Ankara'da Yerel Yönetimler

Ankara'da Yerel Yönetimler

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, Ukome Toplantısında Aşti'de Ticari Taksilerle İlgili Yeni Bir Düzenleme Getirildiğini Açıkladı.

Ankara'da Yerel Yönetimler

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, UKOME toplantısında AŞTİ'de ticari taksilerle ilgili yeni bir düzenleme getirildiğini açıkladı.

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek başkanlığında toplanan Ulaşım Koordinasyon Merkezi'nde (UKOME), Başkent ulaşımına ilişkin sorunlar ve çözüm yolları görüşülerek, karara bağlandı. UKOME toplantısının ardından görüşülen ve karara bağlanan konulara ilişkin açıklama yapan Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, Büyükşehir Belediyesi bünyesindeki BUGSAŞ'ın, AŞTİ'deki taksilere yeni düzenleme getirilmesi talebinin görüşüldüğünü ve buradaki taksilere yeni bir takım düzenlemelerin getirildiğini söyledi. Başkan Gökçek, "AŞTİ Taksi Durağı zaten vardı. Burada çalışacak taksilerle ilgili UKOME de tavsiye kararı aldı. Ticari taksilerden 200 tane alınacak ve taksi durağı oluşturulacak. Sözleşmeleri 3 yıl olacak ve kesinlikle uzatılmayacak. Bu alınacak taksiler, 2 yaşını geçmeyecek ve sadece ihaleyi alan kişi veya birinci derece akrabaları çalıştırabilecek. 12 saat vardiyalı olarak çalışacaklar. Taksi durağı için başvurular 200 taneden fazla olursa, noter eşliğinde kura ile seçilecek. Bu otolarda çalışanların sabıka kaydı olmayacak. Cezai müeyyideleri var, uymayanlar taksicilikten çıkartılacaklar. Devir hakları kesinlikle olmayacak. Araçlarda özel olarak Büyükşehir Belediyesi'nin belirlediği ışıklı veya yazılı logoları kullanmak zorunda olacaklar ve AŞTİ Taksi Durağı taksileri dışındakilerin yolcu almaları kesinlikle yasak olacak. Kıyafetleri standart olacak. Belediyenin vereceği, vatandaşı bilgilendirmeye yönelik veya şikayet edebilecekleri telefon numaralarını gösteren matbuatı taksinin ön ve arka koltuğunda bulundurmak zorunda olacaklar. Ayrıca belirlediğimiz disiplin kuralları da var. Mesela kılık kıyafetlerinin tek tip olması, sıraları dışında yolcu almamaları gibi kurallar" diye konuştu.

Sömestr tatilinde servis araçlarının vatandaşlardan ücret almamasına yönelik gelen taleplerin de toplantıda görüşüldüğünü kaydeden Başkan Gökçek, "15 günlük tatilde vatandaşlar, servislere ücret ödemeyecekler. Bunu da Zabıta Daire Başkanlığı denetleyecek. UKOME de daha önce bu kararı iptal etmişti. Ancak bu konuda insanlar mağdur olmasın diye yeniden görüşüp karara bağladık" dedi.

Esenboğa Havaalanı ile Ankara arasında sadece Havaş otobüslerinin çalıştığını ve Ulaştırma Bakanlığı'nın genelgesiyle buraya belediye otobüslerinin konulmasının istediğini, bu konunun da UKOME'de görüşüldüğünü belirten Başkan Melih Gökçek, alınan kararla 1 Mart'tan itibaren Esenboğa Havaalanı'ndan şehir merkezine yolcu taşımacılığının Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılacağını söyledi. Konuyla ilgili çalışmaların daha önceden tamamlandığını ve EGO'nun yolcu taşımacılığını gerçekleştireceğini kaydeden Başkan Gökçek, "Ücreti EGO belirleyecek" dedi.

Kırıkkale'den gelen yolcuların şehir merkezine ulaşımları konusunda mağdur durumda bulunduğunu ve konuyla ilgili çalışmaların tamamlanarak UKOME'den kararın çıkarıldığını kaydeden Başkan Melih Gökçek, "Bundan böyle bu vatandaşlar da mağdur olmayacak. Samsun Yolu üzerinde çevreyoluyla kesiştiği noktada bir alan oluşturacağız ve Kırıkkale'den gelen otobüsler, yolcuları burada indirecekler. Oradan Ankara'ya minibüs ve şehir içi otobüslerle ikinci hat açacağız. Yani Kırıkkale otobüslerini, orada keserek vatandaşları mağdur etmeden şehir merkezine ulaşımlarını direkt olarak sağlamış olacağız. Bu çalışmamızı daha sonra diğer yerleşim yerlerine, mesela Polatlı, Şereflikoçhisar veya Kızılcahamam gibi yerler için depolama alanları oluşturacağız" diye konuştu.

Çubuk'tan Ankara'ya yapılan minibüs taşımacılığının da alınan kararla sonlandırıldığını açıklayan Başkan Melih Gökçek, buradaki minibüslerin daha önce Çubuk Belediyesi'ne verdikleri taahhütname gereği yeniden, sadece Çubuk ve köylerine taşımacılık yapabileceklerini belirterek, "Hiçbir beldeden Ankara'ya minibüs taşımacılığı olmayacak. Bundan böyle taşımacılığı belediye ihale edip yapacak. Yarından itibaren de bu minibüsleri engelleyeceğiz" dedi.

İlçe belediyelerinde çalışan araçlarla ilgili bir rapor geldiğini ve bu konunun da ilçe belediye başkanlarıyla 29 Ocak Pazartesi günü görüşüleceğini ifade eden Başkan Gökçek, "Bize bağlı olan belde belediyeleri ile birlikte toplanacak ve ondan sonra kararı UKOME'ye sunacağız" diye konuştu.

UKOME toplantısının, Başkent'te kimsenin mağdur olmaması ve yaşanan sıkıntıların giderilmesi için yapıldığını hatırlatan Başkan Melih Gökçek, ayrıca 5216 sayılı kararla Büyükşehir Belediyesi'ne bağlanmadan önce taşımacılık yapan ve yeni kanunla mağdur olan servis işletmecilerinin mağduriyetlerinin de sona erdirildiğini söyledi. Yeni belediye kanunundan önce servis yapan ancak, C plakası olmadığı için artık taşımacılık yapamayan servis araçlarının zabıta ve jandarma tarafından durdurulduğunu ve mağdur durumda kaldıklarını belirten Gökçek, şunları söyledi:

"5216 sayılı yasa çıkmadan önce bize bağlı olmayan bazı ilçelerde bulunanların servis araçlarının talepleri vardı. O zaman oradaki kişiler, ticari araçlar alıp, okul servis araçları yönetmeliğine uygun araçlarla, bu çocukları ilçe ve belde belediye sınırları içindeki okullara götürüp getiriyordu veya personel taşımacılığı yapıyordu. 5216 sayılı çıktıktan sonra Ankara içinde C plakalı araç uygulaması başladı ve dolayısıyla buradaki araçlar da C plaka uygulamasına tabi olmak durumunda kaldılar."

(TS-OK-OK-Y)