Ankara: Başbakan Erdoğan, Avrupalı Patronlarla Biraraya Geldi (2)

Ankara: Başbakan Erdoğan, Avrupalı Patronlarla Biraraya Geldi (2)

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Avrupa Sanayicileri Yuvarlak Masası (Ert) Yöneticileriyle Yemekte Biraraya Geldi. Yemekte Konuşan Erdoğan, "Türkiye'nin AB'ye Olduğu Kadar, AB'nin de Türkiye'ye İhtiyacı Olduğunu" Söyledi.

Ankara: Başbakan Erdoğan, Avrupalı Patronlarla Biraraya Geldi (2)

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Avrupa Sanayicileri Yuvarlak Masası (ERT) yöneticileriyle yemekte biraraya geldi. Yemekte konuşan Erdoğan, "Türkiye'nin AB'ye olduğu kadar, AB'nin de Türkiye'ye ihtiyacı olduğunu" söyledi.

Yemekteki konuşmasında Avrupa Birliği (AB) konusuna değinen Erdoğan, 13 Ekim 2006 tarihinde katılım müzakerelerinin tarama sürecinin öngörüldüğü şekilde tamamlandığını belirtti. Tarama sürecinde gösterilen performansın AB Komisyonu tarafından da kabul edildiğini ancak müzakere sürecinin ilerlemesinde konuyla doğrudan ilgisi olmayan sebepler yüzünden bazı engellemelerle karşılaşıldığını belirten Başbakan Erdoğan, katılım müzakerelerinin sürdürülmesi için ellerinden geleni yaptıklarını ve yapmaya da devam ettiklerini ifade etti. Türkiye'nin üyelik yolunda gereken objektif kriterleri karşılama iradesinde hiçbir değişiklik olmadığını kaydeden Erdoğan, buna rağmen mevcut durumun, sürecin bütününün sürdürülebilirliği bakımından endişe verici olduğunu vurguladı.

Erdoğan, Türkiye'nin üyeliğinin AB için küresel bir vizyonun gerçekleşmesi olduğunu belirterek, "Bizim AB'ye ihtiyacımız olduğu kadar, AB'nin de bu sebeple bize ihtiyacı olduğunu biliyoruz. Ancak müzakere sürecindeki iyi niyetli çabalarımızın, bazı ucuz diplomasi oyunlarına kurban edilmek istendiğini de görüyoruz. Nitekim Batı kamuoyunda da bu meselede Türkiye'ye haksızlık yapıldığını ifade eden aydınların, siyasetçilerin sesleri de yükselmeye başlamıştır. Bunlara şahsım, ülkem ve milletim adına teşekkür ediyorum. Zira bunlar sağduyunun sesidir" dedi.

Kaynak: İHA