Ankara: Bakan Koç, Türk Kurultayı'nı Değerlendirdi

Ankara: Bakan Koç, Türk Kurultayı'nı Değerlendirdi

Kültür ve Turizm Bakanı Atilla Koç, Hükümetleri Döneminde Türkiye ile Türk Cumhuriyetler'i Arasındaki İlişkilerin Yeni Bir İvme Kazandığını Belirterek, "Türk'ün, Müslüman'ın ve İnsanlığın Olduğu Her Yerde Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti ve İlgili Bakanlıklarımız Var Olmaya Devam Edecektir" Dedi. Koç, Kurultaydan Sonra Hükümete Yönelik Eleştirilere İse, "Ülkesini Seven ve Türklere Özel İlgisi Olduğunu Özellikle Söyleyenlerin Bu Kurultaydan Ancak Memnuniyet Duyması Lazım" Yanıtını Verdi.

Ankara: Bakan Koç, Türk Kurultayı'nı Değerlendirdi

Kültür ve Turizm Bakanı Atilla Koç, hükümetleri döneminde Türkiye ile Türk Cumhuriyetler'i arasındaki ilişkilerin yeni bir ivme kazandığını belirterek, "Türk'ün, Müslüman'ın ve insanlığın olduğu her yerde Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti ve ilgili bakanlıklarımız var olmaya devam edecektir" dedi. Koç, kurultaydan sonra hükümete yönelik eleştirilere ise, "Ülkesini seven ve Türklere özel ilgisi olduğunu özellikle söyleyenlerin bu kurultaydan ancak memnuniyet duyması lazım" yanıtını verdi.

Bakan Koç, Antalya'da yapılan 10. Türk Devlet ve Toplulukları, Dostluk, Kardeşlik ve İşbirliği Kurultayı'nı değerlendirdi. Kurultaya Türk topluluklarından yüzlerce entelektüel, siyasetçi, aydın ve bilim adamının katıldığını belirten Koç, "Kurultay bir Türk ve Türkiye Cumhuriyeti'nin bakanı olarak beni fevkalade sevindirmiştir" diye konuştu.

Türkiye'nin, "sonuç alınamıyor" gerekçesiyle 5 yıldır yapılmayan kurultayı başarılı ev sahipliği örneği vererek gerçekleştirmenin gururun yaşadığını anlatan Koç, "Biz 5 senedir sonuç alınamadığı için yapılmayan bir kurultayı yaptık. Biz bu tür toplantılara büyük önem veriyoruz. Biz yalnız Ortadoğu'nun ve Avrupa'nın değil bütün Türk Cumhuriyetleri'nin hamlelerine ortak olan bir hükümetiz. Şimdiye kadar özellikle ticari alanda ilişkilerimiz iyi gidiyordu ama bizim hükümetimiz döneminde ilişkilerimiz yeni bir ivme kazandı. Bu toplantı fevkalade başarılı olmuştur. Bu toplantıları o siyasi parti veya siyasi görüş yapacak diye bir durum söz konusu değildir. Türkiye Cumhuriyeti'nin, hem Avrupa Birliği (AB), hem Ortadoğu hem de Türk Cumhuriyetleri ile yakından ve samimi olarak ilgilenmesi görevdir. Biz bu göreve yerine getiriyoruz. Kültür ve Turizm Bakanlığı olarak biz her yerde varız. Türk'ün, Müslüman'ın ve insanlığın olduğu her yerde Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti ve ilgili bakanlıklar var olmaya devam edecektir" şeklinde konuştu.

Bakan Koç, Türk dünyasıyla ilişkiler ve yapılan son Türk Kurultayı'na ilişkin hükümete yöneltilen eleştirileri de cevaplandırdı. "Seviyesiz ithamlara cevap vermeyeceğim" diyen Bakan Koç, şunları kaydetti:

"Biz hiç bir şeyi ihmal etmiyoruz. 5 yıldır hiç yapılmamış bir kurultayı gerçekleştirdik. Bugüne kadar da daha önce yapılan kurultayda alınan kararları uyguladık. Hükümetimiz ve ilgili bakanlıklarımızın, dünyanın her tarafındaki Türk topluluklarıyla birebir ve yüksek seviyede ilgilendiğini herkes biliyor. Bilmek ve görmek istemeyenler varsa o onların sorunudur. Kırım'da, Kırgızistan'da, Azerbaycan'da biz varız. Hem Sanayi ve Ticaret Bakanlığı, hem Turizm Bakanlığı hem de Devlet Bakanlıkları olarak bu bölgelerde biz hep varız. Kütür ve Turizm Bakanı olarak ben ve Devlet Bakanlarımız Beşir Atalay, Abdullatif Şener, Mehmet Aydın ile Kürşat Tüzmen defalarca Türk Cumhuriyetlerine gittik, onlarla işbirliği anlaşmaları yaptık. Sadece anlaşma yapmakla kalmadık bu anlaşmaları hayata geçirdik. Ülkesini seven, Türkler'e özel ilgisi olduğunu ve özellikle söyleyenlerin bu kurultaydan ancak memnuniyet duyması lazım."