Ankara'dan Tuzhurmatu'daki Saldırıya Kınama

Ankara'dan Tuzhurmatu'daki Saldırıya Kınama

Dışişleri Bakanlığı Irak'ın Tuzhurmatu Kentinde 110 Kişinin Haşatını Kaybetmesine Neden Olan Bombalı Saldırıyı Şiddetle ve Nefretle Kınadığını Bildirdi. Dışişleri Ayrıca, Saldırıda Yaralanan ve Irak'ta Tedavisi Olanaklı Olmayan Mağdurların Türkiye'de Tedavisi İçin Gerekli Hazırlıkların Yapıldığını Belirtti.

Ankara'dan Tuzhurmatu'daki Saldırıya Kınama

Ankara, Irak'ın Tuzhurmatu kentinde 110 kişinin haşatını kaybetmesine neden olan bombalı saldırıyı şiddetle ve nefretle kınadı.

Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan yazılı açıklamada, nüfusunun hemen tamamını Türkmenlerin oluşturduğu Irak'ın Tuzhurmatu kentinin Emirli bölgesindeki pazar yerinde, bomba yüklü bir kamyonla gerçekleştirilen terör saldırısının şiddetle ve nefretle kınandığı bildirildi. Açıklamada, "İlk belirlemelere göre, çoğunluğu kadın ve çocukların oluşturduğu 110 kişinin hayatını kaybettiği, 170'i aşkın kişinin ise yaralandığı büyük bir teessürle öğrenilmiştir" denilirken, Irak'ta tedavisi mümkün olmayan yaralıların Türkiye'de tedavi edilebilmesi de dahil her türlü yardım için gerekli hazırlıkların yapıldığı belirtildi.

Türkiye'nin Irak'ta din, mezhep veya etnik köken ayırımı yapılmaksızın ulusal uyumun ve huzurun sağlanması çabalarına her türlü desteği vermeye devam edeceği vurgulanan açıklamada, "Menfur saldırıda hayatını kaybeden Türkmen kardeşlerimizin, tüm yakınlarına başsağlığı ve sabır diliyor, Irak halkına ve Hükümeti'ne taziyelerimizi sunuyoruz" denildi. (ANKA)