Ankara: Başbakan Erdoğan'dan Rehn'e Cevap

Ankara: Başbakan Erdoğan'dan Rehn'e Cevap

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, AB'nin Genişlemeden Sorumlu Komiseri Olli Rehn'in 'Türkiye ile Müzakereler Düşük Yoğunluklu Devam Edecek' Yönündeki Sözlerini Değerlendirerek, "AB'nin Özelikle Komisyon Olarak Yapması Gereken, Bu Tür Görüşmelerde Süreci Kendisine Yakışır Şekilde Devam Ettirmektir" Dedi.

Ankara: Başbakan Erdoğan'dan Rehn'e Cevap

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, AB'nin Genişlemeden Sorumlu Komiseri Olli Rehn'in 'Türkiye ile müzakereler düşük yoğunluklu devam edecek' yönündeki sözlerini değerlendirerek, "AB'nin özelikle komisyon olarak yapması gereken, bu tür görüşmelerde süreci kendisine yakışır şekilde devam ettirmektir" dedi.

AK Parti Merkez Yürütme Kurulu (MYK), Başbakan Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında toplandı. AK Parti Genel Merkezi'nde gerçekleştirilen toplantı saat 20.00'de başladı. Başbakan Erdoğan parti genel merkezine gelişinde gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını cevaplandırdı. Kıbrıs ile ilgili Fin Planı'nın başarısız olması ve AB'nin Genişlemeden Sorumlu Komiseri Rehn'in 'Türkiye ile müzakereler kesilmeyecek ancak düşük yoğunluklu devam edecek' yönündeki sözlerinin hatırlatılması üzerine Başbakan Erdoğan, Finlandiya'nın iyi niyetli bir çalışma içerisinde olduğunu her zaman söylediklerini kaydetti. Bugün Dışişleri Bakanları ile yapılan toplantının, dün Gül ve Rehn'in yaptığı toplantıların iyi niyetli görüşmeler olduğunu ancak istenilen neticeye ulaşılamadığına dikkat çeken Başbakan Erdoğan, "Fakat bu, bundan sonraki çalışmaların daha düşük yoğunluklu gideceği anlamına gelmez. Türkiye olarak şu ana kadar üzerimize düşen neyse bu görevi yaptık. Bundan sonraki süreçte de bunu yapmaya devam edeceğiz. Öyle zannediyorum ki AB'nin özelikle komisyon olarak yapması gereken, bu tür görüşmelerde süreci kendisine yakışır şekilde devam ettirmektir. Sürecin tarafları olarak biz de üzerimize düşeni her zaman yapmaya devam edeceğiz" diye konuştu.

Başbakan Erdoğan, 'Kesinti bekliyor musunuz?' yönündeki bir soru üzerine de, "Bizim açımızdan böyle birşey yok. Çünkü şu anda ne isteniyorsa onu yapıyoruz" karşılığını verdi. Erdoğan, 'Papa'ya yarınki görüşmenizde bir mesajınız olacak mı?' sorusu üzerine de, "Müsade ederseniz onu yarınki görüşmede söyleyeyim" dedi.