Ankara: Dünya Görme Engelliler Günü

Ankara: Dünya Görme Engelliler Günü

Kadın ve Aileden Sorumlu Devlet Bakanı Nimet Çubukçu, Hükümetin, Engellilerin Yaşama Katılımlarını Sağlamaya Yönelik Çalışmalarının Hızla İlerlediğini Söyledi.

Ankara: Dünya Görme Engelliler Günü

Kadın ve Aileden Sorumlu Devlet Bakanı Nimet Çubukçu, hükümetin, engellilerin yaşama katılımlarını sağlamaya yönelik çalışmalarının hızla ilerlediğini söyledi.

Bakan Çubukçu, Göreneller Görme Engelliler Okulu'nda düzenlenen iftar yemeğinde görme engelli öğrencilerle biraraya geldi. Bakan Çubukçu, görme engelli olan öğrenciler ile tek tek ilgilenerek, onların nelere ihtiyaçları olduğunu sordu. Çubukçu, iftar öncesi yaptığı konuşmada ise, 15 Ekim'in ''Dünya Görme Engelliler Günü'' olduğunu ifade ederek bu günün, engellilerin bağımsız bir yaşam sürmeye yönelik kararlılıklarının göstergesi olduğunu söyledi. Çubukçu, Milli Eğitim Bakanlığı'nın da engelli çocukların hayatlarını kolaylaştırmaya yönelik projelerinden, bu konuda sorumlu devlet bakanı olarak mutluluk duyduğunu dile getirdi. Bakan Çubukçu, geçen yıl itibariyle 300 bin engelli çocuğun 24 bini eğitilirken, bu yıl ise bu oranın 84 bine yükseldiğini kaydetti. Nimet Çubukçu, engelliler için bağımsız bir yaşam anlamı taşıyan 15 Ekim Dünya Görme Engelliler Günü'nün, çocukların önünde geniş ufuklar açması temennisinde bulundu. Konuşmaların ardından Bakan Çubukçu; öğrenciler ve velileriyle birlikte çorba, kızarmış tavuk, pilav, salata ve tatlı mönüsünden oluşan iftar yemeğini yedi.

Öte yandan, görme engelli 2 öğrenci de Bakan Çubukçu'ya çiçek takdim etti.