Ankara: Danıştay'a Saldırı Davası

Ankara: Danıştay'a Saldırı Davası

Danıştay 2. Dairesi'ne ve Cumhuriyet Gazetesi'ne Düzenlenen Saldırılarla İlgili Olarak 7'si Tutuklu Toplam 9 Sanığın Yargılanmalarına Devam Edildi.

Ankara: Danıştay'a Saldırı Davası

Danıştay 2. Dairesi'ne ve Cumhuriyet Gazetesi'ne düzenlenen saldırılarla ilgili olarak 7'si tutuklu toplam 9 sanığın yargılanmalarına devam edildi.

Ankara 11. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen davanın bugünkü duruşmasına, tetikçi Alparslan Aslan ile diğer tutuklu sanıklar Süleyman Esen, Osman Yıldırım, İsmail Sağır, Tekin Irşi, Erhan Timuroğlu, Aykut Metin Şükre, sanık avukatları, olayda yaralanan müdahil Danıştay üyelerinin ve Cumhuriyet Gazetesi'nin avukatları katıldı. Duruşma başlamadan önce Mahkeme Başkanı Orhan Karadeniz sanık yakınlarına uyarıda bulundu. Karadeniz, "Duruşma bittikten sonra sanıkları övücü mahiyette sözler söylendiğini duyduk. Sanıkları övücü mahiyette sözler söylemek yasaya göre suçtur. Bu gibi sözleri söyleyen kim olursa olsun hakkında zabıt tutturup Cumhuriyet Savcılığı'na suç duyurusunda bulunacağız. Onun için herkes ağzından çıkan sözlere dikkat etsin. Uyarmadın demeyin" dedi.

Karadeniz, tutuklanmaya itiraz için İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'na gönderilen dosyanın henüz mahkemeye intikal etmediğini söyledi. Aslan'ın akıl hastası olup olmadığına ilişkin Ankara Numune Hastanesi'ne yazılan müzekkereye cevabın geldiğini belirten Karadeniz, verilen cevapta sanığın akli dengesinin yerinde olduğunun TCK'nın 33. maddesi kapsamında herhangi bir akıl hastası olmadığının ve sağlam olduğunun bildirildiğini söyledi. Bu konuda kendisine söz veren Karadeniz'e Aslan, "Bir diyeceğim yok" cevabını verdi. Karadeniz, itirazının olup olmadığını sorması üzerine Aslan, "Yok" cevabını verdi. Karadeniz ise Aslan'a, "Akıllısın yani" dedi.

Duruşmada 5 kişi tanık olarak dinlendi. Tanık olarak dinlenen Aysel Sağlam ise memur emeklisi olduğunu ve Danıştay'da bazı davalarının olduğunu belirterek, olaydan bir gün önce Danıştay'a gittiğini söyledi. Sağlam, olaydan bir gün önce Danıştay'ın önündeki patika yoldan geçerken Aslan'ı polis kulübesinin öbür tarafında gördüğünü hatırlattı. Aslan'ın yanında tanımadığı 2 kişinin de olduğunu söyleyen Sağlam, "Elindeki çantalardan avukat olduklarını anladım. Dar yoldan geri döndüm. Danıştay'ın kapısında 2 kişi daha gördüm. Ben bu kişilere Aslan ve 2 arkadaşının yol vermedikleri şeklinde tepkimi anlatacakken bu 2 kişi sözlerimi bitirmeden arkalarını dönüp gitti. Bu kişilerden birisinin ani dönüşünde belinde silahı olduğunu gördüm. Onların bu hareketi beni ürpertti. Daha sonra gördüğüm kişilerden silahı olmayan kişi Danıştay'a girdi" diye konuştu.

DANIŞTAY'DAN 30'A YAKIN ÜYE DURUŞMAYI İZLEDİ

İfade için Terörle Mücadele Şubesi'ne çağrıldığını söyleyen Sağlam, "Emniyette bir şey görmediğime dair ifadem alınmak istendi. Ben de bunu kabul etmedim. Bende kısmen ifade verdim" dedi.

Duruşmada tanık olarak dinlenen polis memuru Ercan Kızılhan ise olay günü saat 08.00'de nöbeti devraldığını, saat 08.30 ile 09.00 arası az sayıda ziyaretçi geldiğini söyledi. Saat 10.15'de Danıştay görevlisi arkadaşının 2. Daire'de karışıklık olduğuna dair bir şeyler söylediğini belirten Kızılhan, daha sonra bu arkadaşın Aslan'ın koluna girerek, kendisine doğru geldiklerini söyledi. Aslan'ın bu sırada sağ belindeki silahı çıkartmaya çalıştığını ve kendisi ve arkadaşının buna müdahale ettiğini belirten Kızılhan, bu sırada silahın 2 el daha ateş aldığını söyledi. Kızılhan, olayı duyan Danıştay personelinin Aslan'ı linç etmeye çalıştığını kendilerinin de Aslan'ın kaçırarak polis otosuna bindirdiklerini anlattı.

Duruşmada tanık olarak sanık İsmail Sağır'ın uzaktan akrabası Mehmet Atmaca, Necatibey'deki park görevlisi Zeki Yurdakul, Aslan'ın kaldığı otelin resepsiyon görevlisi Ferit Serkan Erkan tanık olarak dinlendi. Tanıklar olaylarla ilgili herhangi bir bilgi ve görgülerinin olmadığını anlattı. Duruşmada söz alan Aslan'ın avukatı Ahmet Doğan ise Numune Hastanesi'nden gelen Aslan'ın akli dengesine ilişkin raporu birz diyeceğinin olmadığını belirterek, soruşturmanın genişletilmesi talebini tekrarladı. Duruşmada söz alan Aslan'ın dışındaki diğer sanıklar ve sanık avukatları tahliye talebinde bulundular. Duruşmaya 5 dakika ara verildi. Mahkeme Başkanı Karadeniz, tutuklu sanıkların tutukluluk halinin devamanı bu duruşmaya gelmeyen tanıkların polis zoruyla getirilmesine karar verildiğini ve duruşmanın 18 Ekim 2006 tarihine ertelendiğini bildirdi.

Öte yandan duruşmaya Danıştay'dan 30'a yakın üye izlemeye geldi. Geçen duruşmada, ezan okunurken iki kez kaçma teşebbüsünde bulunan aslan, bugünkü duruşmada ezan okunması sırasında kaçma girişiminde bulunmadı. Davanın iddianamesinde 'anayasal düzeni yıkmak için silahlı örgüt kurup yönettikleri' iddiasıyla Alparslan aslan için 4'er kez ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası, Süleyman Esen ve Salih Kurter için 3'er kez ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası isteniyor. Sanıklar Osman Yıldırım, İsmail Sağır, Tekin Irşi ve Erhan Timuroğlu hakkında ise yine "Anayasal düzeni yıkmak için silahlı örgüte üye oldukları" iddiasıyla ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası istenirken, Aykut Metin Şükre ve Ayhan Parlak hakkında "Örgüte yardım ettikleri" iddiasıyla 2 yıldan 6 yıla kadar hapis cezası talep ediliyor. ayrıca sanıklar hakkında diğer suçlarının yanı sıra 3713 sayılı Terörle Mücadele Yasası'nın 5. maddesi uyarınca da ayrı ayrı cezalandırılmaları isteniyor.