilerimizin, Türkiye'nin sahip olduğu büyük potansiyel çerçevesinde ve Hollanda hükümetinin bu girişimi sayesinde daha da ivme kazanabileceği inancındayız."

Türkiye ile Hollanda arasında işbirliği yapabilecek önemli sektörlerin mevcut olduğunu da anlatan Yavuz, "Türkiye'de sürmekte olan özelleştirme çalışmaları kapsamında Türkiye Elektrik Dağıtım AŞ (TEDAŞ), Devlet Demir Yolları Limanları, TEKEL, Türk Hava Yolları gibi önemli işletmelerin özelleştirilmesi planlanmaktadır. Hollandalı yatırımcılar ülkemizdeki özelleştirme ihalelerine katılabilirler. Ayrıca KOBİ'ler konusunda da ortak çalışmalar yürütülebilir" dedi.

Hollanda Ekonomi Bakanlığı Temsilcisi Karla Van Rooijen de konuşmasında yapmış oldukları ziyaretin oldukça verimli geçtiğini ifade ederek, Türkiye ile ilgili olarak edindikleri bilgileri Hollandalı yatırımcılara aktaracaklarını, bunun da iki ülke arasındaki ticari ilişkilerin gelişmesine katkı sağlayacağına inandığını söyledi. Van Rooijen, Türkiye ile Hollanda arasında, metal, kimyasallar, madencilik, tarım, çevre, lojistik, denizcilik ve tekstil konularında işbirliği imkanlarının bulunduğunu dile getirdi. Hollanda'nın Ankara Büyükelçisi Kurpershoek ise Türkiye'nin, Hollanda için siyasi ve ekonomik ilişkiler noktasında çok ümit verici bir ülke olduğunu ifade etti. 2 ülke ilişkilerinin daha iyiye gideceğine inandığını da sözlerine ekleyen Kurpershoek, Türkiye gibi Hollanda'nın da yabancı yatırımların çekilmesi noktasında önemli adımlar atmakta olduğunu, bu noktada iki ülke deneyimlerinin paylaşılabileceğini belirtti. Konuşmaların ardından Yavuz ve Rooijen birbirlerine hediye sundu.

İhlas Haber Ajansı - Ekonomi

, Haber

beğendim
alkışladım
beğenmedim
güldüm
üzüldüm
sinirlendim
şaşırdım
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title