Ankara: Başbakan Erdoğan Türkiye'ye Döndü

Ankara: Başbakan Erdoğan Türkiye'ye Döndü

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Lübnan'da İstikrar İçin Hizbullah'ın Hükümet İçerisinde Kalması Gerektiğini Savunarak, "Lübnan Irak Olmasın" Uyarısında Bulundu.

Ankara: Başbakan Erdoğan Türkiye'ye Döndü

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Lübnan'da istikrar için Hizbullah'ın hükümet içerisinde kalması gerektiğini savunarak, "Lübnan Irak olmasın" uyarısında bulundu.

Başbakan Erdoğan, Ürdün'deki temaslarını tamamlayarak, özel Ana uçağıyla bu akşam saat 19.45'te Türkiye'ye geldi. Erdoğan'ı, Esenboğa Havalimanı'nda Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdüllatif Şener, Devlet Bakanı Ali Babacan, Ankara Büyükşehir Belediyesi Başkanı Melih Gökçek, Ankara Valisi Kemal Önal ve diğer yetkililer karşıladı. Erdoğan ile birlikte eşi Emine Erdoğan, Sanayi ve Ticaret Bakanı Ali Coşkun ve milletvekilleri de Ankara'ya geldi.

Esenboğa Havalimanı'nda bir açıklama yapan Erdoğan, Ürdün Kralı Abdullah'ın davetlisi olarak gittiği Ürdün'de başarılı görüşmeler yaptıklarını ifade ederek, Ürdün Başbakanı Maruf Bahit'le de ikili temaslarda bulunduklarını söyledi. Bugün Kral Abdullah ile birlikte Genç Arap Liderleri Konferansı'na katıldıklarını anlatan Erdoğan, burada uzun bir sunum yaptıktan sonra, önce baş başa ardından heyetler arası görüşmelerin gerçekleştiğini ifade etti. Türkiye ile Ürdün arasında yapılacak olan Serbest Ticaret Anlaşması'na ilişkin değerlendirmelerde bulunduklarını kaydeden Erdoğan, en geç 3 ay içerisinde imzaların hazır hale geleceğini bildirdi.

Türkiye ile Ürdün arasındaki ticari ilişkilerin sadece bu iki ülkeyi ilgilendirmediğini, bunun bölgedeki diğer ülkelere de olumlu yansımalarının olacağını anlatan Erdoğan, "Ürdün ziyaretimizde bunun dışında bölgesel ve uluslararası meseleler ele alındı. Türkiye, bölgede her ülke ile ilişkileri olan tek ülke. Bölgede İran, Irak, Suriye, Lübnan başta olmak üzere her ülke ile görüşüyoruz ve ilişkilerimizi daha da geliştirmek istiyoruz" diye konuştu.

İsrail ve Lübnan arasındaki ateşkesten memnun olduğunu ifade eden Erdoğan, ateşkesin devam etmesini temenni ettiğini vurguladı.

Erdoğan, Lübnan'da istikrar için Hizbullah'ın hükümette kalması gerektiğini savunarak, "Lübnan Irak olmasın" uyarısında bulundu.

Erdoğan, Lübnan'da son dönemlerde meydana gelen olaylardan kaygı duyduğunu belirterek, Lübnan'la ilgili görüşmeler yapmak için İran ve Suriye'ye gitmeyi planladığını sözlerine ekledi.

Kaynak: İHA