Ankara: Fransa'da "Ermeni Soykırımını İnkar Yasası Tasarısı"nın Oylanmasına Tepkiler

Ankara: Fransa'da "Ermeni Soykırımını İnkar Yasası Tasarısı"nın Oylanmasına Tepkiler

İşçi Partisi (İp), Fransız Parlamentosu'nda Görüşülecek Olan "Sözde Ermeni Soykırım Yasa Tasarısı"nı Fransa'nın Ankara Büyükelçiliği Önünde Protesto Etti.

Ankara: Fransa'da

İşçi Partisi (İP), Fransız Parlamentosu'nda görüşülecek olan "Sözde Ermeni Soykırım Yasa Tasarısı"nı Fransa'nın Ankara Büyükelçiliği önünde protesto etti.

Paris Caddesi'nde bulunan Fransa'nın Ankara Büyükelçiliği önünde toplanan bir grup İP'li, "Soykırım yalanı ABD oyunu",

"Çılgın Türkler geliyor", "Soykırım yapmadık vatan savunduk" gibi sloganlar attı. Grup adına bir basın açıklaması yapan İP Genel Başkan Yardımcısı Nusret Senem, Fransız Cumhurbaşkanı ve İçişleri Bakanı'nın açıklamalarına tepki göstererek, "Emperyalistler sadece cahil değil, küstah. Bu küstahlığa karşı hakkettikleri bir cevap verilmelidir" dedi.

Yasayı savunan Fransız Milletvekilleri'ni "Ortaçağ karalığındaki cadı avcılarına" benzeten Senem, yasayı gündeme getiren Fransız Sosyalist Partisi'nin de sosyalistlikle ilgisinin olmadığını öne sürdü. Yasanın hapis ve para cezası getirdiği hatırlatan Senem, "Mevcut zindanlarınız yetmez, yeni zindan yapın" şeklinde konuştu.

Fransa'nın ABD'nin yaşadığı bozgunu yaşayacağını vurgulayan Senem, yalanın yasalarla desteklenmesi durumunda bile yalan olmaktan çıkmayacağını söyledi. Senem, yasanın çıkması durumunda Fransız mallarını boykot edeceklerini kaydetti. Yapılan basın açıklamasın ardından grup olaysız dağıldı. İP'lilerin eylemi sırasında elçiliğin bulunduğu Paris Caddesi çevik kuvvet barikatıyla kapatıldı.