Ankara: Çevre Ve Orman Bakanlığı'ndan 'Orman Yangınları' Açıklaması - Haberler
Haberi Paylaş

Ankara: Çevre Ve Orman Bakanlığı'ndan 'Orman Yangınları' Açıklaması

İhlas Haber Ajansı - Haberler | Güncel
Ankara: Çevre Ve Orman Bakanlığı'ndan 'Orman Yangınları' Açıklaması

Türkiye'de, 1937 yılından bugüne kadar toplam 7 bin 785 orman yangınının çıktığını ve bu yangınlarda 1 milyon 563 bin 847 hektar ormanlık alanının zarar gördüğü bildirildi.

Türkiye'de, 1937 yılından bugüne kadar toplam 7 bin 785 orman yangınının çıktığını ve bu yangınlarda 1 milyon 563 bin 847 hektar ormanlık alanının zarar gördüğü bildirildi.

Çevre ve Orman Bakanlığı'ndan yapılan açıklamaya göre, Türkiye ormanlarında bu sürede yanan sahaların toplamı 1 milyon 563 bin 847 hektar olmasına karşılık, 3 milyon 761 bin 684 hektar da yeni orman alanı kazandırıldı. Son yıllarda çoğalan nüfus, artan araç sayısı, şehir yaşamından bunalan insanların ormanlarla olan ilişkisinin gelişmesi ve enerji nakil hatlarının yaygınlaşmasına bağlı olarak ortaya çıkan kazalar yüzünden yangın sayısında genel ortalamanın üstünde bir artış olduğuna dikkat çekildi.

2002-2005 yılları arasında yıllık ortalama bin 728 adet orman yangınının çıktığı belirtilen açıklamada, bu sürede 5 bin 759 hektar orman alanının zarar gördüğü kaydedildi. Orman yangınlarına müdahale eden insan kaynakları çerçevesinde, bakanlığın 20 bin kişilik personelinin yanı sıra 17 bin 789 yerleşim biriminde çok sayıda mükellef ile ormanlık mıntıkalarda üstlenen askeri birliklerin de etkin olarak görev aldığı belirtildi.

Öte yandan, orman yangınlarının söndürülmesinde çok önemli hizmet gören hava araçlarından bu yıl da yararlanıldığına dikkat çekilerek, bakanlığın elinde bulunan 6 adet helikoptere ilaveten günlüğü bin 650 dolardan 17 adet su atar helikopterin 1 Haziran'dan itibaren kademeli olarak hizmete girdiği anımsatıldı. Çevre ve Orman Bakanlığı'nın orman yangınlarıyla mücadele ekip ve ekipman dökümü şöyle:

"17 adet kiralık helikopter, 6 adet OGM İdari Helikopteri, 4 adet C-130 uçağı, 5 adet THK uçağı, 645 arazöz, 144 su tankı, 137 dozer, 38 loder, 126 greyder, 366 araç, 99 treyler, 10 bin 617 yangın işçisi."

Devlet Meteoroloji İşleri Genel Müdürlüğü verileri doğrultusunda önümüzdeki günlerde hava sıcaklığının mevsim normalleri üzerinde seyredeceğine de dikkat çekilen açıklamada, Orman Genel Müdürlüğü bünyesinde Ağustos sonuna kadar izinlerin kaldırıldığı kaydedildi. Açıklamada ayrıca, Çevre ve Orman Bakanı Osman Pepe imzasıyla dün valiliklere bir genelge gönderilerek, yangın riski yüksek bölgelerde vatandaşların piknik yapmaları konusunda var olan denetimlerin daha da artırılması ve gerekli yerlerde bir ay süreyle yasaklanmasının istendiği bildirildi.

İhlas Haber Ajansı - Son Dakika Haberleri

Haberi Kaydet
/beğendim
/alkışladım
/beğenmedim
/güldüm
/üzüldüm
/sinirlendim
/şaşırdım
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title