Ankara Büyükşehir'de Toplu İş Sözleşmesi İmzalandı
Haberler » Güncel » Haber

Ankara Büyükşehir'de Toplu İş Sözleşmesi İmzalandı

Ankara Büyükşehir Belediyesi ve Aski'ye Bağlı Olarak Çalışan Yaklaşık 3 Bin İşçiyi Kapsayan ve Belediye -İş Sendikası ile Yapılan Toplu İş Sözleşmesi Törenle İmzalandı. Törende İmzayı Belediye Çalışanları Adına Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek Attı.

Ankara Büyükşehir'de Toplu İş Sözleşmesi İmzalandı

Ankara Büyükşehir Belediyesi ve ASKİ'ye bağlı olarak çalışan yaklaşık 3 bin işçiyi kapsayan ve Belediye-İş Sendikası ile yapılan toplu iş sözleşmesi törenle imzalandı. Törende imzayı belediye çalışanları adına Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek attı.

Büyükşehir Belediyesi Fen İşleri Daire Başkanlığı'nın bahçesinde Başkan Gökçek, Belediye-İş Sendikası Başkan Yardımcısı Şükrü Erol, Belediye-İş Sendikası Ankara Şube Başkanı Ömer Yılmaz, belediye bürokratları ve yüzlerce işçinin katılımıyla gerçekleşen imza töreni, Büyükşehir Belediyesi Kent Orkestrası'nın ve Nur Yoldaş'ın şarkılarıyla başladı. Şarkılara oyunlar oynayarak eşlik eden işçiler, Başkan Gökçek'i de alkışlarla ve "En büyük başkan bizim başkan" sloganlarıyla karşıladı.

Şarkıların ardından toplu iş sözleşmesi müzakerelerinin, her iki tarafın da nazik davranışlarıyla yapıldığını kaydeden Belediye-İş Sendikası Ankara Şube Başkanı Ömer Yılmaz, "Başkan Gökçek'in 'En büyük sözleşme masada biten sözleşmedir' tabiriyle sözleşmeyi imzalıyoruz" dedi.

Belediye-İş Sendikası Genel Başkan Yardımcısı Şükrü Erol ise Ankara Büyükşehir Belediyesi'nde yalpan sözleşmenin, iş devamlılığını ve iş verimini hedefleyen bir sözleşme olduğunu belirterek, Ankara'nın çağdaş bir kent, bir Avrupa başkenti olmasında, belediye işçilerinin büyük emeği olduğunu ifade etti. Sözleşmenin yanı sıra işçinin hak edişlerinin de zamanında ödenmesinin önemli olduğuna dikkat çeken Erol, "İşçiler, hak edişlerini Başkan Gökçek döneminde zamanında almışlar ve hiç aksamamıştır. İnşallah bundan sonra da aksamayacaktır" dedi.

"ANKARA TÜRKİYE'NİN ÖRNEK ŞEHRİ HALİNE GELDİ"

Alkışlar ve sloganlar arasında kürsüye gelen ve "Toplu sözleşmemizin Ankara'mıza, sizlere ve ailelerinize hayırlı olmasını Allah'tan niyaz ediyorum" diyerek konuşmasına başlayan Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, 15 seneden beri belediye başkanlığı yaptığını ve bir arada bulunduklarını söyledi.

İşçilere, "Sizlerin çalışması sayesinde, Ankara gerçekten Türkiye'nin örnek şehri haline geldi" diyerek seslenen Başkan Gökçek, Türkiye'nin dört bir tarafını gezdiğini ve geçtiği pek çok kentte Ankara esintisi gördüğünü kaydederek, "Hep sizin ortaya çıkarttığınız eserlerin kopyaları oralara yapılmış. Siz sadece ve sadece Ankara'ya değil, Türkiye'ye örnek olan belediyeciliği sergiliyorsunuz. O yüzden bir sefer daha sizlere, geçen emekleriniz için teşekkür ediyorum" diye konuştu.

"BELEDİYE'NİN PARASI HER AY YÜZDE 50 KESİLİYOR"

Her toplu sözleşmede işçilerin daha çoğunu beklediğini, bunun da normal ve doğal olduğunu ifade eden Başkan Melih Gökçek, şunları söyledi:

"Biz de gücümüzün yettiği kadarını vermeye çalışıyoruz. Bir kere şunu bilmenizi istiyorum, son 8 -9 ay itibariyle Ankara Büyükşehir Belediyesi'nin ortalama her ay yüzde 50 parası, benden önceki belediye başkanının yapmış olduğu borçlanmalar dolayısıyla kesiliyor. O dönem har vurulup, harman savrulmuş olan paraların cezasını şu anda biz çekiyoruz. Yani bu yüzde 50 kesinti olmasa, gönlüm arzu eder ki, sizlere daha çok vereyim. Ama Türkiye şartlarında da fena olmayan, iyi olan bir toplu sözleşme olduğu da net bir şekilde ortaya çıkıyor. Her zaman enflasyon farkını üstüne koyarak, vermeye çalışıyoruz, bundan sonra da çalışacağız."

İŞÇİLERE 100'ER MİLYON EKSTRA

Sendika yöneticileri ve belediye yetkililerinin sözleşme farklarının iki taksitte ödenmesi konusunu kendisine ilettiklerini kaydeden Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, "Ama sizlerin beklemiş olduğu bir jest var. Bana dediler ki hiç olmazsa toplu sözleşme farklarını iki taksitte ver. Ben de arkadaşlarıma söyledim, inşallah Pazartesi günü iki taksitte değil, bir taksitte tamamını ödeyecekler" diye konuştu.

İşçilerin bu farklarla birlikte ailelerine harcama yapmalarını da isteyen Başkan Melih Gökçek, "Şimdi siz burada para bekliyorsunuz, aileniz ve çocuklarınız da evde para bekliyor. Evde çocuklarınız, eşiniz mutlaka bu alacağınız zamdan bir şeyler bekliyor. Bu pazartesi günü alacağınız parayı direkt onlara kullanacaksınız. Alacaksınız çarşıya, yanınıza, gideceksiniz ve onlara harcayacaksınız. Bir de bunun üzerine faturasını getirmeniz şartıyla belediyeden işçi başına, hiçbir toplu sözleşme maddesine bağlı olmaksızın, işçi başına 100'er milyon lira ekstradan çocuklar ve eşiniz için veriyorum. Ama alışveriş yapıp faturasını getirmeniz şartıyla, onu koyacağız maddeye. Onları da inşallah pazartesi günü, Toplu sözleşme gereği 3 aylık birikintiniz ile birlikte ödeyecekler. Hayırlı uğurlu olsun diyorum" diye konuştu.

"Önümüzdeki sene seçim var. Şurada 8- 10 ay kaldı. Bu süre içerisinde sizlerin daha çok çalışmanızı, Ankara'yı daha güzel hale getirmenizi ve Ankara'yı yüzümüzün akıyla o günlere götürmeyi arzu ediyorum ve bu konuda da sizden daha çok gayret bekliyorum" diyerek konuşmasına devam eden Başkan Melih Gökçek, "İnşallah bundan sonraki 2 toplu sözleşmenizi de beraber yaparız. 15 seneden beri gidiyoruz, inşallah 20 seneye de beraber gideriz. Hayırlı olsun diyorum bir kez daha" dedi.

Konuşmaların ardından Belediye-İş Sendikası Genel Başkan Yardımcısı Şükrü Erol ile birlikte sözleşmeyi imzalayan Başkan Gökçek'e, sendika tarafından bir plaket verildi. Plaketin ardından toplu fotoğraf çektirildi