Ankara: Fehriye Erdal'ın Belçika'da Ev Hapsindeyken Kaçması

Ankara: Fehriye Erdal'ın Belçika'da Ev Hapsindeyken Kaçması

Belçika Dışişleri Bakanı Karel de Gucht, Sabancı Suikastı Sanığı Terörist Fehriye Erdal'ın Ev Hapsindeyken Onlarca İstihbarat Elamanına Rağmen Kaçışının İç Siyasette Rahatsızlığa Sebep Olduğunu Belirterek, Konuyla İlgili Olarak İstihbarat Şefini Görevden Alacaklarını Bildirdi.

Ankara: Fehriye Erdal'ın Belçika'da Ev Hapsindeyken Kaçması

Belçika Dışişleri Bakanı Karel De Gucht, Sabancı suikastı sanığı terörist Fehriye Erdal'ın ev hapsindeyken onlarca istihbarat elamanına rağmen kaçışının iç siyasette rahatsızlığa sebep olduğunu belirterek, konuyla ilgili olarak İstihbarat şefini görevden alacaklarını bildirdi.

De Gucht, Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül ile yaptığı 2 saati aşkın görüşmede, terörist Fehriye Erdal konusunda açıklamalarda bulundu. Yasadığı DHKP-C'nin Belçika'daki faaliyetlerinin demokrasiye ve sisteme zarar verdiğini kaydeden De Gucht, terörist Erdal'ın kaçışının ülkesinde iç siyaset malzemesi yapıldığını ve rahatsızlığa neden olduğunu anlattı. Erdal'ın Belçika sınırları içinde olduğuna dair bir bilgilerinin olmadığını ama yakalanması durumunda Türkiye'ye iade edileceğini açıklayan De Gucht, ayrıca kaçış olayı ile ilgili olarak istihbarat şefi Koen Dassen'in yakın bir zamanda görevden alacaklarını söyledi.

De Gucht, ayrıca, Kıbrıs konusunda bir çözüm sağlanamaması sonucu AB'nin 15 Aralık'ta yapılacak konsey toplantısında Türkiye ile müzakereleri askıya almasının tüm taraflar için felaket olacağını ifade etti.