Ankara: Başbakan Erdoğan, Raltson'a Açık Konuştu

Ankara: Başbakan Erdoğan, Raltson'a Açık Konuştu

Başbakan Recep Tayip Erdoğan'ın, ABD'nin 'PKK Koordinatörü' Olarak Atadığı Joseph Ralston'dan Yeni Görevinde, Terör Örgütü ile Muhatap Olmak Anlamına Gelebilecek Herhangi Bir Adım Atmamasını İsteği Öğrenildi.

Ankara: Başbakan Erdoğan, Raltson'a Açık Konuştu

Başbakan Recep Tayip Erdoğan'ın, ABD'nin 'PKK Koordinatörü' olarak atadığı Joseph Ralston'dan yeni görevinde, terör örgütü ile muhatap olmak anlamına gelebilecek herhangi bir adım atmamasını isteği öğrenildi.

İkilinin görüşmesinde Başbakan Erdoğan'ın, göreve başlamasından dolayı Ralston'u tebrik ettiği ve "Halkımızın can ve mal güvenliğine yönelik terör tehdidine karşı ne gerekiyorsa yapacağız" dediği öğrenildi. Erdoğan'ın, yeni görevinde terör örgütü ile muhatap olmak anlamına gelebilecek herhangi bir adımın atılmaması gerektiğini vurguladığı kaydedilen görüşmede, Raltson'un Türk kamuoyuna yaptığı açıklamalara atıfta bulunarak, Erdoğan'a "Teröristleri muhatap almak asla söz konusu olmayacak" dediği ifade edildi. Yaklaşık 45 dakika süren görüşmede, Irak'ın kuzeyinde terör örgütünün varlığının sona erdirilmesi için alınması gereken somut tedbirleri, ABD Başkanı Bush ve Dışişleri Bakanı Rice'ye aktardığını hatırlatan Erdoğan, "Bu tedbirleri biran önce hayata geçirmek durumundayız" dedi. Erdoğan'ın, görüşmede Ralston'a, terör örgütünün önceki akşam Diyarbakır'da gerçekleştirdiği hain saldırıyı da terörün insanlık dışı yüzü olarak örnek gösterdiği belirtildi.

Raltson'un, bu sözlerin ardından Erdoğan'a saldırıyı kınadığını belirttiği ve olayda hayatını kaybedenlere ve Erdoğan'a başsağlığı dileklerini ilettiği öğrenildi. Bush'un 'Teröre destek sağlayan ülkeler kötü ülkelerdir' sözünü hatırlatıp, "Irak'ta da terör örgütüne barınak sağlanmamalı" diyen Erdoğan'a Ralston da, "Gözle görülür somut tedbirler alacağımızı Türk kamuoyu da görecek" dedi.

Kaynak: İHA