Ankara: Bakan Unakıtan'dan 'Cari Açık' Uyarısı

Maliye Bakanı Kemal Unakıtan, Hükümet Olarak Cari Açığın Finanse Edilmesi İçin Sürekli Uğraştıklarını Belirterek, "Şu Anda Cari Açığın Finanse Edilmesiyle İlgili Bir Derdimiz Yok. Ama Yine de Cari Açığın Düşürülmesi Gerekiyor" Dedi.

Ankara: Bakan Unakıtan'dan 'Cari Açık' Uyarısı

Maliye Bakanı Kemal Unakıtan, hükümet olarak cari açığın finanse edilmesi için sürekli uğraştıklarını belirterek, "Şu anda cari açığın finanse edilmesiyle ilgili bir derdimiz yok. Ama yine de cari açığın düşürülmesi gerekiyor" dedi.

Uluslararası Yatırımcılar Derneği'nin (YASED) Swiss Otel'de verdiği geleneksel sonbahar kokteyline katılan Maliye Bakanı Kemal Unakıtan, burada gazetecilerin sorularını cevapladı. AB Komisyonu tarafından açıklanan Türkiye'ye ilişkin İlerleme Raporu'nu değerlendirmekten kaçınan Unakıtan, bu konuda Başmüzakereci'nin gereken açıklamayı yapacağını, hükümetin de yazılı bir açıklamayla raporu değerlendirdiğini hatırlattı. Unakıtan, Gelir Vergisi ile ilgili çalışmanın ne aşamada olduğunun sorulması üzerine, Gelir İdaresi Başkanlığı'nın sürekli olarak bir çalışma içinde olduğunu ve öneminin her geçen gün artacağını kaydetti. Gelir İdaresi'nin gerek denetim yönünden gerek idari yönden çok önemli bir kuruluş olacağının altını çizen Unakıtan, vergilerle ilgili birkaç maddelik değişiklik hazırlığı içerisinde olduklarını söyledi.

Gelir İdaresi Kanunu'nun köklü bir kanun olduğuna dikkati çeken Bakan Unakıtan, 50 yıldır uygulanan bir kanun olduğunu ve biraz daha vakte ihtiyaç olduğunu açıkladı. Vergilerle ilgili yaptıkları değişiklik çalışması hakkında da bilgi veren Unakıtan, bu konuda da hazırlık yaptıklarını, kısa bir çalışma olacağını söyledi. Bu çalışmayı da yakında kamuoyuna açıklayacaklarını belirten Bakan Unakıtan, 'Müjde mi, külfet mi?' yönündeki bir soruya karşılık, "Biz Gelir İdaresi tarafıyız. Esasında müjde. Türkiye'de kayıt dışı ekonomiyi kayıt altına alacak her türlü çalışma müjdedir. Bütün toplumu ilgilendiriyor, evlatlarımızın geleceğini ilgilendiriyor. Hem kontrol mekanizmalarına hem de idari yapıya yönelik bir çalışma. Biraz bekleyin ve sabırlı olun" şeklinde konuştu.

Maliye Bakanı Unakıtan, gazetecilerin elektrik zammına ilişkin sorularınıysa geri çevirdi. "Hep aynı şeyleri soruyorsunuz, dünya gelişiyor ve değişiyor. Siz de sorularınızı değiştirin ve geliştirin" diyen Unakıtan, gazetecilerin sürekli 'elektrik zammı' sorusu yöneltmesinden yakındı. Unakıtan bir gazetecinin 'Cari açık finanse edilebilecek mi?' yönündeki sorusu üzerineyse, cari açığın finanse edilmesi için sürekli uğraştıklarını kaydetti. Unakıtan, "Şu anda cari açığın finanse edilmesiyle ilgili bir derdimiz yok. Ama yine de cari açığın düşürülmesi gerekiyor" dedi.

Unakıtan, hükümetin bu konuda ek tedbir almayı düşünüp düşünmediğinin sorulması üzerine de, "Ek tedbirlerden daha ziyade biz bazı tedbirler söyledik. İstihdamın daha esnek hale getirilmesi için çalışıyoruz. Çalışma Bakanımız başkanlığında bir çalışma yürütülüyor. Çalışmalar son aşamaya geldi. Bunu da yakında kamuoyuna açıklayacağız" diye konuştu.