Ankara: Başbakan Erdoğan, Yased'in Geleneksel Sonbahar Kokteyline Katıldı

Ankara: Başbakan Erdoğan, Yased'in Geleneksel Sonbahar Kokteyline Katıldı

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye'nin 15-20 Yıl İçinde Küresel Yatırımcıların Gideceği Adresler Arasında Yer Alacağını Söyledi. 2006 Yılı Sonunda Yabancı Yatırımların 20 Milyar Dolara Ulaşmasını Beklediklerinin Altını Çizen Erdoğan, Bunda Türkiye'nin Son Dönemde Çektiği Yatırımlardaki Birleşme ve El Değiştirmelerin Büyük Payının Olduğunu Vurguladı.

Ankara: Başbakan Erdoğan, Yased'in Geleneksel Sonbahar Kokteyline Katıldı

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye'nin 15-20 yıl içinde küresel yatırımcıların gideceği adresler arasında yer alacağını söyledi. 2006 yılı sonunda yabancı yatırımların 20 milyar dolara ulaşmasını beklediklerinin altını çizen Erdoğan, bunda Türkiye'nin son dönemde çektiği yatırımlardaki birleşme ve el değiştirmelerin büyük payının olduğunu vurguladı.

Başbakan Erdoğan, Uluslararası Yatırımcılar Derneği'nin (YASED) Swiss Otel'de verdiği geleneksel sonbahar kokteyline katıldı. Kokteyle Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdüllatif Şener, Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Ali Babacan, Maliye Bakanı Kemal Unakıtan, Sanayi ve Ticaret Bakanı Ali Coşkun'un yanısıra ekonomi dünyasının önde gelen isimleri de katıldı. Kokteylde bir konuşma yapan Başbakan Erdoğan, son 4 yılda doğrudan uluslararası yatırımların Türkiye'ye gelmesi konusunda çok önemli adımlar attıklarını söyledi. Bu konuda büyük mesafeler katettiklerini ve yatırımcıların önündeki engelleri bir bir ortadan kaldırdıklarını belirten Başbakan Erdoğan, hükümet olarak güvenli bir yatırım ortamı için çalıştıklarını kaydetti. Türk insanının refahı için bu yatırımların hayati derecede önem taşıdığına dikkat çeken Erdoğan, bu konuda cesur adımlar attıklarını ifade etti. Yatırım ortamının iyileştirilmesi yönünde hayata geçirilen yasal düzenlemeleri anlatan Başbakan Erdoğan, Türkiye'de yatırımcıların artık 1 günde şirket kurabildiğini hatırlattı. Özellikle yatırımcıların hayatını kolaylaştıran reform niteliğinde birçok mevzuat değişikliği yaptıklarını anlatan Erdoğan, kayıtdışı ile mücadelenin kararlılıkla sürdürüldüğünü vurguladı. İstihdam üzerindeki vergi yükünün azaltılmasına yönelik çalışmaların da kararlılıkla devam ettiğini dile getiren Başbakan Erdoğan, "Bu konuda herşey halledildi mi? Hiç şüphesiz hayır. Ama mesafe almakta kararlıyız" diye konuştu.

"YATIRIM ORTAMI 4 YIL ÖNCESİYLE KIYASLANAMAZ"

Yatırım ortamının 4 yıl öncesi ile kıyaslanmayacak ölçüde iyileştiğini ifade eden Erdoğan, Türkiye'nin doğrudan uluslararası yatırımlarda son derece önemli fırsatlar yakaladığını ve bunları değerlendirmeye başladığını söyledi. 2003 yılından beri bu konuda güvenli ve istikrarlı bir büyüme trendi izlediklerini belirten Erdoğan, 2003 yılı öncesine bakıldığında ortalama 10 yılda 1 milyar dolar olan yatırımların 2003 yılında 1.7 milyar dolara, 2004 yılında 2.8 milyar dolara, 2005 yılı sonu itibariyle 9.7 milyar dolara ulaştığını hatırlattı. 2006 yılı performansına bakıldığı zaman yıl sonunda rekor bir rakama gidildiğini kaydeden Başbakan Erdoğan, "Bu yıl sonunda 20 milyar dolara ulaşacağız. Küresel sermaye 20 milyar dolar olacak. Bu yılın ilk 8 ayında 12.4 milyar doları yakalamış olmamız, beklentilerimizi yükseltmiştir" ifadelerini kullandı. Erdoğan, Türkiye'nin son dönemde çektiği yatırımlardaki birleşme ve el değiştirmelerin bunda büyük payının olduğunu söyledi. Gelişmekte olan ülkelerde gerek bölgelerarası gerek bölge içi ticaret ve yatırım hacminin artmasının bu hedefin yakalanmasında etkili olduğunu ifade eden Başbakan Erdoğan, artışlarda bölgesel entegrasyon ve işbirliğinin önemli rol oynadığını vurguladı.

Brezilya, Rusya, Hindistan ve Çin'in sadece 2005 sonu itibariyle çektikleri toplam yatırım miktarı açısından 144 milyar dolarlık bir gücü temsil ettiğine işaret eden Erdoğan, bu ülkelerin küresel sermaye hareketlerinin ilk tercih ettikleri ülkeler olarak ortaya çıktığını söyledi. Bu yılki Davos Toplantısı'nda bu ülkelere Meksika, Endonezya ve Türkiye'nin de dahil edilmesinin gündeme geldiğini anımsatan Erdoğan, "Önümüzdeki 15-20 yıl için küresel yatırımcıların gidecekleri adresler de netlik kazanmaya başlamıştır. Ülkemizin de aralarında bulunduğu gelişmekte olan 7'li grubun toplam milli gelirinin 2050 yılında, G-7 ülkelerinin bugünkü milli gelirlerinin toplamından yüzde 25 daha fazla olacağı tahmin ediliyor" dedi. Erdoğan, Türkiye'nin geldiği noktanın tesadüf eseri olmadığını, bütün bu olumlu neticelerin ve elde edilen başarıların temelinde milletin azim ve kararlılığının yattığını vurguladı.

Konuşmasında kamu ve özel sektörün işbirliği yapmasının önemine de değinen Başbakan Erdoğan, başlattıkları kalkınma seferberliğinin tüm hızıyla süreceği mesajını verdi. Erdoğan, Türkiye'nin AB'ye tam üyelik müzakerelerinde önemli bir aşamaya geldiğini, yatırım ortamında büyük iyileştirme sağladığını, enflasyonu dizginlediğini ve başarılı özelleştirmelere imza attığını bildirdi. Bölgesinde barış ve istikrar adası olan Türkiye'nin giderek cazibe merkezi haline geldiğini de belirten Erdoğan, Türkiye'ye yönelik doğrudan yabancı sermayenin artması yönündeki çalışmalarının kararlılıkla süreceğini açıkladı. "Dünyayı dolaşıyoruz, acaba kimleri buraya çekeriz? Kimler gelir de yatırım yapar?" diyen Erdoğan, Türkiye'nin önünün açık, geleceğinin aydınlık olduğunu söyledi.

Başbakan Erdoğan, kokteylin ardından YASED Başkanı Şaban Erdikler ve dernek yöneticileriyle bir süre görüştü.