Ankara: Cumhurbaşkanı Sezer, Saakaşvili Onuruna Yemek Verdi

Ankara: Cumhurbaşkanı Sezer, Saakaşvili Onuruna Yemek Verdi

Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, "Türkiye'nin Gürcistan'a Yönelik Siyasası, Cumhuriyetimizin Kurucusu Ulu Önder Atatürk'ün Bize Değerli Bir Mirasıdır" Dedi.

Ankara: Cumhurbaşkanı Sezer, Saakaşvili Onuruna Yemek Verdi

Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, "Türkiye'nin Gürcistan'a yönelik siyasası, Cumhuriyetimizin kurucusu Ulu Önder Atatürk'ün bize değerli bir mirasıdır" dedi.

Cumhurbaşkanı Sezer, resmi konuğu olarak Ankara'da bulunan Gürcistan Devlet Başkanı Mikheil Saakaşvili ve eşi Sandra Elisabeth Roelofs onuruna Çankaya Köşkü'nde akşam yemeği verdi. Cumhurbaşkanı Sezer ve eşi Semra Sezer ile Saakaşvili ve eşi Roelofs, yemeğe katılan konukları kapıda karşıladı. Yemeğe TBMM Başkanı Bülent Arınç, Anayasa Mahkemesi Başkanı Tülay Tuğcu, CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt, Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül, Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler, Çevre ve Orman Bakanı Osman Pepe ile çok sayıda davetli katıldı. Yemekte konuşan Cumhurbaşkanı Sezer, Saakaşvili ve eşini Türkiye'de ağırlamaktan mutluluk duyduğunu belirterek, "Türkiye ve Gürcistan arasında son dönemde yoğunlaşan üst düzey ziyaretler, ülkelerimiz arasındaki dostluğun ve yakınlığın göstergesini oluşturmaktadır" dedi. Ortak tarih ve coğrafyayı paylaşan iki ulusun, duvarların yıkılmasıyla birlikte birbirlerini kucakladığını ve içten dostluk ilişkilerinin yeniden canlandırıldığını ifade eden Sezer, "Derin kültürel ve akrabalık bağlarımız, uluslarımız arasında önemli bir köprü oluşturmakta ve ilişkilerin gelişmesine katkıda bulunmaktadır" diye konuştu. Sezer, üst düzey ziyaretler ve kurumlar arasındaki temasların yanısıra, ulusların birbiriyle daha çok yakınlaşmasına da önem verdiklerini dile getirerek, bu amaçla vize uygulamasının bu yılın başında karşılıklı olarak kaldırıldığını, kara ve havayolu bağlantısının güçlendirildiğini kaydetti. Batum hava ve deniz limanları, yeni sınır kapıları ve Kars-Tiflis-Bakü Demiryolu'nun hizmete girmesiyle iki ülke arasında yeni köprüler kurulmuş olacağını belirten Sezer, şunları kaydetti:

"Siyasal, askeri, kültürel, ekonomi ve ticaret alanlarındaki çok boyutlu işbirliğimiz, artık ortak yararların yönlendirdiği ileri bir düzeye erişmiştir.

İkili işbirliğimiz, uluslararası kuruluşlarla da mutluluk verici düzeydedir. Karadeniz'in, tüm kıyıdaş ülkeleri birleştiren bir deniz olması ve pek çok alanda sunabileceği işbirliği olanaklarından yararlanılması için birlikte ve uyum içinde çalışmalıyız. Bugün imzaladığımız 'Tercihli Ticaret Anlaşması', ticaret ilişkilerimizin ulaştığı ileri bir aşamayı göstermektedir. Öte yandan, 'Serbest Ticaret Anlaşması'nın görüşmelerine başlanması yönündeki kararımız bu ilişkileri daha ileri düzeye taşıma istencimizi ortaya koymaktadır."

Sezer, Gürcistan'ın kalkınma yönündeki kararlı ve başarılı atılımlarının, ülkedeki güvenlik ve yatırım ortamını da olumlu etkilediğini söyledi. Bugün Türk yatırımcılarının Gürcistan'a artan ilgisinin, büyük tasarıların Türk şirketlerince yürütülmekte olmasının kendileri için ayrı bir kıvanç kaynağı olduğunu belirten Sezer, "Komşu olmamızın bize sağladığı tüm olanaklardan karşılıklı olarak yararlanmamız doğal bir gerekliliktir" dedi.

Bağımsızlığını kazanmasından bu yana geçen 15 yıl içinde, Türkiye'nin Gürcistan'ın egemenlik, toprak bütünlüğü ve bağımsızlığının pekişmesi için kararlı, içten ve açık bir siyasa izlendiğini dikkat çeken Sezer, "Türkiye'nin Gürcistan'a yönelik siyasası, Cumhuriyetimizin kurucusu Ulu Önder Atatürk'ün bize değerli bir mirasıdır" ifadesini kullandı. Sezer, Gürcistan'da barış ve istikrarın sağlanması, Kafkasya'da uyumlu, ussal temellere dayalı komşuluk ilişkileri ve karşılıklı yararı amaçlayan işbirliğinin, Türk dış siyasasının temel önceliklerinden olduğunu kaydederek, "Türkiye, bu çerçevede Gürcistan'ın enerjisinin önemli bir bölümünü alan sorunların, ülkenin toprak bütünlüğü çerçevesinde kalıcı bir çözüme kavuşturulması için elinden geleni yapmaktadır" dedi.

Gürcistan Devlet Başkanı Saakaşvili de, kendisine ve şahsına gösterilen misafirperverlikten duyduğu memnuniyeti dile getirerek, "Sizlere hitap etmek benim için büyük bir şereftir. Aynı zamanda duyguların resmi protokolün çizdiği çerçeveleri aşmaktadır. Kendimi dostlar arasında hissetmekten sonsuz mutluluk duymaktayım" diye konuştu. İki ülkenin tarihin sunduğu yeni fırsatları doğru değerlendirerek işbirliğinin yeni bir seviyeye çıkarttığını kaydeden Saakaşvili, Bakü-Tiflis-Ceyhan petrol boru hattı ile Bakü-Tiflis-Erzurum gaz boru hattının, bölgenin enerji güvenliği ve istikrarın garantisi olarak değerlendirildiğini söyledi. Gürcistan'ın gelecekte de bu istikamette çabalarını sürdürmeye hazır olduğunu vurgulayan Saakaşvili, "Türkiye ile birlikte bölgemizin ekonomik gelişmesini büyük ölçüde sağlayacak olan Avrupa Birliği-Hazar Denizi Enerji Diyaloğuna katkıda bulunmak istiyoruz" diye konuştu.

Devrim sonrası zorlukları aşmak için uyguladıkları yapıcı reformlar sayesinde olumlu sonuçlar elde edildiğini ve ekonominin serbestleştirilerek iç güvenliğin sağlandığını bildiren Saakaşvili, şunları kaydetti:

"Komşularımızla her hangi bir anlaşmazlığın olmasını istemeyiz. Toprak bütünlüğü ile ilgili sorunların çözümü yönünde demokratik bir yolun varolmasından eminiz. Eminiz, ayrılıkçılığın çağdaş uluslararası gerçeğin çirkin taraflarından biri olduğu konusunda komşumuz Türkiye Cumhuriyeti de bizimle hemfikirdir. Bir ülkenin toprak bütünlüğünün ihlal edilmesinin geleceği olmadığı konusunda Gürcistan ile Türkiye Cumhuriyeti'nin görüş birliğinde bulunduklarını düşünmekteyiz. Türkiye gibi Gürcistan da istikbalini Avrupa Birliği ile bağlama niyetindedir. Biz bu yola yeni çıkmış bulunuyoruz. Avrupa'ya kendisinin bir parçası o3ın görüşmelerine balduğumuzu ispatlamak ortak bir amacımızdır. Bugünkü tarihi fırsatımızı elden kaçırma hakkımız yoktur."

Cumhurbaşkanı Sezer ve Saakaşvili, konuşmalarının ardından kadeh kaldırdı.