Ankara Gençlik Parkı Yeniden Doğuyor
Haberler » Güncel » Haber

Ankara Gençlik Parkı Yeniden Doğuyor

Ankara Büyükşehir Belediyesi Tarafından Yapımına Yeniden Başlanan Gençlik Parkı, Çok Daha Modern ve Kullanışlı Yeni Haliyle Başkentlilere 'Merhaba' Diyecek.

Ankara Gençlik Parkı Yeniden Doğuyor

Ankara Büyükşehir Belediyesi tarafından yapımına yeniden başlanan Gençlik Parkı, çok daha modern ve kullanışlı yeni haliyle Başkentlilere 'Merhaba' diyecek.

Kongre salonlarından kültür merkezlerine, modern havuzundan yepyeni oyuncaklarıyla Lunapark'ına kadar birçok yeniliğin yer alacağı Gençlik Parkı'na ilişkin açıklamada bulunan Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, "Parkı, bu sene yeniden hizmete açıyoruz. Burası sil baştan yeniden tanzim ediliyor. İnşallah bu sene içinde yeniden hizmete girmiş olacak" dedi.

Ankara Büyükşehir Belediyesi tarafından yapımına yeniden başlanan Gençlik Parkı, 2000'li yıllarda Başkentlilerle tekrar buluşuyor. Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, Gençlik Parkı'nın çok daha modern ve kullanışlı yeni projesinin hazır olduğunu belirterek, ihalesinin yapıldığını söyledi. Gökçek, "Gençlik Parkı'nı bu sene yeniden hizmete açıyoruz. Burası sil baştan yeniden tanzim ediliyor. İnşallah bu sene içinde yeniden hizmete girmiş olacak" diye konuştu.

Ankara Garı ile Opera binası arasındaki 275 bin metrekarelik geniş bir alanda kurulu bulunan Gençlik Parkı'nın, Cumhuriyet döneminin ilk kentsel parkı olduğunu ve bu yönüyle de tarihi bir önemi bulunduğunu kaydeden Başkan Gökçek, Park'ın bu kapsamda daha modern ve kullanışlı bir görünüme kavuşturulması için çalışmalara başlandığını söyledi. Park'taki sosyal ve kültürel faaliyetlerin sayısının arttırılacağını, havuzun, tarihi dokusuna dokunmadan temizlenerek, yeniden revize edileceğini, çevresinin ise yıkılarak yeniden düzenlenip, vatandaşların rahat bir şekilde gezip, oturup dinlenebileceği bir mekân haline getirileceğini kaydeden Başkan Gökçek, alan içerisinde gençlik merkezi, kültür merkezi, kapalı otopark, kabul salonu binaları ile kültür-sanat-eğlence aktivitelerinin yer alacağı, Ankaralıların rağbet edeceği önemli gezi ve eğlence merkezlerinin bulunacağını kaydetti. Başkan Gökçek, "Burası için yeni projeyi hazırladık. İhalesini tamamladık. Çalışmalara hızlı bir şekilde başladık" şeklinde konuştu.

Gençlik Parkı'nın 7 ayrı girişi bulunduğunu, ancak bunların en önemlilerinin eski yerleşim yeri Ulus ile eskiden şehir dışı ve yurtdışından gelen misafirlerin ilk gördükleri yer olan Gar girişi olduğunu kaydeden Başkan Gökçek, şöyle dedi:

"Bu iki girişten, Gar yeniliği temsil ediyor. Ulus kapısı ise eskiden bu yana herkesin bildiği girişi. Bunları birleştiren bir aksın ortasına da Gençlik Parkı kurulmuştur. O yüzden buraları koruyarak yenileyeceğiz. Ayrıca bu 7 girişte de güvenlik bulunacak" dedi. Park'ta bulunan tüm ağaçların tek tek kimliklerinin çıkartıldığını ve birer numaralarının bulunduğunu da kaydeden Başkan Melih Gökçek, "Bütün ağaçların her türlü bilgilerinin yer aldığı bir kimlik bu. Kimse bu ağaçlara dokunamaz."

Park'taki yeşil alanların daha da arttırılacağını belirten Başkan Gökçek, gerekli olan yerlere özellikle havuz kenarına çalı, çiçek türü ağaç takviyesi yapılacağını söyledi. Gençlik Parkı'nın en önemli sembollerinden olan Nikah Salonu ile havuzun revize edilerek, hizmete sunulacağını kaydeden Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, "Nikah salonunu revize ederek, aynen koruyacağız. 42 bin metrekarelik alanı kapsayan havuzu da yeniden düzenleyerek suyunu arttıracağız. İçine de özel ışıklandırma yapacağız. Bu bölümü yeşilliklerle birlikte aydınlanma açısından da estetik açıdan da güzel bir görünüme kavuşturacağız. Bu çalışmamız da Türkiye'de kentsel parklarda bir ilk olacak" dedi. Başkent'in merkezinde eskiden olduğu gibi yeniden bir prestij parkı oluşturulacağını, havuz kenarındaki çirkin yapılaşmaların tamamının kaldırılacağını ve buraların halkın gezmesi, oturması için yeniden restore edileceğini belirten Başkan Gökçek, "Göletin klasik yapısına dokunulmayacak ve bir kenarına Cumhuriyet Anıtı konulacak. Çay bahçeleri ve kafeler gibi yapılar arka planda yer alacak ve buralar parkın dış sınırlarına çekilecek" diye konuştu.

PROJEDE NELER YER ALACAK ?

Gençlik Parkı'nın değişen yüzünün Ankara'ya yeni bir soluk aldıracağını ve yapılacak çalışmalara ilişkin bilgi veren Başkan Gökçek, Parkın Opera Binası sınırında bulunan ağaçsız bölgede TÜBİTAK ile birlikte yapılan çalışmayla Türkiye'nin en modern Bilim Merkezi'nin inşa edileceğini söyledi.

Merkez'in çatı katında 2 bin 500 kişilik kapalı ve 2 bin kişilik de terasta olmak üzere fast-food alanı bulunacağını da belirten Başkan Melih Gökçek, büyük küçük herkesin ilgisini çekecek Bilim Merkezi'nde ayrıca engelliler için faaliyet merkezi, park yönetim binası ve altında da 600 araçlık otopark inşa edileceğini kaydetti. Parkın eski günlerine yeniden kavuşması için yapılacak çalışmalara ilişkin bilgi veren Başkan Gökçek, Park'ta yapılacak Gençlik Aktivite Merkezi'nin de çevresinin cam ile kapatılacağını, sessiz ve gürültülü aktiviteleri içine alacak şekilde, iki kısımda ele alınacağını ve sıcak-soğuk mevsimlerde hizmet verebilecek teknik donanıma sahip olacağını söyledi.

KÜLTÜR MERKEZİ İLE TİYATRO BİNASI

Gençlik Parkı'nda bulunan Necip Fazıl Kısakürek ve Kemal Sunal Kültür Merkezlerinin yıkılarak, yerlerine aynı adları taşıyan ve günün en gelişmiş teknolojisi ile donatılacak yeni bir kültür merkezi inşa edileceğini de ifade eden Başkan Gökçek, burada her türlü kültürel faaliyetleri içinde barındırabilecek 350 kişilik gösteri salonu olacağını söyledi. İçerisinde çeşitli faaliyetlerin yapılabileceği ve dört mevsim hizmet verecek mekanik donatıma sahip olacak merkezin karşısında 45 otoluk VIP açık otoparkın da bulunacağını kaydeden Başkan Melih Gökçek, Muhsin Ertuğrul Açıkhava Tiyatrosu'nun da yeni çalışmayla kapatılarak, yerine 600 kişilik salon, 200 kişilik de balkon ve localarıyla her türlü teknolojiye sahip tiyatro binası yapılacağını ifade etti.

KABUL SALONU

Milli Komite Kurulu'nun onayı ile yapılacak olan yeni düzenlemeyle mevcut Ulaşım İşleri Dairesi Başkanlığı binasının yıkılarak, yerine Kabul Salonu yapılacağını anlatan Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, binanın, Ulus yapıları ve Opera binası yapısı ile form bütünlüğü sağlayacak şekilde olacağını söyledi.

Gençlik Parkı'nın Batı cephesinde Gar'ın karşısında yer alan girişin bulunduğu meydanın altında da 113 araç kapasiteli kapalı otopark yapılacağını ifade eden Başkan Melih Gökçek, üstte taksicilerin bulunduğu otoparkın da alt alınarak, üst kısmın meydan haline getirilmesinin planlandığını söyledi.

LUNAPARK YENİLENECEK

Bugünkü Lunapark'ın yerine günümüz teknolojisine uygun çocuk ve büyüklerin kullanabileceği her türlü aktivitelerin bulunacağı modern bir Lunapark yapılacağını kaydeden Başkan Gökçek, yepyeni oyuncakların parkta yer alacağını söyledi. Başkan Melih Gökçek, "İnsanlar aileleri ve çocuklarıyla akşam iş dönüşü buluşarak Park'ta rahatça oturabilecekler ve eğlenebilecekler. Park, yapılacak yeni modern görünümüyle, gece gündüz açık kalarak eski hüviyetine kavuşacak" diye konuştu.

"PROJENİN MİMARI TOKCAN: "PARK YENİDEN MODERN GÖRÜNÜME KAVUŞACAK"

Avrupa ve Türkiye'de birçok projeye imza atan Gelişim Mimarlık A.Ş'nin mimarlarından Öner Tokcan da şimdiye kadar yapılmış en büyük kentsel park unvanını elinde bulunduran Harikalar Diyarı ile Altınpark ve Dikmen Vadisi 2. etap projelerini de kendilerinin yaptıklarını belirterek, Gençlik Parkı'nın yeniden modern bir görünüme kavuşturulması için çalışmalara başladıklarını belirtti. Tokcan, parka yönelik yapılan eleştirileri haksız bulduğunu söyledi.

Öner Tokcan, eleştirilerin daha projenin ne olduğunu bilmeden yapıldığını kaydederek, "Eleştiriye açığız. Ancak projeyi bilmeden eleştiri yapıyorlar. Benim Gençlik Parkı'na yapılacaklara ilişkin temel düşüncem, parkın fonksiyonunu ve estetiğini, son zamanlardaki bozulmalardan arındırarak iade etmek. İçindeki tesisleri, güncelleştirerek, yeniden hayat kazandırmak. Burada projeyi bilmeden eleştirmeleri beni son derece üzüyor. Parkın son yıllarda bozulmuş olan estetiğini ve güzelliğini kazandırarak vatandaşlara iade edeceğiz" dedi.