Ankara: Başbakan Erdoğan, ABD'ye Gitti

Ankara: Başbakan Erdoğan, ABD'ye Gitti

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, ABD ile Üzerinde Mutabık Kalınan Ortak Vizyon Belgesi Çerçevesinde İşbirliğinin Somut Neticelerini Almaya Başladıklarını Belirterek, "Yakın Stratejik Ortaklık İlişkimiz Bulunan ABD ile Her Alanda Ayrıca İşbirliğimizi Güçlendirmeyi Hedefliyoruz. Bunun İçin Her İki Tarafta da Güçlü Bir İrade Mevcut" Dedi.

Ankara: Başbakan Erdoğan, ABD'ye Gitti

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, ABD ile üzerinde mutabık kalınan Ortak Vizyon Belgesi çerçevesinde işbirliğinin somut neticelerini almaya başladıklarını belirterek, "Yakın stratejik ortaklık ilişkimiz bulunan ABD ile her alanda ayrıca işbirliğimizi güçlendirmeyi hedefliyoruz. Bunun için her iki tarafta da güçlü bir irade mevcut" dedi.

Başbakan Erdoğan, ABD Başkanı George Bush ile görüşmek ve bazı temaslarda bulunmak üzere ABD'ye gitti. Hareketinden önce Esenboğa Havaalanı'nda bir basın toplantısı düzenleyen başbakan Erdoğan, dost ve müttefik ABD'ye resmi bir ziyaret gerçekleştireceğini söyledi. Ziyaret çerçevesinde 2 Ekim'de ABD Başkanı George Bush ile bir görüşme gerçekleştireceğini açıklayan Erdoğan, görüşmede terörle mücadele başta olmak üzere ikili ve bölgesel konularda görüş alışverişinde bulunacağını söyledi. Başbakan Erdoğan, "Yakın stratejik ortaklık ilişkimiz bulunan ABD ile her alanda ayrıca işbirliğimizi güçlendirmeyi hedefliyoruz. Bunun için her iki tarafta da güçlü bir irade mevcut. Geldiğimizden bu yana 4 yıllık süreç içerisinde bunun artarak devam ettiğini görüyoruz" diye konuştu.

Dışişleri Bakanı'nın Temmuz ayında yaptığı ziyaret sırasında Ortak Vizyon Belgesi üzerinde mutabık kalındığını anlatan Erdoğan, bu belgenin ekonomik ilişkiler, yatırımlar, bilim ve teknoloji gibi alanlarda güçlendirilmiş bir işbirliğini öngördüğünü söyledi. Bu çerçevede işbirliğinin somut neticelerini almaya başladıklarını kaydeden Erdoğan, ticaret ve tarım alanlarında işbirliğini geliştirmek amacıyla Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen ve Tarım Bakanı Mehdi Eker'in Eylül ayında ABD'de bir dizi temaslarda bulunduğunu hatırlattı. Bu doğrultudaki ziyaretlerin önümüzdeki süreçte de devam edeceğini dile getiren Erdoğan, New York'taki temasları sırasında orada yaşayan Türk vatandaşları ile biraraya geleceğini söyledi. ABD'deki Türk topluluğu temsilcileri kuruluşlarıyla da temaslarının olacağını belirten Erdoğan, 1 Ekim'de de George Town Üniversitesi'nde 'Küresel Barış ve Türkiye'nin Vizyonu' konulu bir konuşma yapacağını bildirdi. Erdoğan, ziyaretinin stratejik ortaklık, dayanışma ve işbirliğini pekiştireceğine inandığını vurguladı. ABD'deki temaslarının ardından İngiltere'ye geçeceğini anlatan Erdoğan, İngiltere'de Başbakan Tony Blair ile biraraya geleceğini açıkladı. Blair ile gündemdeki bölgesel ve uluslararası sorunları ele alacaklarını ifade eden Erdoğan, öncelikli görüşme konusunun AB ile ilişkiler olacağını söyledi.

Açıklamalarının sonunda gazetecilerin sorularını cevaplayan Erdoğan, Türkiye Elektrik Ticaret A.Ş.'nin Türkiye Elektrik Dağıtım A.Ş.'ye sattığı elektriğe yaptığı yüzde 23.9'luk zammın tüketiciye yansıyıp yansımayacağının sorulması üzerine, bu konunun Enerji Bakanlığı tarafından değerlendirmesinin yapılacağını kaydetti. Başbakan Erdoğan, "Bu değerlendirme yapıldıktan sonra hangi ölçüde olur veya olmaz, şartlarımız eğer elveriyorsa yapmaktan yana olmadığımızı daha önce de söyledim. Ama konu Enerji Bakanlığı'nın önüne gelecek ve ondan sonra da benim dönüşüme kadar herhangi bir şey sözkonusu değil. Döndükten sonra duruma göre, şartlara göre mali disiplinden taviz vermeden, programdan taviz vermeden adımımızı atar, kararımızı alırız" şeklinde konuştu.

Başbakan Erdoğan açıklamalarının ardından eşi Emine Erdoğan, küçük kızı Sümeyye Erdoğan, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Şaban Dişli ve beraberindeki heyetle birlikte ABD'ye hareket etti. Erdoğan'ı havaalanında Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Mehmet Ali Şahin, Devlet Bakanı Ali Babacan, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek ve diğer yetkililer karşıladı. Erdoğan ve beraberindeki heyeti taşıyan Başbakanlık'a ait 'ANA' uçağı saat 09.45'te Esenboğa Havaalanı'ndan New York'a hareket etti. Erdoğan'a temasları sırasında ABD'de bulunan Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül eşlik edecek.

Kaynak: İHA