Ankara'da Terör Örgütü Operasyonu - Haberler
Haberi Paylaş

Ankara'da Terör Örgütü Operasyonu

AA - Güncel
Ankara'da Terör Örgütü Operasyonu

Ankara'da terör örgütü DHKP-C'ye yönelik eş zamanlı operasyonlar kapsamında ÇHD Genel Merkezi ile Ankara Şubesi'nde yapılan aramalar sona erdi.

Ankara'da terör örgütü DHKP-C'ye yönelik eş zamanlı operasyonlar kapsamında ÇHD Genel Merkezi ile Ankara Şubesi'nde yapılan aramalar sona erdi.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcıvekilliği'nin talimatı doğrultusunda, sabah saatlerinde Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü polisleri ÇHD Genel Merkezi ile Ankara Şubesi'nin bulunduğu Sıhhiye İlkiz Sokak 18'nolu binanın önüne geldi. ÇHD'ye üye bazı avukatlar da burada toplandı.

Aramaya nezaret etmek üzere TMK'nın 10. maddesiyle görevli Ankara Cumhuriyet Savcısı Hüseyin Şahin, saat 10.30 sıralarında adrese geldi. ÇHD üyesi avukatlar, kararın kanuna uygun olmadığını ileri sürerek, aramaya karşı çıktı. Ancak arama daha sonra başladı. Aramaya savcı ve polislerin dışında dernek üyesi 5 avukat da eşlik etti.

Aynı dakikalarda, TMK'nın 10. maddesiyle görevli Ankara Cumhuriyet Savcısı Mustafa Başer de ÇHD Genel Başkanı Avukat Selçuk Kozağaçlı ve eşi Betül Vangölü Kozağaçlı'nın da arasında bulunduğu bir grup avukatın birlikte çalıştığı Mithatpaşa Caddesi 51. numaradaki bürosuna gitti.

ÇHD üyesi avukat ve baro gözlemcisi avukat, arama kararına itirazda bulundu. Arama kararında arama yapılacak yerin adresinin yazdığı ancak kişilerin adının yazılı olmadığını savunan avukatlar, buna karşın bütün büronun aranmasına karşı çıktı.

Selçuk Kozağaçlı, Betül Vangölü Kozağaçlı ve Özgür Yılmaz'ın evlerinde de arama yapıldı.

Mithatpaşa Caddesi'nde bulunan bürodaki aramanın, Kozağaçlılar'ın evindeki aramadan sonra başlamasına karar verildi. Savcı Başer, bu nedenle Mithatpaşa Caddesi'nden bir süre sonra ayrıldı. Akşam saatlerinde nöbetçi hakimlikten yeni bir arama kararı alındı ve Savcı Başer tekrar büroya gelerek, arama işlemini tamamladı.

ÇHD Genel Merkezi ile Ankara Şubesi'nde yapılan aramalar 19.00'da sona erdi. Arama sırasında el konulan belgeler ve imajı alınan bilgisayar hardiskleri çuvallar içerisinde dernekten çıkarılarak, Ankara Emniyet Müdürlüğü'ne götürüldü.

Evindeki arama tamamlanan Avukat Betül Vangölü Kozağaçlı gözaltına alınarak, İstanbul Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü'ne götürüldü.

Hakkında gözaltı kararı bulunan Avukat Selçuk Kozağaçlı'nın yurtdışında, Avukat Yılmaz'ın ise İstanbul'da olduğu öğrenildi.

Muhabir: Fevzi Çakır-Zafer Fatih Beyaz

Yayıncı: Erdem Gültekin - ANKARA

AA - Güncel

Hüseyin Şahin, Mustafa Başer, Özgür Yılmaz, Politika, Güncel, Haber

title