Ankara: Dışişleri Bakanlığı'ndan Açıklama

Ankara: Dışişleri Bakanlığı'ndan Açıklama

Dışişleri Bakanlığı, İtalya Parlamentosu'nun Alt Kanadı Temsilciler Meclisi'nin Dışilişkiler Komisyonu Tarafından Kabul Edilen "Türkiye'nin İç Durumu" Başlıklı Önergede Yer Alan Terör Örgütü Pkk/kongra-gel ile İlgili İfadelerin Türkiye Tarafından Üzüntüyle Karşılandığı Bildirildi.

Ankara: Dışişleri Bakanlığı'ndan Açıklama

Dışişleri Bakanlığı, İtalya Parlamentosu'nun alt kanadı Temsilciler Meclisi'nin Dışilişkiler Komisyonu tarafından kabul edilen "Türkiye'nin İç Durumu" başlıklı önergede yer alan terör örgütü PKK/Kongra-Gel ile ilgili ifadelerin Türkiye tarafından üzüntüyle karşılandığı bildirildi.

Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan yazılı açıklamada, İtalya Parlamentosu'nun alt kanadı Temsilciler Meclisi'nin Dışilişkiler Komisyonu'nun 20 Aralık 2006 tarihinde, oybirliğiyle "Türkiye'nin İç Durumu" başlığıyla sunulan bir önergeyi kabul ettiği belirtildi. Türkiye'nin AB'ye katılım müzakerelerinin önyargılara dayalı kesintilere uğramaması gerektiği belirtilen söz konusu önergede bu ifadenin ardında bulunan yapıcı yaklaşımla uyumlu olmayan bir dizi gerçek dışı ve çarpıtılmış ifadelere yer verilmiş olmasının Türkiye tarafından üzüntüyle karşılandığı ve anlaşılamadığı bildirildi.

Açıklamada, kabul edilen metinde terör örgütü PKK/Kongra-Gel'in sözde ateşkes çağrısına atıfta bulunulduğu, Kürt kökenli vatandaşların azınlık olarak nitelendirildiği, sözde Kürt sorununa siyasi çözüm bulunması gereğinin dile getirildiği, sorunun çözümü için modeller önerilmekte olduğu ve bu sorunun çözümünün Türkiye'nin AB sürecinin parçası olması için İtalyan hükümetine tavsiyede bulunulduğu belirtildi. Çarpık bir yaklaşımın ürünü olarak değerlendirildiği belirtilen bu tavsiyelerin İtalyan Hükümeti'nce dikkate alınmayacağının beklenilmekte olduğu kaydedildi.

Açıklamada, "35 bin Türkiye Cumhuriyeti vatandaşının canına kıymış bulunan, AB Terör Örgütleri listesinde yer alan ve mensupları çeşitli Avrupa ülkelerinde yargılanmakta olan PKK/Kongra-Gel terör örgütünün sözde ateşkes çağrısına atıfta bulunan bu önergenin iç politika saikleriyle ve Türk-İtalyan ilişkilerinin mükemmel seyrini göz ardı eden çevrelerce gündeme getirilmesinden ve İtalyan Parlamentosu'nun bir organınca kabul edilmiş olmasından duyduğumuz rahatsızlık İtalya Cumhuriyeti'nin Ankara'daki Büyükelçisi Bakanlığımıza davet edilmek suretiyle ve Roma Büyükelçimiz tarafından İtalyan makamları nezdinde yapılan girişimlerle iletilmiştir" denildi.

Kaynak: İHA