Ankara: Başkent'te Cem Etkinliği

Ankara: Başkent'te Cem Etkinliği

Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik, Aleviliğin Türkiye'nin Bir Gerçeği Olduğunu Belirterek, "Alevi Kardeşlerimizi Azınlık Olarak İlan Eden veya Onlara Böyle Bakanların Alnını Karışlarız" Dedi.

Ankara: Başkent'te Cem Etkinliği

Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik, Aleviliğin Türkiye'nin bir gerçeği olduğunu belirterek, "Alevi kardeşlerimizi azınlık olarak ilan eden veya onlara böyle bakanların alnını karışlarız" dedi.

Cem Vakfı bünyesinde kurulan Alevi İslam Din Hizmetleri Başkanlığı tarafından, Alevi-Bektaşi-Mevlevi İslam inancının uygulaması 'Cem'i tanıtmak amacıyla Atatürk Spor Salonu'nda bir etkinlik düzenlendi. Etkinliğe katılan Milli Eğitim Bakanı Çelik, burada yaptığı konuşmada, Hz. Ali'nin 'İnsan, bilmediği şeye düşmandır' sözünü hatırlatarak, bir şeyin bilinmediği zaman, iyi anlaşılmadığı zaman, iyi anlatılmadığı zaman insanların ona mesafeli durduğunu ve ona düşman olduğunu kaydetti. Bütün İslam aleminin bir özeleştiri yapması gerektiğini dile getiren Çelik, İslam dünyasının, Hz. Peygamberin ehli beytine olması gerektiği şekilde sahip çıkamadığını söyledi. Hz. Ali'yi sevmeyen, ona kin tutacak, ona cephe alacak bir Müslümanı düşünmenin mümkün olmadığını ifade eden Çelik, Aleviliğin de Türkiye'nin bir gerçeği olduğunu kaydetti. "Gün ortasında gözünü kapatanlar sadece kendilerine karanlık yaparlar" diyen Çelik, "Alevi dostlarımızı, Alevi kardeşlerimizi azınlık olarak ilan eden veya onlara böyle bakanların alnını karışlarız, böyle bilin" diye konuştu.

Aleviliği, İslam kültür ve medeniyetinin dışında düşünenlerin veya böyle olmasını isteyenlerin Türkiye üzerinde tezgahları ve hesaplarının olduğunu ileri süren Çelik, "Farklılıklar olabilir ama Allah'ımız birdir, Kıble'miz birdir, Peygamberimiz birdir. Birbirimize yan bakmamıza gerek yoktur. Bunu yapanlar bu memleketin, bu toplumun yararını düşünmeyen insanlardır" şeklinde konuştu.

Etkinliğin açılışında Bakan Çelik'in yanı sıra, Alevi Vakıfları Federasyonu Onursal Başkanı ve Cem Vakfı Genel Başkanı Prof. Dr. İzzetin Doğan, Ahmet Yesevi Üniversitesi Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı Namık Kemal Zeybek ile Cem Vakfı Alevi İslam Din Hizmetleri Başkanı Ali Rıza Uğurlu da birer konuşma yaptı. İlahilerin söylendiği, Türkçe duaların okunduğu etkinlikte Cem töreni ve semah gösterisi de gerçekleştirildi.

Etkinliğe Bakan Çelik, Doğan, Zeybek ve Uğurlu'nun yanı sıra, TBMM Başkan Vekili İsmail Alptekin, Anavatan Partisi Genel Başkanı Erkan Mumcu ve eşi Işın Mumcu, Halkın Yükselişi Partisi Genel Başkanı Yaşar Nuri Öztürk, bazı milletvekilleri ve eski bakanlar katıldı.