Ankara: Bakan Güler, Petform Resepsiyonuna Katıldı

Ankara: Bakan Güler, Petform Resepsiyonuna Katıldı

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler, Ne Botaş'ın Ne de Diğer Enerji Kit'lerinin Doğalgazda Çapraz Sübvansiyon Uygulamadığını Belirterek, "Sübvansiyona Biz Hükümet Olarak Karşıyız" Dedi. Güler Ayrıca, Serbest Piyasada Tam Bir Bilek Güreşi Yaşanacağını Belirterek, "Bilek Güreşinde de Dürüst Çalışan, İlkeli Çalışan ve Rekabete Açık Çalışan Kazanacak" Diye Konuştu.

Ankara: Bakan Güler, Petform Resepsiyonuna Katıldı

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler, ne BOTAŞ'ın ne de diğer enerji KİT'lerinin doğalgazda çapraz sübvansiyon uygulamadığını belirterek, "Sübvansiyona biz hükümet olarak karşıyız" dedi. Güler ayrıca, serbest piyasada tam bir bilek güreşi yaşanacağını belirterek, "Bilek güreşinde de dürüst çalışan, ilkeli çalışan ve rekabete açık çalışan kazanacak" diye konuştu.

Bakan Güler, Petrol Platformu Derneği'nin (Petform) Hilton Otel'de düzenlediği resepsiyona katıldı. Resepsiyonda Turcas Petrol A.Ş. Yönetim Kurul Üyesi Batu Aksoy bir sunum yaptı. BOTAŞ'ın farklı piyasa faaliyetlerinin farklı tüzel kişiliklerce yürütülmesini sağlayacak bir yapıya geçirilmemesinin, liberalleşmenin önünde engel olarak durduğunu belirten Aksoy, BOTAŞ tarafından uygulanan çapraz sübvansiyonların da mutlaka kaldırılması gerektiğini söyledi. Daha sonra bir konuşma yapan Bakan Güler ise, Petrol Kanunu'nun çalışmalarını sürdüğünü ve Genel Kurul' a gitme aşamasında olduğunu belirterek, TBMM'nin çok yoğun çalıştığını ve özellikle AB konusundaki yasaların öncelikli gündemi oluşturduğunu söyledi. Güler, Petrol Kanunu'nu önemsediklerini, çünkü Türkiye'de hem kara hem deniz hem de üçüncü ülkelerdeki aramalardan beklentili olduklarını ifade etti. Güler BOTAŞ tarafından uygulanan çapraz sübvansiyonlar ile ilgili olarak da, "Çapraz sübvansiyon yok. Yani BOTAŞ'ta olsun diğer enerji KİT'lerimizde olsun çapraz sübvansiyon kesinlikle yok. Sübvansiyona biz hükümet olarak karşıyız, kabul etmiyoruz. Kabul etmemek de yok anlamına geliyor. Böyle bir şey söz konusu değil. Doğalgazda bir politikamız var. Biz zamları tam olarak yansıtmıyoruz.Çünkü bu sefer gaz elimizde kalacak. Bu gazı şehir ısıtmalarında ve sanayiyi desteklemede kullanıyoruz. Ama bu hiçbir zaman zarar anlamına gelmiyor. Alacaklarımız var. Bunları alınca bunlar bilançomuzda negatif etkiyi önlemiş olacak" diye konuştu. Güler, kontrat devri ile ilgili konunun da şu anda BOTAŞ Yönetim Kurulu'nda olduğunu ve bunun çıkacağını bildirdi. 17 yılda yapılanları 3 yıla sığdırdıklarını belirten Güler, bu yoğun çalışmada BOTAŞ yönetim Kurulu'nun zaman zaman anlaşamadığı konular olduğunu ancak kontrat devirlerinin gerçekleşeceğini kaydetti. Petform üyelerinin monopol sistemden serbest piyasaya geçiş döneminin sağlıklı biçimde gerçekleştirilmesi için yol haritasının net olarak ortaya konmadığı yönündeki eleştirilerine de cevap veren Güler, "Artık bundan sonra monopolden falan bahsetmeyeceğiz. Monopolden ziyade tam anlamıyla bir bilek güreşi olacak. Bilek güreşinde de dürüst çalışan, ilkeli çalışan ve rekabete açık çalışan kazanacak. Ben bu bakımdan geleceği çok aydınlık görüyorum" şeklinde konuştu.

Resepsiyona ayrıca, TBMM Sanayi Ticaret ve Enerji Komisyonu Başkanı ve AK Parti Kayseri Milletvekili Soner Aksoy da katıldı.

Kaynak: İHA