Ankara: Bakan Güler, Gazetecilerin Sorularını Yanıtladı

Ankara: Bakan Güler, Gazetecilerin Sorularını Yanıtladı

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler, Botaş Başmüfettişi Metin Özbalcı'nın İntiharı ile İlgili Soruşturmanın Sürdüğünü ve Bu Konuda Yorum Yapamayacağını Belirterek, Özbalcı'nın Ailesiyle Görüştüğünü ve Olayı Yakından Takip Ettiğini Söyledi.

Ankara: Bakan Güler, Gazetecilerin Sorularını Yanıtladı

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler, BOTAŞ Başmüfettişi Metin Özbalcı'nın intiharı ile ilgili soruşturmanın sürdüğünü ve bu konuda yorum yapamayacağını belirterek, Özbalcı'nın ailesiyle görüştüğünü ve olayı yakından takip ettiğini söyledi.

Bakan Güler, Enerji Piyasası Denetleme Kurulu'nun (EPDK) 5. kuruluş yıldönümü dolayısıyla Büyükhanlı Park Otel'de düzenlenen resepsiyonda gazetecilerin sorularını cevaplandırdı. Türkiye-Yunanistan Doğalgaz Boru Hattı'nda aksamalar olup olmadığının sorulması üzerine, Türkiye ve Yunanistan tarafında çalışmaların sürdüğünü belirtti. Meriç geçişinin ortak yapılacağını belirten Güler, Yunanistan tarafının kendi içinde mutabakat sağlamasının ardından burasının da yapılacağını kaydetti. Güler, projenin gayet iyi bir şekilde yürüdüğünü belirterek, "Burada bir tarafın gecikmesi söz konusu değil. Proje yürüyor. O bakımdan hem Yunanistan'ın hem Türkiye'nin topraklarındaki kısım bittikten sonra, gazı vereceğiz" dedi. Güler, projenin deniz geçişi ve Marmara öncesindeki kısmın bitirildiğini ifade ederek, hidrostatik (su) testlerinin de yapıldığını söyledi. Güler, "Şimdi Yunanistan tarafındaki eksiklikle bizim tarafımızdaki meseleyi çözdükten sonra, 'gaza hazırız' dedikleri zaman oraya gazı vereceğiz" diye konuştu.

Azerbaycan'dan gelecek gazla ilgili bir gelişme olup olmadığının sorulması üzerine ise Güler, "Bizim normal olarak onlarla bir mukavelemiz var. Ancak hem Azerbaycan'ın hem de Gürcistan'ın gaza ihtiyacı olduğunu söylediler. Onlar hem Ruslar'la görüşüyorlar, hem biz kendi aramızda görüşüyoruz. Yarın da Gürcü bakanla görüşeceğim. Bu arada Azerbaycan ile de telefon görüşmesi yapıp davet edeceğim. Dolayısıyla üç bakan görüşeceğiz. O görüşmenin sonucunda ne yapacağımızı, aldığımız kararı sizlerle paylaşacağız" dedi. Bakan Güler, yarın İstanbul'da yapılacak görüşmede ihtiyaçlara göre ortak bir çözüm bulmaya çalışacaklarını da dile getirdi.

Elektrik zammı konusunda Başbakan Erdoğan'ın 'maliyeti vatandaşla paylaşmak zorunda kalacağız' şeklindeki açıklamasının hatırlatılması üzerine ise Güler, gazetecilerin soru sorarken bir rakam telaffuz ettiklerini belirterek, "Orada bir rakam telaffuz edildi. Temel oğluna '2 kere 2 kaç eder' diye soruyor. O da 20 diyor. O da diyor ki, biraz da kızıyor; '2 kere 2, 4 eder, bilemedin 5 eder' diyor. Orada herhalde rakam biraz fazla ifade edilmiş. Bir de bu gibi şeyler hiçbirimiz tarafından ifade edilmedi. Biliyorsunuz, bu gibi şeylerin önce üzerinde durulur, çalışılır" diye konuştu. Güler, bu gibi konularda ilgili bakanların konu hakkında çalışmalar yaptıktan sonra başbakana konuyu açtıklarını belirterek, bunun artışlar için de indirimler için de geçerli olduğunu söyledi. Güler, Devlet Bakanı Ali Babacan'ın KİT finansman dengeleri açısından elektriğe zam yapılması gerektiği yönündeki açıklamalarının hatırlatılması ve bu konuda çalışmaların sorulması üzerine de, "Bu bir süreç" dedi.

Bugün Enerji Bakanlığı önünde yapılan eylem ve BOTAŞ Başmüfettişi Metin Özbalcı'nın intiharı ile ilgili bir soru üzerine de Bakan Güler, sendikanın davranışının normal ve demokratik bir tepki olduğunu belirterek, "Onun bununla bir alakası yok. Öbür konuda da zaten soruşturma devam ediyor. Ben de konuyu çok yakından takip ediyorum. Ama soruşturma devam ettiği süre içinde, şu anda net bir şey henüz ortaya çıkmadığı için birşey söylemem doğru değil" dedi. Konu hakkında kendisine bilgi verilip verilmediğinin sorulması üzerine ise Güler, "Ben o sırada Ankara dışındaydım. Güneydoğu'da selle ilgili gezideydim. Ailesini ziyaret ettim, görüştük. Konuyu çok yakından takip ediyorum. Zaten netice çıkarsa, sizinle paylaşırız" ifadelerini kaydetti.

Kaynak: İHA