Ankara: Bakanlar Kurulu Açıklaması...(3)

Ankara: Bakanlar Kurulu Açıklaması...(3)

Hükümet Sözcüsü ve Adalet Bakanı Cemil Çiçek, hükümet ile fındık üreticilerini karşı karşıya getiren kriz konusunda Fiskobirlik'i sorumlu tutarak, "Bugün geldiğimiz noktada vatandaşın ızdırabının, şikayetinin temel sorumlusu Fiskobirlik ve onun bugünkü yönetimi olarak gözükmektedir" dedi.

Ankara: Bakanlar Kurulu Açıklaması...(3)

Hükümet Sözcüsü ve Adalet Bakanı Cemil Çiçek, hükümet ile fındık üreticilerini karşı karşıya getiren kriz konusunda Fiskobirlik'i sorumlu tutarak, "Bugün geldiğimiz noktada vatandaşın ızdırabının, şikayetinin temel sorumlusu Fiskobirlik ve onun bugünkü yönetimi olarak gözükmektedir" dedi.

Bakan Çiçek, bugünkü Bakanlar Kurulu Toplantısı'nda fındık üreticilerinin durumunu ayrıntılı olarak masaya yatırdıklarını belirterek, Türkiye'de birliklerin geçmiş hükümetler döneminde de hep önemli kara deliklerden birisi olduğunu vurguladı. İşbaşına geldiklerinde Fiskobirlik'in geriye dönük ne kadar borcu varsa bunun tamamının Hazine tarafından karşılandığını ifade eden Çiçek, Fiskobirlik yönetiminin sıfır borçla işbaşına geldiğini bildirdi. "Bugün geldiğimiz noktada vatandaşın ızdırabının, şikayetinin temel sorumlusu Fiskobirlik ve onun bugünkü yönetimi olarak gözükmektedir" diyen Çiçek, "Maalesef basiretli bir yönetim anlayışı ile konuyu değerlendirme yapmamış eski alışkanlıklarla siyasetle ilişkilendirilerek vatandaşların mağduriyetlerine sebebiyet vermişlerdir. Bu bizim görüşümüz olarak değil, Sanayi Bakanlığı'nın göndermiş olduğu müfettişler gerçekten bugünkü yönetimle ilgili bir kısım eksiklikler ortaya koymuşlardır. Hiç şüphesiz işin yargıya intikal edecek boyutu vardır. İşin bu kısmının gereğini yargı yapacaktır" şeklinde konuştu. Çiçek, önümüzdeki günlerde 2006 yılı mahsulünün söz konusu olduğunu, bu nedenle bugünkü Bakanlar Kurulu Toplantısı'nda Başbakan Erdoğan'ın başkanlığında Malie Bakanı, Devlet Bakanları Tüzmen ve Babacan, Tarım Bakanı, Sanayi Bakanı ile Başbakan Yardımcısı Şener'den oluşan bir çalışma grubu oluşturulduğunu açıkladı. Çiçek, söz konusu kurulun yeni dönem mahsulüne yönelik tedbirler üzerinde çalışmaya başladığını ifade ederek bu tedbirlerin en kısa sürede belirleneceğini ve açıklanacağını kaydetti. Çiçek, Fiskobirlik yönetimini suçlayarak şunları söyledi:

"Geçmiş dönemle ilgili olarak bugünkü yönetim vatandaşların mağduriyetini giderecek tedbirler üzerinde çalışmalıdır. Çünkü sorumluluğu bunu gerektiriyor. Yasalar ile ilgili mevzuat da bunu gerektiyor. Konuyu bu çerçevede ilgili yönetim de değerlendirmelidir."

Bir gazetecinin, 'Fiskobirlik krizini nasıl çözeceksiniz?' sorusana Çiçek, "Fiskobirlik'in elinde imkanlar var bu imkanları kullanması lazım. Üretici alacağını beklerken bir kısım gayri menkuller ve imkanlar var bunları devreye sokması lazım. Biz hükümet olarak tüm borçlarını ödemişiz. Bunu öderken de artık kendi ayağının üzerinde dur demişiz. Kendi imkanlarını değerlendirmesi lazım. Bunu değerlendirmek yerine iş başka zeminde mütaala ediliyor. İşin içine siyaset sokulmakta, illegal örgütler, gruplar tartışmaların içine sokulmak suretiyle iş siyasi zemine kaydırılmaktadır. Bu işin birinci derecede sorumlusu Fiskobirlik yönetimidir. Bunun gereğini yapması gerekir. Bu noktada sorumluluğunu idrak ederek kendi imkanlarını devreye sokması lazım. Yeni dönemle ilgili de Başbakan başkanlığında oluşturulan kurul tedbirleri ele alacaktır" şeklinde karşılık verdi.

Bakan Çiçek, sabah gerçekleştirilen Enerji Zirvesi'nden bir karar çıkıp çıkmadığının sorulması üzerine ise bu konunun Bakanlar Kurulu'nda gündeme gelmediğini, Zirve'ye katılan bakanların çalışmalarına akşam saatlerinde devam edeceğini bildirdi. Çiçek, devletten alacağı olan avukatların durumuyla ilgili de, 2005 yılı açısından 48 trilyon liralık bir ödeme yapıldığını, arkasından 2006 yılı başından 20 trilyon liralık bir ödeme daha yapıldığını hatırlattı. Çiçek, burada bir iyi niyetin söz konusu olduğunu söyledi. Çiçek, bu ödemelerin avans tarzında yapıldığını ifade ederek devletin bu alacakları ödeme çabası içinde olduğunu, baro başkanları ile de bu konuyu görüştüklerini kaydetti. Çiçek, yasal bir düzenleme gerekmesi halinde ise bundan kaçmayacaklarını vurguladı.