Ankara: Ecevit'in Devlet Mezarlığı'na Defniyle İlgili Tasarı Kanunlaştı

Ankara: Ecevit'in Devlet Mezarlığı'na Defniyle İlgili Tasarı Kanunlaştı

Kısa Bir Süre Önce Vefat Eden Eski Başbakanlardan Bülent Ecevit'in Devlet Mezarlığı'na Defnedilmesiyle İlgili Tasarı TBMM Genel Kurulu'nda Yasalaştırıldı.

Ankara: Ecevit'in Devlet Mezarlığı'na Defniyle İlgili Tasarı Kanunlaştı

Kısa bir süre önce vefat eden eski başbakanlardan Bülent Ecevit'in Devlet Mezarlığı'na defnedilmesiyle ilgili tasarı TBMM Genel Kurulu'nda yasalaştırıldı.

TBMM Genel Kurulu'nda Vakıflar Yasa Tasarısı görüşmelerine saat 22.30 sıralarında ara verildi. Vakıflar Tasarısı görüşmeleri sırasında toplanan Danışma Kurulu'nda Vakıflar Yasa Tasarısı'ndan sonra görüşülmesi için 'Devlet Mezarlığı Hakkında Kanunda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı' alınması kararı kabul edildi. Komisyon saat 22.30'da verilen 5 dakikalık aradan sonra Genel Kurul'daki yerini almadı. Bunun için Vakıflar Kanunu görüşmeleri yarına ertelendi. Ardından da 'Devlet Mezarlığı Hakkında Kanunda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı' ele alındı. Kısa süren müzakerelerin ardından tasarı kanunlaştırıldı. Bu çerçevede Ecevit, Cumartesi günü Devlet Mezarlığı'na defnedilebilecek. Tasarının komisyondaki görüşmeleri sırasında verilen ve kabul edilen önergeyle TBMM Başkanları da Devlet Mezarlığı'na defnedilebilecek. Yasanın yarın Cumhurbaşkanlığı'na gönderilmesi, Cumhurbaşkanı Sezer'in de en geç Cuma gününe kadar yayımlanması için Resmi Gazete'ye göndermesi bekleniyor. Zira eski başbakan Ecevit için Cuma günü cenaze merasimi yapılacak.

TBMM'de yasa tasarısının görüşmeleri sırasında parti grubu adına söz alan CHP'li Nurettin Sözen, Meclis Başkanları'nın bu yasaya komisyonda eklenmesinin hükümetin tutarlı olmadığını göstermesi açısından önemli olduğunu savundu. Ardından söz alan AK Parti'li Ertuğrul Yalçınbayır, Devlet Mezarlığı'nda 3 cumhurbaşkanı ve 61 komutan mezarının bulunduğunu belirterek, "Bu kanun Ecevit'e özel bir kanun değil. Kanunlar genel olmalıdır. Ecevit'e özel değildir ama Ecevit kaynaklıdır. Onun için başbakanlar ifadesi ilave edilmiştir. Onun için yasamanın en temel organı olan, seçilmişliğin ifadesi olan o da bu sıralamada yer almalıdır denildi. Cumhurbaşkanları, Başbakanlar ve Meclis Başkanları. Bu Türkiye'de bir demokratikleşmenin de ifadesidir" diye konuştu.

Kaynak: İHA