Ankara: Genelkurmay Başkanlığında Devir Teslim Töreni...(3)

Ankara: Genelkurmay Başkanlığında Devir Teslim Töreni...(3)

Genelkurmay Başkanlığı görevini Orgeneral Yaşar Büyükanıt'a devreden Orgeneral Hilmi Özkök, emeklilik hayatında politikaya girmeyi düşünmediğini söyledi. Orgeneral Özkök, "Politika yapmam, yapamam, bilmem de. Yaşım ve yapım uygun değil" dedi.

Ankara: Genelkurmay Başkanlığında Devir Teslim Töreni...(3)

Genelkurmay Başkanlığı görevini Orgeneral Yaşar Büyükanıt'a devreden Orgeneral Hilmi Özkök, emeklilik hayatında politikaya girmeyi düşünmediğini söyledi. Orgeneral Özkök, "Politika yapmam, yapamam, bilmem de. Yaşım ve yapım uygun değil" dedi.

Genelkurmay Başkanlığı devir teslim töreninin ardından, Genelkurmay Karargahı bahçesinde bir resepsiyon verildi. Resepsiyona Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer ve eşi Semra Sezer, KKTC Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat ve eşi Oya Talat, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, TBMM Başkanı Bülent Arınç, CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, Anayasa Mahkemesi Başkanı Tülay Tuğcu, Danıştay Başkanı Sumru Çörtoğlu, Başbakan Yardımcıları Abdüllatif Şener ve Mehmet Ali Şahin, Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül, Adalet Bakanı Cemil Çiçek ile KKTC 1. Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş ve çok sayıda davetli katıldı.

Devir teslim töreninin ardından kutlamaları kabul eden Orgeneral Özkök ve Orgeneral Büyükanıt; eşleri, çocukları ve torunlarıyla birlikte aile fotoğrafı çektirmelerinin ardından resepsiyona katıldı. Orgeneral Özkök, 1 yaşındaki torunu Beren'i, Orgeneral Büyükanıt da 2.5 yaşındaki torunu Bengisu'yu kucaklarından indirmedi. Orgeneral Özkök ve Orgeneral Büyükanıt, protokolün yer aldığı kameriyeye de torunlarıyla birlikte geldi. Cumhurbaşkanı Sezer ve eşi Semra Sezer, Orgeneral Özkök ve Orgeneral Büyükanıt'ın torunlarını sevdi. Orgeneral Büyükanıt ile Orgeneral Özkök, başka bir kameriye de emekli generallerle birlikte oturan KKTC 1. Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş'ın yanına giderek, Denktaş'ı bulundukları kameriyeye davet etti. Devir teslim salonunda fotoğraf çeken Denktaş, kameriyeye de Özkök ve Büyükanıt'ın fotoğrafını çekmeyi ihmal etmedi.

"BİZ DE HER İNSAN GİBİ DUYGUSALIZ"

Orgeneral Özkök, gazetecilerin emeklilik hayatında politikaya atılıp atılmayacağına ilişkin sorusuna, "Politika yapmam, yapamam, bilmem de. Yaşım da, yapım da uygun değil" karşılığını verdi. Gazetecilerin, konuşması sırasında eşi Özenç Özkök'ün duygulandığının hatırlatılması üzerine Orgeneral Özkök, "Biz de her insan gibi duygusalız. Ama bunu toplum önünde frenlemek lazım. Ben de duygulandım. İnsanın duygularını kontrol etmesi zor'' dedi. Kara Kuvvetleri Komutanlığı devir teslim töreninin ardından verilen resepsiyonda Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer ile aralarında geçen 'kurtarma' diyaloguyla ilgili gazetelerdeki yorumların anımsatılması üzerine Orgeneral Özkök, bunun basının normal tabiatı olduğunu söyledi. Orgeneral Özkök, konuşmasında basına da teşekkür ettiğini hatırlatan bir gazeteciye de ''Ben herkese teşekkür ediyorum. Ancak, alay etmek gibi bir üslup iyi değil. Küçümsemeler, yargılamalar insanı üzüyor. Üzülsem de, benim hakkımda çok şey yazıldı. Ama her türlü eleştiriye açığız" diye konuştu. 'Artık komuta eşinizde mi olacak?' sorusuna ise, "Her şey vatan için diyorduk, bundan sonra da eşimize yardım edeceğiz'' karşılığını veren Orgeneral Özkök, "Komuta ona geçmeyecek. Zaten hep ondaydı" dedi. Bunun üzerine Özkök'ün eşi Özenç Özkök, "Yok öyle bir şey. Komuta her zaman eşimin" ifadesini kullandı.

Orgeneral Özkök, torununun Fenerbahçeli olduğu yönündeki sözler üzerine ise "Duymayayım" şeklinde espri yaptı. Orgeneral Özkök, torunun kastederek "Artık işimiz bu" ifadesini kullandı. Emekliliğini İzmir'de geçirmeyi planladığını anlatan Orgeneral Özkök, İzmir'deki general lojmanlarında ikamet edeceğini, Urla'daki evinin kaba inşaatının en az 2 yıl alacağını kaydetti.

Orgeneral Büyükanıt da, törende Orgeneral Özkök'ün kendisine Genelkurmay Başkanlığı amblemini takarken duygulandığının anımsatılması üzerine, ilk defa böyle bir resmi törende Orgeneral Özkök ile birbirlerine sarıldıklarını, bundan çok duygulandığını ve konuşmasının zor olduğunu söyledi. Askerlikte silah arkadaşlığı kavramının çok önemli olduğunu vurgulayan Orgeneral Büyükanıt, "Silah arkadaşlığında rütbe farkı yoktur. Emir-komutadan ayrıdır. Silah arkadaşlığı, kardeşlikten ileri bir kavramdır. Bunun yazılı bir kanunu da yoktur. Bu tek Türk Silahlı Kuvvetleri'nde vardır" diye konuştu.

Orgeneral Büyükanıt, şahsına yönelik saldırılarda bulunacakların hesap verecekleri yönündeki sözlerinin hatırlatılması üzerine ise, "Bunun hesabını biz verecek değiliz. Adalet verecek. Öyle olmadı mı? Benim söylediğim geneldi. Yasadışına çıkan cezasını alır" dedi.

Orgeneral Büyükanıt, gazetecilerin Genelkurmay Başkanı olduktan sonra da Fenerbahçe maçlarını izleyip izlemeyeceğini sorusuna, "Sparta Prag'ı tutuyorum artık. Takım tutmak hayatın bir rengidir" karşılığını verdi. "Galatasaray Şampiyonlar Ligi'nde başarılı olur mu?" sorusuna ise Orgeneral Büyükanıt, "Futbol artık sanayi haline geldi. Bundan sonra kim parayı bastırırsa başarılı olur" değerlendirmesinde bulundu.

Genelkurmay 2. Başkanlığı'na atanan Orgeneral Ergun Saygun da, gazetecilerin sorusu üzerine Lübnan'a Türk askeri gönderilmesini değerlendirdi. "Hükümetin takdiri. Kararı hükümet verecek" diyen Orgeneral Saygun, "Biz her türlü hazırlığı yaparız. Ama bu 'dereyi görmeden paçayı sıvamak' anlamına gelmez. Kolay bir iş değil asker göndermek. Hazırlıklarının yapılması lazım" ifadelerini kaydetti.

Kaynak: İHA