Ankara'dan Yaşama Pedal Çeviren Diyabetli Gençler, İstanbul'a Ulaştı

Ankara'dan Yaşama Pedal Çeviren Diyabetli Gençler, İstanbul'a Ulaştı

"14 Kasım Dünya Diyabet Günü" Etkinlikleri Kapsamında Bisikletleriyle Ankara'dan Yola Çıkan Diyabetli Gençler, İstanbul'a Ulaştı. Diyabetli Gençleri Karşılayan Başkan Topbaş, İstanbul'da Diyabet Merkezi Açılması Konusunda Söz Verdi.

Ankara'dan Yaşama Pedal Çeviren Diyabetli Gençler, İstanbul'a Ulaştı

"14 Kasım Dünya Diyabet Günü" etkinlikleri kapsamında bisikletleriyle Ankara'dan yola çıkan diyabetli gençler, İstanbul'a ulaştı. Diyabetli gençleri karşılayan Başkan Topbaş, İstanbul'da diyabet merkezi açılması konusunda söz verdi.

"14 Kasım Dünya Diyabet Günü" kapsamında dünyanın bir çok yerinde bir dizi etkinlik düzenlendi. Türkiye Diyabet Vakfı Başkanı Prof. Dr. Temel Yılmaz başkanlığında, 100'e yakın bisikletlinin refakati ile 10 Kasım sabahı Anıtkabir'de Ata'yı ve ardından TBMM Meclis Başkanı Sayın Köksal Toptan' ı ziyaret eden Diyabetli gençler İstanbul'a ulaştı. Günde 5 kez insülin enjeksiyonu yapan diyabetli gençler 455 kilometre' yi bisikletle yaşama pedal çevirerek Ankara' dan İstanbul' a geldi. Kızılcahamam, Bolu,

Adapazarı ve Kocaeli parkurundan geçerek öğle saatlerinde İstanbul'a varan diyabetli gençler, 4. Global Diyabet Yürüyüşü'ne katılanlarla Taksim Meydanı'nda buluştu. 1. Boğaz Köprüsü'nden geçerek ve Beşiktaş' ta 200 kadar bisikletlinin refakati ile Taksim Meydanı' na gelen Diyabetli gençleri, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, CHP Muğla Milletvekili Ali Arslan ve ses sanatçısı Kamil Sönmez karşıladı. Diyabetli gençler Anıtkabir' den aldıkları Türk Bayrağı ve flamalarını Başkan Topbaş'a sundu.

Ardından Topbaş, kendisine bayrak ve flamayı veren gence kupayı hediye etti. Aralarında 77 yaşındaki emekli üst düzey bir askerinde bulunduğu hastalar, Topbaş'tan İstanbul'da diyabet merkezi kurulması yönünde söz aldı.

Ardından vatandaşlara dağıtılan mavi balonlar hep birlikte havaya bırakılırken, vatandaşlar meydanda kurulan standa şeker ölçümlerini yaptırdı.

İlk kez şeker ölçümü yaptırdığını söyleyen vatandaşlar, uygulamadan memnun olduklarını belirtti.

(MH-RA-ÖK-Y)

Kaynak: İHA