Ankara: Dyp Genel Başkanı Ağar, Fiskobirlik Yönetim Kurulu Başkanı Salih Erdem'i Kabul Etti

Ankara: Dyp Genel Başkanı Ağar, Fiskobirlik Yönetim Kurulu Başkanı Salih Erdem'i Kabul Etti

Fiskobirlik Yönetim Kurulu Başkanı Salih Erdem ve beraberindekileri parti genel merkezinde kabul eden DYP Genel Başkanı Mehmet Ağar, fındıkla ilgili çok önemli ve acil sorunlar bulunduğunu ve fındığın arazi yapısından dolayı Karadeniz bölgesi için vazgeçilmez bir ürün olduğunu söyledi.

Ankara: Dyp Genel Başkanı Ağar, Fiskobirlik Yönetim Kurulu Başkanı Salih Erdem'i Kabul Etti

Fiskobirlik Yönetim Kurulu Başkanı Salih Erdem ve beraberindekileri parti genel merkezinde kabul eden DYP Genel Başkanı Mehmet Ağar, fındıkla ilgili çok önemli ve acil sorunlar bulunduğunu ve fındığın arazi yapısından dolayı Karadeniz bölgesi için vazgeçilmez bir ürün olduğunu söyledi.

DYP Genel Başkanı Ağar, kabulde yaptığı konuşmada, Rize'nin batısından Samsun'un doğusuna kadar bütün bir sahil şeridi ile Düzce ve Adapazarı alanında geniş bir kesimin fındık ile ilgilendiğini belirterek, fındığın yerine koyulabilecek herhangi bir şeyin olmadığı, yegane bir ürün olduğunu söyledi. Dünyanın en iyi fındığının Türkiye'de olduğu belirten Ağar, Türkiye'nin fındığın tekeli olduğunu ve düzgün politikalarla dünya fındık piyasasının fiyatını belirleyecek yegane ülke olduğunu kaydetti. "Böylesine önemli bir imkana ve güce sahip olduğumuz bir üründe fiyatı belirleme imkanı da bizim elimizden alınmaktadır" diyen Ağar, geçen sene fındıkta, don felaketi dolayısıyla üretim düşüklüğü olduğunu ikinci felaketin ise başbakan başta olmak üzere hükümetin politikalarından kaynaklanan şeyler olduğunu belirtti. DYP Genel Başkanı Ağar, "Fındık iki sene içinde biri tabii, diğeri suni afet olan hükümet politikaları ile karşı karşıya kalmıştır. Karadeniz insanının başka çıkarı yok. Fındıkta doğru politikalar izlenecek hem o bölgenin ekonomik hayatı dengeli olacak ve Fiskobirlik'in doğru politikaları ile yüksek oranda ihracat geliri elde edilmektedir. Bu ithalata bağımlı bir gelir olmadığı için kemiksiz, çok net, safi gelirdir, bunu böyle görmek lazım" diye konuştu. Mehmet Ağar, konuşmasında, yaklaşık 700 trilyon liralık mal varlığına sahip olan birliğin, ihtiyacı olan 100 trilyon lira krediyi almasının engellendiğini ifade etti. Ağar, "Anlaşılan şudur, 'Fiskobirlik yönetimi bizim neden olmamıştır'. Bunun arkasındaki alerji budur ve korunan çıkar da büyük tüccar çıkarlarıdır, üretici çıkarları değil'' dedi. Hükümetin, Fiskobirlik yönetimini 'daha zora nasıl sokarım' diye bir takım parti yöneticileri ile istifa yoluyla zorlamaya çalışmakta olduğunu belirten DYP Genel Başkanı Ağar, "Türkiye'de bu sene yapılan bütün birlik seçimlerinde Trakya, Tariş ve Fiskobirlik'e kadar ağır ve yoğun baskıya rağmen muvaffak olamayanlar, bu birliklerde olanları zora düşürmek istemekteler. Bu ayıp bir şeydir, buna demokraside yer yoktur, bu utanılacak bir şeydir" diye konuştu. Konuşmasında "fındık arkasında çok büyük oyunlar oynandığını" iddia eden Fiskobirlik Yönetim Kurulu Başkanı Salih Erdem, Başbakan Erdoğan'ın Ordu ve Giresun'da yaptığı olumsuz konuşmalardan dolayı fiyatlarda şok düşüşler yaşandığı bu nedenle de 100 trilyon zarara uğradıklarını söyledi. Marmara depreminde yıkılan depoların yeniden inşası için fındık kabuğu satışlarında inşaat fonu kestiklerini ve 3-4 yıl içinde fonda 40 trilyonun biriktiğini, yaptıkları yatırımlar sayesinde birliğe yıllık 2.5 trilyon liralık ek kaynak sağladıklarını anlatan Erdem, "Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a hep yanlış bilgi verildiğini" kaydetti. Erdem ayrıca, 7 YTL'ye çıkması beklenen fındık fiyatlarının, Başbakan Erdoğan'ın sözleri ile 2.5 YTL'ye düştüğünü belirterek, "Birilerine 200 trilyon lira rant sağlandığını" ileri sürdü.

Bir gazetecinin, "Sayın Erdem, hükümetin özel bir baskı uyguladığını ifade ettiniz, fındık üreticisi mağdur oluyor, 10 aydır para alamıyor, bu mağduriyeti sona erdirmek için istifa etmeyi düşünür müsünüz? Yani fedakarlık yaparak istifa ederek hükümetin fındığa sahip çıkmasının yolunu açmayı düşünür müsünüz?" sorusuna müdahalede bulunan DYP Genel Başkanı Ağar, "Yani anti-demokratik uygulamalar Türkiye'de muvaffak mı olsun? Ya bu ne biçim fedakarlık arkadaşım, hükümet sözcüsü gibi soru soruyorsunuz" karşılığını verdi. "O zaman hükümet, kendi görüşü ile uymayan her birliğe baskı yapsın, istifa ettirsin, dikensiz gül bahçesi olsun. Nerede kaldı demokrasi, nerede kaldı özgürlük, nerede kaldı o seçimlerde tabanın verdiği gücün karşılığı böyle şey mi olur?" şeklinde konuşan Ağar, "Fedakarlık yapmayı gerektirecek ne var? Demokrasi yönetimi mi baskı yönetimi mi var? Fındık üreticini düşünmeyen hükümetin de bir karşılığı olacak. Seçimden ilelebet kaçamayacak bu hükümet. Bu sene kaçmaya çalışıyor. Ana muhalefet partisinin engin destekleri ile beraberce seçimden kaçmaya çalışıyorlar. Ne zamana kadar? Bu baskıların demokratik sonuçları ne olacak Türkiye bunu görecek'' sözlerini sarf etti.

Kaynak: İHA