Ankara Büyükşehir Belediyesi: 'Dar Gelirliye Yardım Yapılıyor'

Ankara Büyükşehir Belediyesi: 'Dar Gelirliye Yardım Yapılıyor'

Ankara Büyükşehir Belediyesi, Kömür ve Gıda Yardımlarının, İhtiyaç Sahibi Olduğu Tespit Edilen Vatandaşlara Yapıldığını, Yardım Dağıtılırken Ailelerin Gelirlerinin, Türk -İş Tarafından Hesaplanan Asgari Geçim Sınırının Altında Olup Olmadığının Dikkate Alındığını Bildirdi.

Ankara Büyükşehir Belediyesi: 'Dar Gelirliye Yardım Yapılıyor'

Ankara Büyükşehir Belediyesi, kömür ve gıda yardımlarının, ihtiyaç sahibi olduğu tespit edilen vatandaşlara yapıldığını, yardım dağıtılırken ailelerin gelirlerinin, Türk-İş tarafından hesaplanan asgari geçim sınırının altında olup olmadığının dikkate alındığını bildirdi.

Belediyeden yapılan yazılı açıklamada, bazı basın yayın organlarının belediyenin kömür yardımı ile ilgili haberleri hatırlatıldı. Haberlerde yer alan ''yardımın, herkese, hatta evi, arabası olan ve doğalgaz kullananlara da yapıldığına'' yönelik ifadelerle vatandaşların yanlış bilgilendirildiği kaydedilen açıklamada, yardımların ihtiyaç sahibi olan dar gelirli vatandaşlara yapıldığı, doğalgaz kullanan ve ihtiyacı olmayanlara kömür yardımı yapılmadığı ifade edildi.

Açıklamada, ''Haberlerdeki gibi Çankaya bölgesinde herkese değil, gerçekten muhtaç olan, çoğunluğu kapıcılık yapan ailelere kömür yardımı yapıyoruz. Bu kapıcı daireleri de cadde üzerindeki çeşitli binalarda bulunan veya binaların otoparkına kurulmuş kulübelerden ibaret. Bu insanlar soba kullanıyorlar'' denildi.

Yardımlardan faydalanmak için aradıkları ön şartın fakirlik olduğunu, vatandaşların muhtardan alınan fakirlik belgesi ve aile beyannamesi ile başvurularını gerçekleştirebildikleri ifade edilen açıklamada, başvurunun ardından belgelerin doğruluğunun araştırıldığı belirtildi.

Her yıl başvuru sahiplerinin evine 2-3 kez gidilerek, gerçekten ihtiyaç sahibi olup olmadığının denetlendiği anlatılan açıklamada, ihtiyacı kalmadığı belirlenen kişilere yardımın kesildiği ifade edildi.

Açıklamada, evlerinde doğalgaz sistemi bulunan, ancak yoksul olduğu belirlenenlere de sadece gıda yardımı yapıldığı kaydedildi.

Bu yıl 154 bin 229 hanedeki toplam 492 bin 733 kişinin gıda ve kömür yardımlarından faydalandığına yer verilen açıklamada, bu ailelerin 66 bin 811'inin kömür yardımı aldığı bildirildi.

Açıklamada, Çankaya'da oturan ve belediyenin yardımlarından yararlanan bazı kişilerle yapılan görüşmelere de yer verildi.