Ankara'da Sosyal Güvenlikle İlgili Yasa Tasarısına Karşı Eylemler

Ankara'da Sosyal Güvenlikle İlgili Yasa Tasarısına Karşı Eylemler

Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Yasa Tasarısını Protesto Eden Gruplar, TBMM Dikmen Kapısına Yürümelerine İzin Verilmemesi Üzerine Kızılay Meydanını Trafiğe Kapattı.

Ankara'da Sosyal Güvenlikle İlgili Yasa Tasarısına Karşı Eylemler

Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Yasa Tasarısını protesto eden gruplar, TBMM Dikmen kapısına yürümelerine izin verilmemesi üzerine Kızılay Meydanını trafiğe kapattı.

TBMM Dikmen Kapısına yürümek üzere Güvenpark'ta toplanan Ankara Şubeler Platformu ve onları destekleyen sivil toplum örgütlerinin üyelerine, polis tarafından izin verilmedi. Gruptakiler, bunun üzerine oturma eylemi başlattı.

DTP Milletvekilleri Sevahir Bayındır, Gültan Kışanak ve Özdal Uçer ile görevden alınan Diyarbakır'ın Sur İlçesi eski Belediye Başkanı Abdullah Demirtaş da eylemcilere destek vermek için Güvenpark'a geldi.

Grup adına açıklama yapan KESK Genel Sekreteri Abdurrahman Başdemir, Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Yasa Tasarısının ''yaratacağı tahribata karşı bütün güçleriyle seferber olduklarını'' söyledi.

Gruptakiler, açıklamanın ardından, ''Barikat kalksın yürüyüş başlasın'' sloganlarıyla çevik kuvvet ekiplerinin panzerlerle kurduğu barikata doğru yürüyüşe geçti. Polis barikatını aşan eylemciler, sendika yöneticileriyle birlikte Kızılay Meydanını trafiğe kapattılar. Bu sırada, eylemciler ile polis arasında taş ve sopaların da kullanıldığı arbede yaşandı.

Kızılay Meydanına çıkan tüm yolları tutarak barikat kuran polis, eylemcilere Kızılay'ı trafiğe açarak dağılmaları çağrısında bulundu.