Ankara: Ermeniler'e Fransan'dan Red

Ankara: Ermeniler'e Fransan'dan Red

Fransız Temyiz Mahkemesi, Ermenilerce Türkiye'nin Paris Başkonsolosu Aydın Sezgin Aleyhinde Açtığı Sözde Soykırımla İlgili Davayı Reddetti.

Ankara: Ermeniler'e Fransan'dan Red

Fransız Temyiz Mahkemesi, Ermenilerce Türkiye'nin Paris Başkonsolosu Aydın Sezgin aleyhinde açtığı sözde soykırımla ilgili davayı reddetti.

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Namıt Tan'ın bir soruya verdiği yazılı cevapta, Fransa'da yerleşik Ermeni Davasını Savunma Komitesi (CDCA) adlı kuruluş, Stratejik Araştırmalar Merkezi yayınlarından 'On Soru On Cevap' isimli yayını resmi internet sitesinde yayınlayarak, sözde Ermeni soykırımını inkar ettiği ve Ermeni toplumunun temel insan haklarını rencide ettiği gerekçesiyle, Paris Başkonsolosu Sezgin'in şahsi olarak cezalandırılması ve internet şirketi France-Telecom'un başkonsolosluğa hizmet sağlamasının engellenmesi ve cezalandırılması istemiyle 9 Temmuz 2004 tarihinde Paris Asliye Hukuk Mahkemesi'nde dava açtığını hatırlattı. Söz konusu davanın mahkeme tarafından kabul edildiği ve duruşmanın 11 Ekim 2004 tarihinde yapıldığını belirten Tan, mahkemenin, 15 Kasım 2004 tarihinde davaya ilişkin kararını açıkladığını ifade etti. Mahkemenin 29 Nisan 1963 tarihli Konsolosluk İlişkileri hakkındaki Viyana Sözleşmesi'nde zikredilen bağışıklıklara dayanarak davayı kabule şayan bulmayarak reddettiği, aynı şekilde Paris Başkonsolosluğu'nun internet sitesi taşıyıcısı konumundaki France-Telecom aleyhine CDCA'nın ileri sürdüğü talepleri de geri çevirdiğini hatırlatan Tan, "Bu karar üzerine CDCA, Paris 11. İstinaf Mahkemesi nezdinde temyiz başvurusunda bulunmuştur. Paris 11. İstinaf Mahkemesi davayla ilgili duruşmasını 6 Eylül 2006 tarihinde yapmıştır. Bu duruşmada da avukatlarımız daha önceki görüşlerini savunmuşlar, savcı da ilk mahkemedekine koşut bir yaklaşım izlemiştir. Temyiz Mahkemesi kararını 8 Kasım 2006 tarihinde açıklamıştır. Açıklanan karara göre, Asliye Hukuk Mahkemesi'nin 15 Kasım 2004 tarihli kararı aynen onaylanmıştır" ifadelerini kaydetti.

Kaynak: İHA