Ankara: Chp'li Kadınlardan Sosyal Sigorta Ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu'na Tepki

Ankara: Chp'li Kadınlardan Sosyal Sigorta Ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu'na Tepki

Ankara: Chp'li Kadınlardan Sosyal Sigorta Ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu'na Tepki
İhlas Haber Ajansı - Haberler | Güncel

CHP Kadın Kolları Genel Başkanı ve İstanbul Milletvekili

CHP Kadın Kolları Genel Başkanı ve İstanbul Milletvekili

Güldal Okuducu, CHP'li kadınların, 3-7 Temmuz 2006 tarihleri arasında ülke genelinde, sigortalı çalışan kadınların haklarını geriye götüren Sosyal Sigorta ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu'na tepkilerini çeşitli biçimlerde ortaya koyacağını açıkladı.

Konu hakkında yazılı bir açıklama yapan Okuducu, 3 Kasım seçimlerinden bu yana toplumun, AK Parti'nin laik, demokratik bir hukuk devletinde hayal bile edilemeyecek politikalarına, rejim karşıtı ve kadın düşmanı uygulamalarına tanık olduğunu iddia ederek, 31 Mayıs 2006 tarihinde kabul edilen ve 1 Ocak 2007 tarihinde yürürlüğe girecek olan Sosyal Sigorta ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu ile sigortalı kadın çalışanların hakları geriye götürüldüğünü savundu. Okuducu, hükümetin kadın düşmanı tavrını bu yasada getirdiği hükümlerle bir kez daha sergilediğini de öne sürerek, "Zor koşullarda çalışan, kazandığı parayla evini geçindiremeyen, IMF'e teslim edilmiş ekonomi politikalarının altında ezilen kadınlarımızı bir kez daha ezmiştir" dedi.

CHP Kadın Kolları olarak Sosyal Sigorta ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu'nda yer alan kadın aleyhine hükümleri kamuoyumuzla paylaşmayı bir görev bildiklerini ifade eden Okuducu, bu amaçla İl Kadın Kolları'nın tüm Türkiye'de 3-7 Temmuz tarihleri arasında basın ve kapalı salon toplantıları düzenleyeceklerini ve demokratik kitle örgütleriyle sendikaları ziyaret edeceklerini bildirdi. Okuducu'nun, Sosyal Sigorta ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu'nda yer alan kadın aleyhine olduğunu savunduğu hükümler ise şunlar:

KADIN ALEYHİNE OLDUĞU SAVUNULAN HÜKÜMLER

"- Yürürlükteki yasaya göre, çalışmayan ve evlenmeyen kız çocukları, yaşları ne olursa olsun anne ya da babalarının sigortalılıkları nedeniyle sağlık yardımlarından yararlanıyorlardı. Yeni yasayla kız çocukları 18 yaşını doldurduklarında (okumaları halinde ise 25 yaşını) anne ya da babalarının sigortalılıkları nedeniyle genel sağlık sigortasından yararlanamayacaklardır.

- Ev hizmetlerinde hizmet akdi ile sürekli çalışıp, aylık prime esas kazancın altında gelir elde eden kadınların, sigortalı olma ve sigorta yardımlarından yararlanma hakları kaldırılmıştır.

- Yeni yasayla, sürekli iş göremezlik gelirindeki alt sınır uygulaması kaldırıldığından, iş kazasına uğrayıp meslekte kazanma gücünü yüzde 10 veya daha yüksek oranda kaybeden kadın sigortalılara, 1 Ocak 2007 tarihinden itibaren bağlanacak gelir tutarı daha az olacaktır.

- 1965 yılından bu yana kadın sigortalılar, erkek sigortalılara göre daha erken emekli olma hakkına sahipti. Yeni yasayla emeklilik yaşı tam aylıkta, kadın sigortalılarda 58'den kademeli olarak 65'e, kısmi aylıkta da 68'e yükseltilmiştir. Bu değişikle kadınların, erkek sigortalılara göre, 2 yıl daha erken emekli olma hakkı da kaldırılmıştır.

- Emeklilik aylığını hakketmede prim ödeme gün sayısı tüm sigortalılarla birlikte, kadın sigortalılar için de tam aylıkta 7 bin günden 9 bin güne, kısmi aylıkta ise 4 bin 500 günden 5 bin 400 güne yükseltilmiştir.

- Malullük aylığı bağlanması için gereken sigortalılık süresi, 5 yıldan 10 yıla çıkartılmıştır.

- Aylık bağlama oranıyla kazançların güncelleme kat sayısı düşürülerek emekli aylıklarının daha düşük hesaplanması öngörülmüştür.

- Sosyal Güvenlik Destek Primi oranı yükseltildiğinden emekli olduktan sonra çalışanlardan daha çok prim kesilecek ve ele geçen ücretleri azalacaktır.

- Aylık bağlanacak çocuğu bulunmayan ve çalışan dul eşin ölüm aylığı bağlama oranı yüzde 75'ten yüzde 50'ye düşürülmüştür.

- Yetim kız çocuklarına ödenmekte olan 24 aylık tutarındaki evlenme yardımı, 12 aylık tutara indirilerek yüzde 50 oranında düşürülmüştür.

- Sigortalı olarak çalışmakta iken ölen sigortalının eşine, sigortalılık süresi dikkate alınmaksızın, cenaze yardımı yapılmakta iken, Yeni Yasaya göre ölen sigortalı için 360 gün prim ödeme şartı ön görülmüştür.

- Ortodonti tedavisinden ve diş protezlerden yararlanmak için yaş şartı yok iken, yeni yasayla 18 yaşı doldurana kadar ya da 45 yaşından sonra yararlanma ön görülmüştür. 18-45 yaş arası diş protezlerinden yararlanma koşulu kaldırılmıştır.

"REFAKATÇİ VERİLMESİ HEKİM RAPORUNA BAĞLANMIŞTIR"

- Yürürlükteki yasaya göre, sağlık primi ödemeksizin isteğe bağlı sigortaya devam eden kadın sigortalı için, eşinin sağlık sigortasından yararlanma hakkı vardı. Bu hak, yeni yasa ile kaldırıldı. 1 Ocak 2007 tarihinden itibaren isteğe bağlı sigortalı kadın için genel sağlık sigortası primi ödeme yükümlülüğü getirildi.

- Eski yasaya göre, işten çıkartılan sigortalının eşi 6 ay süreyle sağlık yardımından yararlanmaktayken, yeni yasayla işten çıkartılan sigortalının kendisinin de, eşinin de genel sağlık sigortası primi ödeyerek sağlık sigortasından yararlanması ön görülmüştür.

- Sigortalının aile bireyleri hiçbir ücret ödemeden yatarak tedavileri olurken, yeni yasaya göre sigortalıyla aile bireylerinden, 'otelcilik hizmeti bedeli' ve 'öğretim üyesi muayene ücreti' adı altında fark ücret alınması ön görülmüştür.

- 15 yaşına kadar hasta çocukların sevkinde hekimin öngörmesi aranmadan refakatçi verilmekteyken, yeni yasayla yaş şartı kaldırılarak refakatçi verilmesi hekim raporuna bağlanmıştır.

- Sigortalılarla birlikte eş ve çocukların tedavilerinde hangi yöntem uygulanacağına, verilecek ilacın dozuyla süresine, proteze hekim karar vermekte iken, hekimin elinden bu yetki alınarak Sosyal Güvenlik Kurumu Başkanlığı'na verilmiştir. Hekim, kadın hastayı kurumun belirlediği yöntemle tedavi edecek ve ilaç verecektir.

- Yeniden evlenmesi nedeniyle ölüm aylığı kesilen eşin sonraki eşinden de ölüm aylığına hak kazanması halinde, fazla olan aylık bağlanmaktaydı. Yeni yasaya göre, önceki aylıktan az olsa dahi, sonraki eşten hak kazanılan aylık bağlanacaktır."

Kaynak: İhlas Haber Ajansı

Haber Yorumları
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

Manşet Haberler

title